SİYASET
Giriş Tarihi : 11-02-2021 10:06   Güncelleme : 11-02-2021 10:27

Gazeteci, yazarımız Erdem Noyan, dinledi ve yazdı. Dün ve bugünkü Türkiye.

Bugün AK Parti grubunda ilklere şahit olduk. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kez kürsüde Kılıçdaroğlu ve CHP’ye Videolu muhalefet yaptı. Konuşmasının yaklaşık 20 dakikasını önceden hazırlattığı ve geçmiş yıllara ait şehirlerin çöplü görüntülerini içeren Videoları ile vurmaya çalıştı. Allah dan o yılları da yaşayan bir gazeteci olarak, geçmişi ve bu günün tahlil yapabiliyoruz. Bu amaçla dün yapılan Videolu AK Parti Grup toplantısını izledim ve yazdım. Ortaya konan bu tabloyu iyi incelemek ve görmek lazım. Allah dan o yılları da yaşayan bir gazeteci olarak, geçmişi ve bu günün tahlil yapabiliyoruz. Bu amaçla dün yapılan Videolu AK Parti Grup toplantısını izledim ve yazdım. Ortaya konan bu tabloyu iyi incelemek ve görmek lazım. Allah dan o yılları da yaşayan bir gazeteci olarak, geçmişi ve bu günün tahlil yapabiliyoruz. Bu amaçla dün yapılan Videolu AK Parti Grup toplantısını izledim ve yazdım. Ortaya konan bu tabloyu iyi incelemek ve görmek lazım.

Gazeteci, yazarımız Erdem Noyan, dinledi ve yazdı. Dün ve bugünkü Türkiye.

 

Daha nelere şahit olacağız bakalım, bu kez de Video’ lu belgeler savaşı başladı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kez belge savaşları başlattı. Erdoğan, AK Partinin dün yapılan Grup toplantısının büyük bir bölümünü CHP’ye ayırdı ve geçmiş yıllardan görüntüler getirerek, CHP’li belediyelerinin başarısızlıklarını  ortaya koymaya çalıştı.

Bir taraftan Anayasa’da yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili özellikle muhalefet partilerine ılımlı mesajlar vermeye çalışan, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kez yaptığı son Grup toplantısında CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na es di gürledi, konuşmasının büyük bir bölümünü bay Kemal’e hitap ederek geçirdi.

Sevgili okuyucular, biz buna benzer görüntülere  önceki dönemlerden de tanığız, ancak bu kez bir fark var, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kez biraz daha farklı bir yol izleyerek özel olarak hazırlattığı ve neredeyse 40 yıl öncesinin Türkiye görüntülerini içeren Video’lar la CHP’ye vurmaya çalıştı.

Evet görüntüler doğru, o yıllar şehirlerin büyük bir bölümü çöplerden geçilmiyor, Elektrik ve Sular zaman zaman kesiliyordu, ancak o görüntüler o kadar eski görüntüler ki, ne kadar monrtaj yapılırsa yapılsın o görüntülerin tamamının bozulmaya yüz tuttuğu ve soluk renkli olduğu çok belliydi, üstelik o yılları bizzat yaşayan bir gazeteci olarak çok şeylere şahittik, evet şehirlerde çöp yığınları vardı, elektrikler sık sık kesilir ve sular belli saatlerde akardı ama o yılların koşullarına da bir bakmak lazım, tarafsız bir gazeteci olarak bunları da yaşayan bir gazeteci olarak söylemem ve yazmam lazım.

Evet sevgili okuyucular, belki sizlerden de  o günlere şahit olanlar vardır. O dönemler de  dünya kapalıydı, bir tarafta kapalı rejim Komünizm, diğer tarafta özgür dünya ülkeleri  yani iki kutup vardı, gelişmiş ülke dediğimiz ülkelerde ikinci dünya savaşından yeni çıkmış bellerini yeni yeni doğrultmaya çalışıyorlar, teknolojileri şimdiki gibi gelişmiş değildi. Dünyada ülkeler bir birlerine rahatça gidip gelemiyordu, döviz sıkıntıları vardı, yurt dışı seyahatleri ancak 20 dolar gibi döviz bulabiliyorsan yapabiliyordun, o günleri tabi ki unutmuyoruz.

