SİYASET
Giriş Tarihi : 22-10-2020 18:33   Güncelleme : 22-10-2020 18:38

"İYİ Parti üzerinde acımasızca oyunlar oynanıyor"

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, son ayların filaş partisi olan ve oyları yukarıya doğru çıkan, İYİ Partideki gelişmeleri inceledi ve yazdı. Sonuç, İyi Partinin ‘’ Demir Leydi’ si ‘’ olarak adlandırılan Meral Akşener’ in, son aylardaki atağa kalkma hamlesi.  

                            NEDEN İYİ PARTİ ÜZERİNDEN OYUNLAR OYNANIYOR?

 Kuruluş aşamasından itibaren çeşitli siyasi çevreler partinin kurulmaması için her türlü baskı ve engellemeleri uygulamaya başlamışlardı ,bu konudaki baskıları siz bütün okuyucularımız biliyorsunuzdur herhalde. Peki neden İYİ parti üzerinde bu oyunlar oynanıyor, kısaca söylemek gerekirse partinin ivmesi sürekli yukarıya doğru çıkıyor da ondan. Bu ivmeden özellikle  iki partinin rahatsız olması bilinen bir şey, peki rahatsız olan bu partiler hangileri, öncelikli olarak tabi ki MHP, çünkü İYİ Parti’nin oyu yükseliyorsa öncelikli olarak aynı tabana dayanan parti olduğu için MHP bundan rahatsız olacak.

Peki, İYİ Partinin başında bulunan siyasetçi kim MHP kökenli ancak, Doğru Yol Partisinde görev yapmış, daha ziyade merkeze dayalı ancak, MHP kökenli, vatansever, Milliyetçi, Atatürk İlkelerine sıkı sıkıya bağlı, deneyimli, tarafsız yorumculara göre de Türk siyasetinin son yıllarda yetiştirdiği ‘’ Demir Leydi ‘’ si.

İş de böyle bir Lider, son aylardır sokak sokak dolaşıyor, vatandaşlarla birer birer temas kuruyor, onlara dokunuyor, dertlerini ilk ağızdan dinliyor, seçmenlerin istediği de bu, onların derdini dinleyecek, sıkıntılarına ortak olacak, liderler arıyor. İş de, Meral Akşener bunu iyi gördü ve uygulamaya koydu, yollara düş dü. Bu nedenle İYİ Partinin oyları yükseliş de, tabi ki bu yükseliş den rahatsız olacaklar olacak, özellikle MHP ve AK Parti bu yükseliş den rahatsız olacaktır.

Ülkede seçim atmosferinin solunduğu bir dönemde, kilit parti haline gelen İYİ Partiye tabi ki baskılar gelecek, inanıyorum ki son derece tecrübeli olan Meral Akşener dışardan ve içerden gelen ve gelecek olan her türlü açık kapalı baskıları bertaraf edecek güçtedir, inanın iltifat etmiyorum, bu lideri iyi tanıyorum.

Kendisini yıllar öncesinden tanırım özellikle İçişleri Bakanlığı görevini yürütürken aldığı radikal kararları iyi bilirim, o dönemlerde Günaydın Gazetesinde görev yapıyordum, zaman zaman kendisiyle bir araya gelerek röportajlar yapmış bir Gazeteciyim, bu yüzden kendisini yakından tanıma fırsatı buldum, Prensipli, Disiplinli ve güvenilir bir lider olduğunu bilirim.

Tabi ki böyle bir liderin başında bulunduğu Partiden rahatsız olacaklar çıkacak, çıkması da doğal dır, bu bir siyaset oyunu, bu oyunu iyi oynayan ayakta kalır ,beceremeyen ise tarihten silinir gider, bunun örnekleri de siyasi tarihimizde  çoktur. Ancak bu kez öyle olmadı, İyi Parti Liderine çelme takmaya kalktılar o ayağa kalktı, çamur atmaya çalıştılar, kapılarına yandaşlar gönderip tehdit etmeye çalıştılar gene yıkamadılar, bu kez de Partinin içine el atmaya kalktılar, içerden yıkmaya çalışıyorlar ama inanıyorum ki Meral Akşener tecrübesiyle bu badireden de başı dik çıkacak.

Ben hiçbir zaman partili bir gazeteci olmadım, hiçbir zamanda bir patiden icazet alarak kalemimi de sallamadım, İYİ Parti Liderini iyi tanırım, bırakın Ülkemizde dimdik, ayak da duran ilkeli siyaset yapmaya çalışan, ülke sorunlarını iyi bilen bu sorunları gidermek için vatandaşın derdine ortak olmaya çalışan bir lider, bırakın doğru bildiği yolda yürüsün, Ülkemizin hasret kaldığı bir politikacı imajı veriyor, iş de onun için vatandaşlar kendisini sevdi. Oda  kısa süre olmasına rağmen yükselen partisini yukarılara doğru taşımaya çalışıyor. Bakın köklü ve yılların partisi olan Ana Muhalefet Partisi CHP adeta yıllardır 25’lerde çakıldı kaldı. Peki neden ,çünkü Halk Partisi ama halka inemediler ve inemiyorlar da de ondan, bunu çoğu yerde kendileri de itiraf ediyorlar, ama ne garip tecellidir ki bu partiye vücut veren CHP şimdi İYİ Partinin itici gücüne ihtiyaç duyuyor.

İş böyle olunca, tabidir ki bu Partinin yükselişinden rahatsız olacaklar ,bundan zarar görecek olan ilk parti de  MHP’dir çünkü, İYİ Partiye kaçan oylar öncelikle aynı kulvarda bulundukları için MHP’den gelecek oylar olacak, ikinci sırada ise Hükümetin aldığı kararlardan mutlu olmayan kesimler, Ülkenin içinde bulunduğu Ekonomik Sıkıntılar, İşçi, Memur, Emekli, Çiftçi, Esnaf ve milyonlarca işsiz gençlerin içine düştüğü Ekonomik sıkıntılar yüzünden AK Partiden kaçan seçmenlerin de İYİ Partiye doğru yönelmeleri bu partinin oylarının yukarıya doğru çıkmasına sebep oluyor. Vatandaşların ,sokak sokak dolaşan İYİ Parti Liderine her gittiği yerde sıkı sıkı sarılmaları da bundan, dilerim öteki partilerin Liderleri de Halka iner ve onların aralarına karışarak birazda olsa dertlerine derman olurlar.