SİYASET
Giriş Tarihi : 29-01-2022 20:55   Güncelleme : 31-01-2022 09:17

HUKUKSUZLUK ÜLKELRİ FELAKETE GÖTÜRÜR.

HUKUKSUZLUK ÜLKELRİ FELAKETE GÖTÜRÜR.

 

Mehmet ÇatakÇI

 

Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül görevde kaldığı süre içerisinde yargı bağımsızlığı ve hukuktan bahsetti.

Bundan bazı kesimler rahatsız oldu,

Bu sefer Abdülhamit Gül’ü yeme kampanyası başlatıldı.

Nihayet başardılar.

Bakan Gül görevden alındı.

Kaybeden bu ülke.

Zaman zaman sizlere hukukun üstünlüğünden bahsediyordum.

Bir ülkede Hukuk üstün ise o ülkeye Yabancı yatırımcı  gelir,

Ülkede ekonomi iyi olur sanayide çarklar döner.

 

Türkiye’nin şu anda yaşadığı hukuksuzluk halini tarif etmek ne yazık ki imkansız bir hal almış bulunuyor. Hukuk güvenliğinin ihlal edildiği ve hiçbir anayasal demokraside izahı bulunmayan o kadar çok hukuksuzluk hali yaşıyoruz ki ülke adına üzülmemek gerçekten mümkün değil.

Biliyoruz ki bütün hukuk devletlerinde yasaların ve anayasanın tarif ettiği suçlar ve eylemler bellidir. Ve şunu da biliyoruz ki yasalarda hangi tür sözlerin hakaret olup olmadığının ve de cezasının ne olduğunun tarifi de yapılmıştır.

Aslında anayasal demokrasilerde eleştirinin sınırı oldukça geniştir. Çünkü demokrasi aynı zamanda bir tahammül rejimidir, eleştirel düşünce geliştikçe demokrasi güçlenir ve zenginleşir. Herhangi bir birey, gazeteci ya da siyasetçi iktidarı eleştirdi diye yönetimler zaafa uğramaz, tam aksine güçlenir. Ama aynı zamanda iktidar erkinin de kendine yönelik haddi aşan sözleri, yazıları eleştirmek, eğer suç teşkil eden bir durum varsa yargısal yollara başvurma hakkı vardır.

 

EskiAdalet Bakanı Gül “Bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti" (5 Aralık/2021)

AdminAdmin