Burada sadece hükümetlerin suçu yok dünyanın içinde bulunduğu koşullar bizleri de sıkıntı içine sokmuş du. Ülkeler yeteri kadar döviz bulamıyordu, dolayısıyla, dünya kapalı olduğu için teknoloji transferleri de  doğru dürüst yapılamıyordu, zaten bu günkü gibi modern teknolojilerde yok du.

Türkiye’de içinde bulunduğu bu ortamdan nasibini almışdı,dar ekonomik bütçelerle ancak Barajlar, yollar, Enerji yatırımları zar zor yapılabiliyordu, ülke bütçesi sadece milyonlarla konuşulabiliyordu, şimdi ise Katrilyonlarla konuşuluyor, dünya da artık sınırlar açılmış, yatırımcılar istediği gibi kolaylıkla gelip gidebiliyorlar, teknoloji gelişmiş, neredeyse şehir hizmetleri artık uzay teknolojileri görüntülerindeki makinelerle yapılıyor.

Sevgili okuyucular, bunları neden anlatıyorum, o günleri yaşayan bir gazeteci olarak o günkü Türkiye ile bu günkü Türkiye arasında tahlilleri yapabiliyorum da ondan. Şimdi şehirlerdeki çöpler çok gelişmiş makinalarla alınıp yok ediliyor, Enerjimiz çeşitli teknolojilerden elde ediliyor, nüfus artışına oranla Barajları sayısı artmış ve su ihtiyacımız yeteri kadar karşılanıyor. Ama bütün bunlara karşın inanın o yokların olduğu yıllarda daha da mutluyduk sanki.

Dönelim günümüze ,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’ deki Grup toplantısında gösterdiği CHP’li Belediyelere yönelik videolara, yaklaşık 20 dakika süren videoda CHP’Lİ belediyelerinin önceki yıllara ait başarısız çalışmalar anlatılıyor. Ancak o belgeseldeki görüntüler bundan yaklaşık 40 yıl öncesine ait gibi, yani o görüntüler ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı yıllara ait. Öyle zannediyorum ki bundan sonra da bu tip video’ lu muhalefete daha çok şahit olacağız gibi. Zaten Cumhurbaşkanı Grup toplantısında da açıkladı, ‘’ bu tip görüntüleri ayda bir gündeme getireceğiz’’ dedi. Buda gösteriyor ki, tarihi görüntüleri içeren belgeleri daha çok izleyeceğiz gibi.

MUHALEFETTEN DE ATAK GELDİ.

Cumhurbaşkanı Erdoğan belgelerle muhalefet başlarda muhalefet geri kalır mı hiç tabi ki kalmaz. Erdoğan Grup toplantısını bitirip bitirmez bu kez de mikrofonun başına CHP geçti ve belgelerle konuşmaya başladı. Aynı saatlerde CHP’de alel acele bir basın toplantısı düzenledi. Genel Başkan yardımcısı, Gökçe Gökçen de elinde görüntüleri içeren belgelerle kürsüye geldi ve AK Parti dönemine ait feryat görüntülerini ekrana getirdi.

Sevgili okuyucular, buda gösteriyor ki, iktidar ve muhalefet artık sadece sözlerle değil, görüntülü belge ve videolarla halkın karşısına çıkacak gibi. Allahtan o sıkıntılı yılları da yaşayan bizler gibi gazeteciler var da, bu dönemle o yılları tahlil yapabiliyor. Çünkü bu gün 40 yaş ve altında olan gençler sadece bu gün gördükleri ve yaşadıklarıyla yetinmeye çalışacaklar.