SİYASET
Giriş Tarihi : 05-09-2020 23:31   Güncelleme : 08-09-2020 15:39

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, bu kez gerçekleşecek bir mucize buluşmayı değerlendirip yazdı.

Yıllardır aynı bölgede adeta iki küs insan gibi birbirleriyle buluşmak dan kaçınan, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ile gene aynı bölgenin CHP’li Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’nun buluşması inanın, son yılların en önemli olayı olacak.

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, bu kez gerçekleşecek bir mucize buluşmayı değerlendirip yazdı.

 AYDIN'DA BİR MUCUZE GERÇEKLEŞİYOR

Bu buluşmayı alkışlamak lazım, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen bu iki ismin buluşması Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın talebi üzerine gerçekleşecek ve kazanan Aydın halkı olacak.

Aydın’da bir mucize gerçekleşiyor. Yıllardır küs kardeşler gibi birbirlerinden kaçmaya çalışan iktidar partisi Milletvekili Mustafa Savaş ile, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, mucizevi bir buluşmada bir araya gelecek. Bu buluşmayı da Aydın Milletvekili aynı zamanda da TBMM KİT Komisyon başkanlığı görevini sürdüren Mustafa Savaş gerçekleştirecek. Bu inanın müthiş bir olay. Tepede bir türlü başarılamayan ancak bir ilde gerçekleşen, iktidar ve muhalefet buluşması.

Sevgili okurlarım, inanın ilk duyduğumda bu habere inanamadım, ama Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın ağzından duyunca galiba bir mucize gerçekleşiyor diye düşündüm. Zira ben Aydın’lı değilim, ancak yaklaşık üç yıla yakın bir zamandır o bölgede tanıtım filmleri ve belgeseller çekiyorum, ülkemizin bu iki güzide insanı bir tarafta iktidar partisi milletvekili ve yöresinde çok sevilen bir Milletvekili Mustafa Savaş, diğer tarafta ise yöresinde topuklu efe olarak bilinen ve yörece çok ama çok sevilen bir Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu, neden hiçbir araya gelemezler, Aydın’ın sorunlarını birlikte çözmezler diye hep düşünmüşümdür.

Ancak bu kez bir mucize olacak ve iki isim bir araya gelecek. Lider özelliği olan iki ismi yakından tanıma fırsatım oldu, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu uzun yıllar öncesinden, TBMM’de Milletvekilliğinden tanırım. O yıllar Meclis Kulislerinde şöyle alımlı alımlı yürürken topuklarından çıkardığı ses nedeniyle, topuklu efe geliyor diye bahsederdik. Zira bölgesinde de 7’den 70’e herkes tarafından sevilir ve kendisi topuklu Efe diye çağrılır. O bölgeden edindiğim izlenimlere göre kendisine bu isim sadece giydiği topuklu ayakkabılar yüzünden verilmemiş, biraz dominant olması, biraz halkı kucaklayan daha da önemlisi, verdiği sözden asla dönmeyen bir yapıya sahip olduğu için takılmış. Gerçekten de o bölgede görev yaptığım süreler içinde bunlara bende çok şahit oldum. Orada Özlem Çerçioğlu’nun bilinmeyen başka bir gücü var, inanın bu güç, açık kalpli olması ve gece gündüz demeden, dağ taş dolaşarak yerinde sorunlara çözüm bulmasından geliyor, yani hep halkının yanında bulunmasından kaynaklanıyor. İnanın abartmıyorum, benim ne akrabam nede bir yakınım, sadece ve sadece bölgede çekimler için bulunduğum süre içinde yakinen tanıma fırsatı bulduğumdandır, kendisi ile gayet mesafeli ve saygıyla bir ilişkimiz olmuştur, yani bir gazeteci ve bir siyasetçi ilişkisi içinde geçmiştir,

