GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2022 18:30   Güncelleme : 03-03-2022 10:06

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan Ukrayna’yı birde bu gözle inceledi ve yazdı..

Ukrayna Dünya’ da fırtınalar kopardı, meğer bu ülke ne kadar önemliymiş, yazıyı okuyunca sizlerde inanamayacaksınız Ukrayna’nın zenginliklerine.

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan Ukrayna’yı birde bu gözle inceledi ve yazdı..

 

Meğer Ukrayna ne kadar önemli bir ülkeymiş, Ruslar saldırıya geçmeseydi bizler Ukrayna’nın bu kadar önemli bir ülke olduğunu asla öğrenemeyecektik. Neden mi, bakın söyleyeyim, aşağıda yazılanlardan bu ülkenin ne kadar önemli bir ülke olduğunu daha kolay anlayacaksınız.

Avrupa’nın yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ülkesi olan Ukrayna 40 milyon nüfusa sahip 4 ayrı insan gurubundan oluşan kozmopolit bir ülke ancak, Tarım, Sanayileşme ve yeraltı ve yer üstü madenler bakımından Avrupa’nın ve dünyanın ilk veya ikinci sırasında yer alıyor.

Sevgili okuyucular iş de bu yüzden Ukrayna çok önemli bir ülke, ne demek istediğimi aşağıda yazılanlardan daha iyi anlayacaksınız. Bütün bunların yanında Rusya neredeyse dünyanın 3’de 1 toprağına sahip olmasına ve ayrıca zengin yer altı ve yer üstü madenlerine sahip olmasına rağmen küçük bir ülke olan Ukrayna’ya neden bu kadar önem veriyor, neden Gürcistan ve Ermenistan’a bu kadar kıymet koparmadı ve işgale kalkışmadı, iş de bütün bunların sebebi şimdi bu sütunlarda okuyacaklarınızda saklı.

Rusya tarafından 5 gündür gece gündüz ateş altında tutulan Avrupa ile Rusya arasına sıkışmış yüzölçümü bakımından Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi olan Ukrayna’nın zenginlikleri ülkemizce de pek tanınmamış ancak bu ülke Dünyaca ünlü İtalyan Analist Larissa Krul tarafından bakın nasıl kaleme alınmış.

1-Ukrayna, kanıtlanmış kurtarılabilir uranyum Ores rezervlerinde Avrupa’da 1, Titanyum maden rezervleri bakımından Avrupa’da 2; , dünyada 10.sırada; keşfedilen Manganez  Ores rezervleri ( 2,3 milyar ton veya dünya rezervlerinin % 12’si ) açısından dünyada 2. Sırada; Dünya’nın 2. En büyük demir cevheri rezervleri ( 30 milyar ton ); Civa madeni rezervleri açısından Avrupa’da 2. Sırada; Şist gazı rezervlerinde Avrupa’da 3.sırada ( dünyada 13. Sırada ) ; (  22 trilyon metreküp ) Doğal kaynakların toplam değerine göre dünyada 4.; Kömür rezervlerinde dünyada 7. Sırada ( 33,9 milyar ton )

Bakın sevgili okuyucular bu kadar zengin madenlere sahip Ukrayna’nın şimdi birazda tarım gücünden bahsedeceğim, gene aynı analistin kaleme aldığı bilgilere göre. Ukrayna ekilebilir arazi alanı bakımından Avrupa’da 1.; Kara toprak alanına göre dünyada 3.sırada ( dünya hacminin % 25’i ); Ayçiçeği ve Ayçiçek yağı ihracatında dünyada 1.sırada;

Arpa üretiminde dünya 2. ; arpa ihracatında dünyada 4.sırada; Dünyanın 3. En büyük üreticisi ve 4. büyük mısır ihracatçısı; Dünyanın en büyük 5. Çavdar üreticisi; Arı üretiminde dünyada 5.sırada (75.000 ton ); Buğday ihracatında dünyada 8.sırada; Tavuk yumurtası üretiminde dünyada 9.sırada; Peynir ihracatında dünyada 16.sırada.

Sevgili okuyucular görüyorsunuz meğer Ukrayna neymiş, bakın daha bitmedi, şimdide Ukrayna’nın Sanayileşmesinden bahsedeyim: Amonyak üretiminde Avrupa’da 1.; Avrupa’nın 2. Ve dünyanın 4.büyük doğalgaz boru hattı sistemi; Nükleer santrallerin kurulmuş kapasitesi bakımından Avrupa’nın 3. Ve dünyanın 8. Büyüğü; Demiryolu ağı uzunluğu ( 21,700 km ) bakımından Avrupa’da 3., dünyada 11. Sırada; Dünyanın 3. En büyük demir ihracatçısı, Dünyanın 4.büyük nükleer santralleri için türbin ihracatçısı; dünyanın 4. Büyük roketatar üreticisi; Kil ihracatında dünyada 4. Sırada.

 Titanyum ihracatında dünyada 4.sırada Ores ve konsantre ihracatında dünyada 8. Sırada; Savunma sanayi ürünleri ihracatında dünya 9.sırada; Dünyanın 10. Büyük çelik üreticisi ( 32.4 milyon ton )

Evet sevgili okuyucular inanıyormusunuz sessiz sedasız gelişen bir Ukrayna ne kadar kıymetliymiş, neden başta Rusya olmak üzere bütün Dünyanın gözü bu ülkedeymiş. İş de şimdi anlaşılıyor Ukrayna’nın kıymeti.

AdminAdmin