SİYASET
Giriş Tarihi : 09-12-2021 21:45   Güncelleme : 09-12-2021 21:49

GP Lideri Davutoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok sert sözler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Biz, Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz" sözlerini değerlendiren Davutoğlu, "Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi arasındaki farkı dahi bilmiyor" dedi.

GP Lideri Davutoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok sert sözler!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Katar ziyareti sonrası gazetecilere "Biz, Avrupa Birliği’nin Kavala’yla, Demirtaş’la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. Erdoğan'ın açıklamasını ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren Davutoğlu, "Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi arasındaki farkı dahi bilmiyor" ifadelerini kullandı.

'KAFA KARIŞIKLIĞI VE TEMEL BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR'

Davutoğlu, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

"Sayın Erdoğan’ın zihninde bir kafa karışıklığı ve bu kadar uzun yıllar devlet tecrübesinden sonra hala temel bazı kurumlarla ilgili temel bazı bilgi eksiklikleri var. Sayın Erdoğan, bu konuşmasında, ‘Avrupa Birliği’nin tutumunu tanımıyoruz’ diyor. Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi arasındaki farkı dahi bilmiyor. Avrupa Birliği bizim müzakereler yürüttüğümüz ilerde girmeyi hedef olarak benimsediğimiz bir yapı.

Avrupa Konseyi ise, 1949 yılında kurulan ve kurulduğu sene Türkiye’nin üye olduğu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de daha sonra Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında otoritesini tanıdığı bir ülke. Yani Türkiye Avrupa Konseyi’nin parçası. Avrupa Konseyi Türkiye’ye bir şey dayatmıyor. Bu tür hukuki meseleleri bilgi yoksunluğu ya da özellikle saptırma şeklinde sanki dış mihrakların bir dayatması gibi yansıtması ciddi bir zaaftır. Dolayısıyla, orada bir dış mihrak bağlantısı çıkarmaya dönük bu ifadeler doğru bir ifade değil."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da daha önce AİHM’e 3 kez başvurması için Davutoğlu, “Kendisinin başvurması da o da bir çelişki zaten Sayın Erdoğan’ın son dönemdeki bütün hayatı çelişkilerle dolu kaotik bir zihin yapısını yansıtıyor” yanıtını verdi.

 

ETİKETLER:

Gelecek Partisi , Ahmet Davutoğlu