 Evet o bölgede yaptıklarını gördükten sonra üstelik bir muhalefet partisi mensubu belediye başkanı olarak gerçek den göğsüm kabarmıştır. Köy, ilçe ve şehir demeden her yöreye götürdüğü yatırımlarla, herkesin sevgisini kazanmış. Tam adına yakışır bir topuklu efe. Düşünüyorum da hele birde iktidar partisi ile iş birliği yapma imkânı bulsa inanın Aydın geleceğin bir örnek kenti olur ve dünya oraya akar, zira bu bölge zengin toprakları ve Türkiye’nin en zengin, tarih, kültür ve sanat miraslarının bulunduğu bir bölge, sadece bu eserlerin üzerine gidilse o bölgeye turist akar. Birde yine o bölge sanayi ve modern tarım yatırımlarına kavuşsa inanın bundan, önce yöre halkı ve iktidar ve muhalefet partileri onur duyar. O nedenle Mustafa Savaş ile Özlem Çerçioğlu’nun buluşması yöre halkı için çok muhteşem olacak.

Sevgili okuyucularım gelelim, Mustafa Savaş’a. Kendisi de o bölgenin Milletvekili ve Aynı zamanda TBMM KİT Komisyonu başkanı. Mustafa Savaş bir o kadarda bölgesinde çok sevilen ve sayılın bir insan.  Onu da Halk Bankasındaki görevlerinden tanırım ama bir yakınlığım olmamıştır, ta ki bundan 3 sene öncesine kadar. Kendisi gerçekten TBMM’nin en zarif, en şık ve bir o kadar da kibar bir milletvekilidir. Gerçekten bu hususiyetleri nedeniyle Mecliste de itibar kazanmıştır. Ama kendisini son genel seçimler sırasında Aydın’da yakinen tanıma fırsatı buldum, özellikle seçim kampanyaları dönemiydi, bende Aydın ve yöresinde çekimler yapıyordum zaman zaman uzaktan seçim kampanyaları ve oralardaki kürsülerden tanıdım, kürsüye son derece hâkim ve orada da şıklığından ve kibarlığından taviz vermeyen bir tavır içinde gördüm. Kendisiyle yakın ilişki içinde olmam bundan bir sene öncesine dayanır. Gazeteci arkadaşım Mehmet Çatakcı sayesinde Mecliste görüşmelerim olmuştur ve hâlâ da devam etmektedir. Bu nedenle bölgesinde bu kadar çok sevilen iki ismin bugüne kadar neden bir güç birliği yapmak üzere bir araya gelmediklerine hep şüpheci gözlerle bakmışımdır.

Sevgili okuyucularım şimdi tam sırası söylemeliyim, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın açmaya çalıştığı bu kapı gerçekleşirse inanın Aydın kazanacak. Düşünüyorum da bir tarafta adeta sevgi çemberi içinde karşılanan bir topuklu Efe diğer tarafta, iktidar partisinin güçlü bir milletvekili ismi, üstelik TBMM KİT komisyonu başkanı. Bu iki gücün Aydın, Aydın halkı ve memleketimiz için ortak menfaatlerde buluşması, neler yaratır. Şunu belirteyim ki yaklaşık 30 yıllık Gazetecilik hayatımda çok siyasi çekişmelere şahit oldum, çok birbirlerini çekemeyen aynı ilin siyasetçilerini gördüm hep kaybeden kendileri ve bağlı oldukları partiler değil, kaybeden hep o yörenin insanı oluştur. Dilerim bu kez AK Parti aydın Milletvekili Mustafa Savaş sayesinde bir mucize olur ve kazanan Aydın halkı olur. Ayrıca bu buluşmayla yukarıda bir türlü gerçekleşmeyen Muhalefet İktidar iş birliği, halkın yararına Savaş ve Çerçioğlu sayesinde gerçekleşir haydi hayırlısı. Bekleyip göreceğiz bu iki güzide insanın buluşmasından çıkacak hizmet kıvılcımlarını.