SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-08-2020 15:58   Güncelleme : 31-08-2020 02:35

Gazeteci yazar Erdem Noyan'nın,Korona Vüris araştırması"sonuç gerçekten korkutucu ve ürkütücü"

Korona virüs dizginleri ele almış dört nala gidiyor. Gazeteci yazar Erdem Noyan, son günlerde ciddi tartışmalara neden olan Korona virüs belasının, hem iktidar ve hem de ilgili sivil toplum kuruluşlarının karşılıklı olarak bir birlerini suçlamalarını ele aldı ve araştırdı. sonuç gerçekten korkutucu ve ürkütücü.

Gazeteci yazar Erdem Noyan'nın,Korona Vüris araştırması

 

Gün geçmiyor ki, Korona ile ilgili yeni iddialar ortaya atılmasın, bu kez de Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr Sinan Adıyaman çok çarpıcı iddialarda bulundu. Şayet Başkanın bu söyledikleri doğruysa biz den gerçekler saklanıyor gibi. Tabi burada halkımız üzerinde de korku yaratmamak lazım, okulların açılma  tarihleri yaklaştı, Kışa doğru gidiyoruz, bilim insanlarının bazıları önümüzde duran bu şartların Korona virüsle mücadelede daha da zorlanacağımız iddialarında bulunuyorlar, tabi burada da Devletin yapması gereken şeyler ver, birincisi şeffaf olmalı ve halkıyla bütün gerçekleri açık açık paylaşması gerekir, belki halkı paniğe kaptırmamak istiyor, bunu da anlayabiliyoruz, ama acaba bütün gerçekler ortaya konarak halktan yardım istenmesi daha mı doğru olur, halk böylece bütün gerçekleri bilerek tedbirlerini ona göre alabilir mi, bu da bilim insanlarının bir varsayımı.

Dönelim konumuza, Türk Tabipler birliği Merkez Konseyi başkanından yeni ve  korkunç iddia geldi, ‘’şu an Türkiye genelinde  250 bin hasta var deniyor, halbuki hasta sayısı bunun en az 10 katı ‘’ iddia bu, tabi bu korkunç bir iddia. TTB Merkez Konseyi başkanı Adıyaman daha da ileriye giderek Kovid 19’ la mücadelede sağlık çalışanlarının büyük zayiat verdiğini de öne sürüyor ,başkanın iddiasına göre  şu an 20-25 bin sağlık çalışanı enfekte olmuş durumda , ayrıca başkan, 32 hekim 66’da sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ileri sürdü, bunun doğruluğunun  sağlık Bakanlığı tarafından  açıklaması gereken bir durum.

Bakanlık her gün muntazam olarak günlük verileri açıklıyor, ancak Bakanlığın açıkladığı verilerle,  Türk Tabipler Birliği Konseyi başkanının açıkladığı veriler çok farklı, bu nedenle TTB Konsey başkanının açıklamaları üzerinde ciddiyetle durulması gerekiyor. Şayet Başkanın iddia ettiği gibi, Ülke genelinde vaka sayısı 250 bin’in 10 katı ise buda halka anlatılmıyorsa gerçekten çok çok ciddi iddialar. Gene başkanın verdiği bilgilere göre, şu an 32 Hekimimiz ve 66’da sağlık çalışanımız Kovid 19 nedeniyle hayatını kaybetmiş, ölümlerin bu kadar giderek artması sağlık personelinin gözlerini korkutmuş olacak ki son aylarda emekliliğini isteyen  ve yurt dışına gitmek  için başvuran  hekimlerin sayısında büyük  artışlar olmuş, tabi bu da TTB başkanının iddiası. Peki sormak lazım, bu fedakar sağlık çalışanlarımız neden hayatlarını  kaybediyor, neden görevlerini bırakarak yurt dışına gitmeye çalışıyorlar, yahut çareyi emekli olmak da buluyorlar, bu konuda bilim insanları iki nokta üzerinde duruyor, birincisi yoğun çalışma temposu ve hastalarla içi içe olmaları, diğeri ise buna ihtimal vermiyorum ama, yeteri kadar sağlık  malzemenin bulunmaması, bu biraz zayıf ihtimal zira, Korona ile mücadelede yeteri kadar başarılı olamayabiliriz ama sağlık malzemeleri  bakımından ilk bir iki ay hariç ,daha sonra müthiş bir başarı gösterdik ,hatta o kadarki  sağlık  malzemelerini  ihtiyacımız kadar üretip, ihraç eder duruma da  geldik. Eee öyleyse bu ölümler neden oluyor, geriye bir ihtimal kalıyor ,yoğun çalışma temposu , hastalarla yakın  temas ve Psikolojik durumları  bunun çözümü ise, gene Türk Tabipler Birliğinin iddiasına göre kendilerinin hazırladığı raporlarda.

TTB Merkez  Konseyi Başkanı, Prof. Dr Adıyaman bu konuda çok iddialı konuşuyor ve iddiasını daha da ileriye götürerek şu çarpıcı açıklamada da bulunuyor ‘’ şayet Sağlık Bakanlığı bizleri dinlerse bu salgını kısa sürede dizginler ve normal hayata döneriz .‘’ Bu amaçla başkan Adıyaman , Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da randevu talep etmiş  ve randevu talebinde de , ülkenin hızla ikinci pike doğru gittiğini öne sürerek , bakanla yüz yüze  konuşup, bu hastalıktan çıkış noktalarını anlatmayı hedeflediklerini de belirtiyor. Bakalım bekleyip göreceğiz Sağlık Bakanı Koca ,TTB Birliği heyetine randevu verecek mi..