GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2020 21:39   Güncelleme : 08-06-2020 21:43

İlber Ortaylı'dan çok konuşulacak Ayasofya çıkış

İlber Ortaylı'dan çok konuşulacak Ayasofya çıkışıCumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'nin Ayasofya çıkışının ardından İlber Ortaylı'dan tartışmaları alevleyecek açıklamalar geldi Kaynak: İlber Ortaylı'dan çok konuşulacak Ayasofya çıkışı

İlber Ortaylı'dan çok konuşulacak Ayasofya çıkış

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusunda talimatını ve bunun çok uzun olmayan bir süre sonunda mümkün olacağını yazdı. 

MHP lideri Devlet Bahçeli de "Ayasofya'dan çan sesi değil Allah'ın izni ile ezan sesi yükselecektir" ifadelerini kullandı. 

ORTAYLI'DAN AÇIKLAMA

Tarihçi Prof. İlber Ortaylı, Ayasofya tartışmalarıı başka bir boyuta taşıyacak açıklamalarda bulundu.  

Habertürk TV'de Helin Hökenek'in sorularını yanıtlayan Tarihçi Prof. İlber Ortaylı Ayasofya tartışmalarıyla ilgili "Caminin bir bölümünde namaz vakitlerinde ezan okunuyor, cuma namazı da kılınıyor. Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir" dedi.  

Müzeciler ve tarihçilerin buna dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Ortaylı, "Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: İlber Ortaylı'dan çok konuşulacak Ayasofya çıkışı Günboyu