SİYASET
Giriş Tarihi : 25-05-2020 13:36   Güncelleme : 28-05-2020 12:28

Gazeteci Noyan"Siyaset kızışıyor… haziran ayı sıcak geçecek"…

Siyasi Partiler ve Seçim Kanunlarında yapılması düşünülen  değişiklikler Nasıl olacak? Yazarımız Erdem Noyan Siyasetin Nabzını Yazdı..

Gazeteci Noyan

Siyaset kızışıyor… haziran ayı sıcak geçecek…

Haziranda Meclis’in açılışıyla beraber sıcak saatler ve günler bizleri bekliyor, özellikle iktidar partisi tarafından getirilecek olan, Seçim Kanunu ve Siyasi partiler Kanununda yapılması düşünülen değişikliklerin çok tartışmalara yol açacağa benziyor, bir süre önce CHP tarafından dile getirilen ve Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’ne gerekirse Meclis ’de Grup kurmaları için Milletvekili veririz açıklaması ,AK parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’yi çok kızdırmış olacak ki, kurmaylarını  harekete geçirerek alelacele, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunlarında yapılması düşünülen  değişiklikler gündeme geldi, bu değişikliklerin gündeme gelmesiyle beraber siyaset birden bire toz duman içinde kaldı, neredeyse korona belası unutuldu şimdi, siyaset bu konuları konuşmaya başladı. Bu açıklamalarla beraber yeni tartışmalarda gündeme gelmeye başladı, özellikle Seçim Kanunları ile Siyasi Partiler kanunlarında yapılması düşünülen değişiklikler daha çok tartışmaya neden olacak gibi duruyor.

Öyle gözüküyor ki, CHP tarafından, yeni kurulan bu iki siyasi partiye yapılacak siyasi destek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canını çok sıkmış olacak, Cumhur İttifakı tarafından Meclis gündemine getirilecek olan Siyasi Partiler Kanununda yapılması düşünülen değişiklikle artık, Milletvekilleri istediği zaman parti değiştiremeyecek değiştirse bile, partisinden ayrılan bir milletvekili en az 6 ay Meclis sıralarında bağımsız olarak oturacak. Yeni getirilecek olan değişiklikle artık bir milletvekili, seçildik den sonra başka bir partiye de geçemeyecek ve kolay kolay parti değiştiremeyecek şayet değiştirirse uzun süre bağımsız kalacak, tabi bu değişiklikle artık gruplar halinde partisinden istifa edip başka bir partiye can suyu vermek amacıyla yapılacak transferlerin de önü kesilmiş olacak, diğer bir değişle geçtiğimiz yıllarda görülen ‘’ hülle’’ yede son verilmiş olacak. Anlaşılan o ki önümüzdeki aydan itibaren Meclis’i şenlikli günler bekliyor. Dahası da var, Siyasi kulisleri hareketlendiren bu değişiklik söylentileri, özellikle yeni kurulan iki partiyi yakından ilgilendiriyor, birisi Ali Babacan’ın partisi diğeri ise Ahmet Davutoğlu’nun partisi, zira, bir erken seçim yada bir baskın seçim yapılırsa bu iki parti seçimlere katılamayacak çünkü, daha kuruluşlarını tamamlayamayan ve kongrelerini bitiremeyen bu iki partinin seçimlere girmesi mümkün olamayacak işte bunu gören CHP birazda erken açıkladığı, gerekirse biz bu partilerin Meclis ‘de grup kurabilmeleri için ödünç Milletvekili veririz sözü üzerine, AK PARTİ ve MHP harekete geçerek bu transferlerin önünü kesmek ve Meclis ‘de Grup kurmalarını engellemek  üzere Siyasi partiler Kanununda değişiklik yapmayı ve bundan sonra bu tip oluşumların da önüne geçmeyi hedefliyor. Getirilecek başka bir değişiklik ile de çok tartışılan ve bazı siyasi çevrelerce dile getirilen seçim barajının düşürülmesi de gündeme gelebilir. Tartışmaların önüne geçmek içinde, bu konuda partilerle ortak çalışma grupları kurulabilir.

YENİ YASALAR.

TBMM’nin 2020 yılı son dönem yaz çalışmalarında Siyasi Partiler ve Seçim Kanunlarında yapılması planlanan yeni düzenlemeler yanında, iktidar partisi başka alanlarda da çok önemli düzenlemeleri içeren yeni torba yasalarını da gündeme getirmeyi düşünüyor. Bu yasalarla, özellikle Ekonomik Konularda yeni bazı düzenlemeler yapılması bekleniyor, İktidar, özellikle Korona ile ortaya çıkan Ekonomik buhranı ortadan kaldırmak için, İhracatımızın artırılması, yeni yatırımlarla iş aleminin sorunlarına çözüm getirmek, Turizm sektöründe ki kayıpların giderilmesi gibi konularda yeni düzenlemeler getirmeyi düşünüyor. Ekonomimizin can damarı olan özellikle şu günlerde girdiğimiz yaz aylarında, döviz girdisi bakımından, bütçemize büyük katkısı olan Turizm gelirlerini artırmak için Turizm bakanlığı yurt içinde ve yurt dışında tanıtım atağına geçmeyi planlıyor, böylece uğradığımız Korona kayıplarını kapatmayı hedefliyor. Bence de Turizm Bakanlığının böyle bir atağa kalkması çok önemli olacaktır. Hükümet içinden gelen bilgilere göre iktidar ortaya çıkan Korona bunalımını en aza indirmek için birçok alanda yeni kararlar alabilir, tabi delik büyük, alınacak tedbirlerle yama tutar mı tutmaz mı onu da zaman gösterecek. Yani bu yaz hem siyaset ve hem de Meclis çalışmaları sıcak geçeceğe benziyor.