GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 23:09   Güncelleme : 30-03-2021 00:10

Kaçak Hobi Bahçesi Villalarına Bakanlık dava Açmaya Hazırlanıyor..

Menderes'teki   en verimli tarım arazilerine yapılan  kaçak hobi villaları binlerce dönüm verimli toprakları yok etmeye devam ediyor..

Kaçak Hobi  Bahçesi Villalarına  Bakanlık dava Açmaya Hazırlanıyor..

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Büyük Menderes Ovası'nın  en verimli tarım arazilerine yapılan  kaçak hobi vilaları binlerce dönüm verimli toprakları yok etmeye devam ediyor.Ege bölgesi'nin  en güzel kavun,karpuz ve mısır üretimine uygun olan Mederes'de bulunan tarım arazilerine hobi bahçeleri adı altında yapılan kaçak villaların yapımına göz yuman belediye  başkanı ve meclis üyelerin  hakkında Tarım bakanlığı dava açmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

Hobi bahçelerinin mantar gibi hızla çoğaldığı İzmir'in Menderes ilçesinde toprakların verimsizleştiğini öne süren çiftçiler, yüzme havuzlu, basketbol sahalı hobi bahçelerinin tarımsal üretime balta vurduğunu söyleyerek yasaya destek verdi.

Şehrin gürültüsünden kaçarak doğayla iç içe yaşamak isteyenlerin tarım arazilerini bölerek satın aldıkları hobi bahçeleri tarımsal üretimi olumsuz etkiledi. Tarım alanlarını küçük parsellere bölerek çitle çevirenler, ürün yetiştirmek için satın aldıkları alanları zamanla havuzlu ve lüks yapılara dönüştürerek ikinci evleri olarak kullanmaya başladı.

Tarım alanlarına beton zemin dökülüp prefabrik evler yapılması ve bunların zamanla konuta dönüştürülerek, tarım arazilerinin yok edilmesini Menderes Belediyesi  engelleyeceği yerde sadece ceza kesmekle yetiniyor..

'HOBİ BAHÇELERİ ZAMANLA PARTİ MEKANI OLUYOR'

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2'nci Başkanı Banu Onan Erdal, oda olarak hobi bahçeleri sorunu ile yıllardır mücadele ettiklerini söyleyerek yasadan beklentilerini dile getirdi. Verimli tarım arazilerinin kanunlarla bölünmesinin yasak olduğunu ancak hobi bahçeleri mantığıyla bu arazilerin kooperatif ve özel şirketler üzerinden şahıslara verildiğini iddia eden Erdal, "Tarım yapma mantığıyla, bölünemeyecek bu arazileri kooperatif hissedarlarına bazı yerlerde 500, bazı yerlerde 200 metrekarelik alanlara bölüp hisse sahibi yapıyorlar. Özellikle kovid-19 sürecinden sonra sağlıklı ve güvenilir gıdaya talep arttığı için çok cazip geliyor. Orada kendi üretimlerini yapacaklarını düşünüyorlar. Tarım vasfında arazilere konteyner ile beton atılıp çimlendirme yapılıyor. Bizim güvenli gıdaya ihtiyacımız varken tarım arazileri yok ediliyor" dedi.

 

'İLÇEMİZDE MANTAR GİBİ BÜYÜYORLAR'

Menderes Belediye Baş kanı Mustafa Kayalar da ilçelerinde  5 bin hobi bahçesi adı altında lüks villanın  kaçak olduğunu dile getiriyor. Ama bugüne kadar  kaçak inşaatları önleyici bir tedbir dahi almıyor.. Hisseli arazilere hobi  bahçesi diye  kaçak villa konduranlar tarım arazilerini tapulu malı gibi rant sağlıyarak satmaya devam ediyor..

 SORUYORUZ BAŞKAN MUSTAFA KAYALAR GÖREVE GELDİĞİ GÜNDEN BUGÜNE KADAR KAÇ ADET HOBİ BAHÇESİ YAPILDI. BU HOBİ EVLER KOOPERATİFLERİNİN BİR KISMININ AVUKATI CHP MENDERES İLÇE BAŞKANIMIYDI?BU HOBİ EVLERİNİN TALANINI MI SAVUNDU?AÇIKLAMA YOLLARSA  DERHAL YAYINLARIZ..