SİYASET
Giriş Tarihi : 17-06-2021 07:20   Güncelleme : 17-06-2021 07:26

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, son yapılan anket sonuçlarını inceledi ve sizler için yazdı.

Avrasya araştırma şirketinin önceki gün açıkladığı son kamu oyu araştırmasına göre bu güne kadar çıkan sonuçlardan farklı bir sonuç ortaya çıktığını gösterdi. Bu ankete göre Millet İttifakının oyları Cumhur ittifakının oylarından yaklaşık 11 puan daha önde gözüküyor.

 Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, son yapılan anket sonuçlarını inceledi ve sizler için yazdı.

 

Avrasya araştırma şirketinin bu gün yayınlanan araştırmasında çok çarpıcı sonuçlar elde edildi. Türkiye’de araştırma yapan şirketler arasında seçim sonuçlarını en yakın bilen kuruluş olarak tanınan Avrasya araştırma şirketinin elde ettiği sonuçları bu sütunlarda sizin için yorumlamayı uygun buldum. İstedim ki sizlerde de bu sonuçlardan haberdar olun.

Evet sevgili okuyucular zaman zaman araştırma şirketlerine güven sarsılır ama zaman zamanda bu güven tepe yapar, iş de böyle bir ortamda yapılan bu anket ile daha önce aralıklarla yapılan anket sonuçları birbirlerine yakın değerler ortaya koyuyorsa bunun dikkate alınması gerektiğine inanıyorum.

Gerçek den Avrasya araştırma şirketinin 26 il ve ilçelerinde yüz yüze yaptığı son anket sonuçları ilk kez bu kadar çarpıcı sonuçları ortaya koydu. 2 bin 460 kişi ile yüz yüze yapılan bu anket sonuçları, AKP ve Cumhur ittifakı oylarının aşağılara doğru düştüğünü gösteriyor.

Ayrıca yapılan bu son ankete göre, bu gün seçim olsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısındaki aday olmaları halinde, Kılıçdaroğlu, Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun oylarının dikkate değer artış olduğunu gösterdi. En dikkat çeken sonuç ise, bu gün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz sorusuna Erdoğan’a yüzde 35.2, Kılıçdaroğlu’na ise yüzde 41.8 oranında oy veririz çıktı.

Buda gösteriyor ki, bu güne kadar yapılan bütün anketlerin aksine CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde hem de yüze 7 oranında daha fazla oy aldığını gösteriyor.

Sevgili okuyucular, bu ankette ilginç bir durum daha ortaya çıktı, seçmenlere sorulan bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa ve Erdoğan ile Akşener aday olsa kime oy verirsiniz sorusuna ise, Erdoğan’a yüzde 34.1, Akşener’e ise yüzde 38.9 oranında oy veririz sonucu çıkmış.

Buda gösteriyor ki, bu gün seçim olsa Cumhur İttifakının oyları yüzde 37.8, Millet İttifakının oyları ise yüzde 48.4’leri gösteriyor. Burada kararsızlar ve HDP’nin oyları da dahil değil.

Anket şirketinin sorduğu sorulara seçmenler gerçekten çok ilginç sonuçlar ortaya koymuş .Mesela bu gün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusuna seçmenler AKP’ ye yüzde 29.5, CHP’ye yüzde 26,9,İYİ Partiye yüzde 14.7, HDP’ ye yüzde 11.0, MHP’ye yüzde 8.3, Deva Partisine yüzde 4.1, Gelecek Partisine yüzde 1,5 ve Saadet Partisine yüzde 1.2 şeklinde oy veririz demiş.

Bütün bu sonuçlar, AKP’nin oylarının erimeye devam ettiği, diğer muhalefet partilerinin ise oylarını artırdığını gösteriyor. İYİ Parti ile CHP’nin oylarının ise sürekli artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Sevgili okuyucular, bu sonuçların ortaya çıkardığı bir gerçekte, muhalefet Partileri ve özellikle bu partilerin liderlerinin son aylarda halka inmeleri ve İl ve İlçelerde sokak sokak dolaşmaları halkla yüz yüze görüşüp dertlerine ortak olmaları gösteriliyor.

ORTAYA ÇIKAN ADAYLAR.

Avrasya Araştırma şirketi tarafından yapılan bu son ankete göre, bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz sorusuna ankete katılan seçmenler çok çarpıcı sonuçları ortaya çıkarmış. Bu ankete göre Erdoğan ve Kılıçdaroğlu aday olarak seçime katılsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy veririz diyenlerin yüzde 35.2’ si, Kılıçdaroğlu’na oy veririz diyenleri oyu ise yüzde 41.8’i gösteriyor.

Bu anket Erdoğan ve Akşener aday olarak çıkarsa kime oy verirsiniz sorusuna ise gene ilginç sonuç ortaya koymuş. Anket Erdoğan’a oy verenlerin sayısı yüzde 34.1, Akşener’e oy verenlerin oy oranının ise yüzde 38.9’u gösteriyor.

Sevgili okuyucular Avrasya’nın yaptığı anket bir başka ilginç sonuçları da ortaya koydu. Şayet bugün seçim olsa Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mansur Yavaş aday olursa kime oy verirsiniz sorusuna ise Erdoğan’a yüzde 32.7,Mansur Yavaş’a ise yüzde 48.2 oy veririz çıkıyor.

Gene bugün seçim olsa Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu aday olsa kime oy verirsiniz sorusuna, İmamoğlu’nun oyları Erdoğan’dan önde çıkıyor. Bu ankette Erdoğan’a oy veririz diyenler yüzde 34.7, İmamoğlu’ na oy veririz diyenlerin oyu ise yüzde 49.6 olarak çıkıyor.