GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-03-2021 10:56   Güncelleme : 01-03-2021 11:02

İyi Ki Yaptım. Demenin Mutluluğu..

İyi Ki Yaptım. Demenin Mutluluğu..

SERPİL GÜLEÇYÜZ

Eğitimci Yazar

                                                 İYİ Kİ YAPTIM 

Hayatın içinde hepimiz bir koşuşturma içindeyiz. Kimimiz geçim derdindeyiz, kimimiz kariyer peşindeyiz. Şu olucam, bu olucam diye çabalayıp duruyoruz. Müdür, genel müdür… O ünvanlar, o ünvanlar yok mu? Hep onların peşinden koşuyoruz. Hem de her şeyimizi erteleyerek…
Kimimiz sadece para için çabalıyoruz. Oyumuz da olsun, buyumuz da olsun diye. Bütün bunların peşinden koşarken yine hayatımızı ertelediğimizin farkında olamıyoruz
Öleceğini bilen ama bilinçleri yerinde olan yüzlerce hastayla bir araştırma yapılmış, onlara ömürlerinin son aşamasında pişmanlıklarının ne olduğu sorulmuş ve işte verilen cevaplar:
Keşke başkalarının benden beklediği hayatı yaşamak yerine, kendi isteklerimi gerçekleştirecek, kendi hayatımı yaşayacak cesaretim olsaydı. El alem ne der korosunu dinlemek yerine, kendi hayallerimi gerçekleştirseydim. 
Keşke bu kadar çok çalışmasaydım. Eşime, çocuklarıma daha çok zaman ayırsaydım. Hepsi çocuklarının büyüdüğünü izleyemeden, zamanın çok çabuk geçtiğinden pişmanlar.
Keşke sevdiğimiz, birlikte büyüdüğümüz, çok şeyi paylaştığımız arkadaşlarımızla bağımızı koparmasaydık. Eski arkadaşların ne kadar değerli olduğunu unutmasaydık. 
Keşke sevdiklerimize, sevdiğimizi, onur ve kibri, kızgınlıkları bir kenara bırakıp, daha çok söyleseydik. Kırmama, tartışmama adına duygularımızı bastırıp saklamasaydık. 
Keşke başkalarını mutlu etmek yerine, kendimizi mutlu etmek, mutlu olmak için daha fazla zaman ayırsaydım. Kendi hayatımı başkaları için yaşamasaydım.
Evet, geçmişimizi değiştiremeyiz. O zaman ki aklımızla, doğru sandığımız hayatı yaşadık. Ama hiçbir şey için geç değildir. Hayatımızı yeniden şekillendirebiliriz.

Keşkeler yerine, iyi ki seçtiğim hayatı yaşamışım, iyi ki hayallerimin peşinde koşmuşum, iyi ki dostlarıma, eşime, çocuklarıma daha çok zaman ayırmışım, iyi ki duygularımı bastırmadan, tüm sevdiklerime sevdiğimi doyasıya söylemişim. 
İyi ki, iyi ki…
Bu yazımı okuyup, bitirdikten hemen sonra, hayatınızı gözden geçirip keşke dediğiniz her şeyi ertelemeden yapmaya başlayın. Hemen şimdi. Yarın değil. Hemen şimdi. Nereye gideceğinizi siz bilmezseniz, başkaları size gösterecektir. Şimdi hayatınızın dümenini ele alma zamanı. 
Size kendinizi iyi hissettirecek, enerjinizi yukarı çekecek insanlarla birlikte olun. Negatif olanları, size zarar veren insanları hayatınızdan uzaklaştırın ve sevmekten asla vazgeçmeyin. Hayat hem çok kısa hem ne provası, ne de tekrarı var. 
Hayatınız boyunca yapamadıklarınızı düşünüp pişmanlıklar yaşayacağınıza, iyi ki yaptım demenin mutluluğunu yaşayın. 
HAYDİ ŞİMDİ TAM ZAMANI!