SİYASET
Giriş Tarihi : 24-03-2021 16:58   Güncelleme : 24-03-2021 17:00

Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan, AK Parti 7 olağan Kurultayını takip etti ve yazdı.

Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan, AK Parti 7 olağan Kurultayını takip etti ve yazdı.

 

Bir Kurultay daha geldi geçti. AK Parti yenilendi mi, güçlendi mi bilinmez ancak şu bir gerçek ki ,AK Parti olağan Kurultayı gene lebeleb ağzına kadar doluydu. Bu nedenle Ankara kırmızıdan kıpkırmızı ya döndü gibi.

Cumhurbaşkanı bir kez daha olağan Kurultayda ve kürsüdeydi. Esip gürledi, iyi hatip olduğunu bir kez daha gösterdi, ancak konuşmasında, işsize, çiftçiye, emekliye, esnafa, memura, Kadına yani dar gelirli  kesimdeki insanlara yönelik ümit veren bir şey yoktur.

AK Parti ‘’ yenilenme kurultayı ‘’adını verdiği 7’ nci kurultayını yaptı. Ancak doğrusu, büyük ümitlerle  bir Manifesto niteliğinde olması beklenen Kurultay’da  dağ fare doğurdu dersek yerinde olur. Çünkü günlerdir bu Kurultay konuşuldu .Bu kurultay insanlarımız sanki bam başka bir dünya ya taşıyacaktı.

O kadarki, bu kurultayla 2023, hatta 2053’lere kadar uzanan vizyonlardan bahsediliyordu, ancak bunları göremedik. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanın dan, işsizliğe, hayat pahalılığına, çiftçiye, esnafa, emekliye, kadınlara ve fakir fukaraya yeni umutlar vermesini bekledi ancak, Cumhurbaşkanı bunların yerine gene sözleriyle  ortadan yuvarlıyarak geçiştirmeyle çalıştı.

Sevgili okuyucular, yaklaşık 35 yıldır siyasetin içinde Kurultayları takip ederim, inanın bundan önceki kurultaylar daha heyecanlı ve halka daha çok umut vaat eden konuşmalarla geçerdi. İnanın bende şaşırdım, AK Partinin dün yaptığı 7 olağan kurultayında bunların hiçbirisi yoktu.

2 saat 45 dakika süren kurultay konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inanın dişe dokunan bir şey söylemedi yada söylemekten kaçındı. Tabi nasıl söylesin, Ekonomi ortada ,hazine tam takır, siyasi ortam bulanık, Korona almış başını gidiyor, bu ortamda  vatandaşa ne vaat edilebilir ki, insan  olsa olsa bu güne kadar yapılanları bahseder öylede oldu. AK Parti Genel Başkanı Konuşmasında ülkenin nerelerden nerelere geldiğini sıraladı durdu.

Sevgili okuyucular şu bir gerçek ki, Erdoğan çok iyi bir hatip, Allah konuşma ve ikna etme kabiliyeti vermiş, gerçekten öyle, gene öyle oldu, salonu dolduran binlerce maskeli taraftarını coşturmasını  bildi. Peki akılda kalan şöyle dişe dokunan bir şey var mı  derseniz bence yok. Tayyip Erdoğan isteseydi, salondakiler ve dışarıya taşan binlerce seçmenini, hatta televizyonlarının başında oturan vatandaşları hop oturtup hop kaldırabilirdi.

Çünkü geleceğe yönelik vatandaşlara hiçbir vaatte bulunmadı hiçbir umut vermedi, isterdim ki 2 saat 45 dakika süren konuşmasında, işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf ve kadınlarımıza yönelik yeni ve iyileştirici projelerden bahsetsin.Ama olmadı bu kesimler inanıyorum ki hayal kırıklığına uğramışlardır.

O nedenle AK Partinin 7’ci olağan kurultayında dağ fare doğurdu diyorum. Önceki Kurultaylara göre daha az heyecanlı, ancak her zamanki gibi salon ve dışarısı lebeleb ağzına kadar doluydu. Tabi bu durum  iyimi kötümü taktirlerinize bırakıyorum. Şurası bir gerçek ki Ankara düne kadar kırmızı idi ancak dünden itibaren kıp kırmızı olacak gibi gözüküyor. Çünkü 81 İlden gelen vatandaşlar Ankara’da buluştu ve yan yana, bitişik nizam, zaman zaman maskesiz ve mesafesiz, eee iş böyle olunca Ankara’nın kıp kırmızı olması kaçınılmaz olacaktır.

Xxx

Sevgili okuyucular, gelelim kurultay notlarına, AK Parti bu işi biliyor, gerçek den şov yapmasını iyi biliyor. Organizasyonda üstüne yok. Disiplin en üst seviyede, bunun için hiç bir şey den kaçınılmamış. Ancak tek ihmal edilmiş şey, mesafe ve hijyen durumu, her kez dip dibe, nefes nefese  neredeyse yanak yanağa, maskeler çene üstü yada burun altı, iş böyle olunca Kovid-19 mikrobu salonda kol geziyordu bence.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu durumdan memnun, çünkü salon ve dışı lebeleb dolu, kendisi çok memnun, sürekli salonu dolduranlara iltifatlar yağdırıyor, hatta o kadarki 81 İl’in temsilcilerini ve salonu dolduranları dakikalarca anons ederek, onları hop oturtup hop kaldırdı. Seçmenini dinledi ve dinletti. Onun için çok başarılı bir Kurultay’dı bu 7’nci kurultay, içini döktü, bu sıkıntılı ortamda birazda olsun morel buldu bence.

Kurultayda izlediğim kadarıyla AK Parti, yönetimde önemli değişikliğe gidiyor,50 kişiden oluşan MKYK heyetini 75’e çıkıyor. Erdoğan, Bu kurulda eskileri ve yenileri karma yapmış, çok sayıda eski AK Partili Milletvekili, Belediye başkanları ve siyasetçilere yer vermiş tabi bu isimlere yeni isimlerde eklenmiş.

Cumhurbaşkanının 7 olağan kurultayda bin 560 delegenin tamamını alarak genel başkanlığa yeniden seçilmesi olağan görülmeli, zira tek aday ve delegeler reislerini seçmek için can atıyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı çok rahat. Bu nedenle kürsüde gürlüyor ve esiyor, ‘’ battık, bittik, ölüyoruz ‘’ diyenlere bakmayın siz diyor.

Sevgili okuyucular, bu kurultay bir kez daha ortaya bir şeyi koydu, Recep Tayyip Erdoğan kürsüye şapkasını koysa gene delegelerin tamamının oyunu alır, eksiksiz ve fire vermeden. Bu bir kez daha görüldü. Ama acaba salon dışında yani ülkenin genelinde nasıl görülüyor, iş de birazda oraya bakmalı, bu gözü kapalı destek var mı yok mu onu bilmiyorum ,iş de orası biraz muamma gibi.

Dilerim Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu 7 olağan kurultaydan umduğunu bulmuş ve çabaları boşa çıkmamıştır. Zira ülkemizin kaderi de biraz bu kurultay sonuçlarına bağlı, yenilenmiş  AK Parti kadroları ve değişmiş Bakanlar Kurulu kadroları bu ülkeyi refaha taşıyacak.