GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2021 19:55   Güncelleme : 19-03-2021 19:58

Kazakistan da “Türkiye” dedi…

Kazakistan da “Türkiye”  dedi…

 

Necdet Buluz

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkiler şimdi de turizm alanına yayılmaya başladı. Kazakistan halkının önemli bir bölümünün tatilini Türkiye’de geçirmek istediği son kamuoyu araştırmalarında ortaya çıkmıştı.

En sıkıntılı konu ulaşım, bu sezon sıkıntı olmaktan çıkacak.

Nasıl mı?

Kazakistan’ın düşük maliyetli havayolu FlyArystan, Türkistan’dan İstanbul’a ilk dış hat uçuşunun satışlarının başladığını duyurdu.

Diğer Türk Cumhuriyetlerinden de yolcu taşınması konusunda çalışmalar ve görüşmeler var. Daha fazla tarifeli uçuşla daha fazla turist beklentisinin olduğunun da altını çizelim.

Tek yön ücreti Türkiye çıkışlı yolcular için 79 Euro’dan, Kazakistan çıkışlı uçuşlarda ise 39.999 Tenge’den başlıyor. Biletler FlyArystan mobil uygulaması ve flyarystan.com üzerinden alınabilecek.

Kazakistan’ın ruhani başkentine İstanbul’dan düzenli uçuşlar 21 Mart 2021’de başlayacak. Uçuşlar cuma ve pazar günleri haftada 2 kez gerçekleştirilecek. Türkistan’dan uçuşlar, yerel saatte ile 08:40’ta kalkış, İstanbul’a 10:35’te varış olarak düzenlenmiş olup dönüş uçağı da yerel saatle 11: 20’de kalkış ve 18:25’te Türkistan’a varış olarak planlandı.

FlyArystan Uçuş Planlama ve Gelirlerden Sorumlu Müdürü Renat Abulkhanov yaptığı açıklamada şu görüşleri yansıttı:

“Kazakistan ile Türkiye çok yakın iki ülkedir. İstanbul ile Türkistan arasında direkt uçuşların bu bağlantıyı daha da güçlendireceğinden eminiz. Türkistan bölgesi eşsiz mimari güzelliklerle dolu zengin bir tarihe sahiptir. Türkistan’ın başlıca ilgi noktası, Kazakistan’ın manevi başkenti olması ve Emir Timur tarafından yaptırılan Hoca Ahmet Yasavi’nin türbesinin bu coğrafyada bulunmasındandır. Türkistan bölgesinde aynı zamanda Emir Timur tarafından yaptırılan öğretmen Yasavi Arystan babanın mozolesi ile Otyrar ve Sauron antik yerleşim yerleri bulunmaktadır. Daha fazla uçağın filoya katılmasıyla artık yurtiçi düşük ücretli ağına uluslararası varış noktaları eklenebileceği anlamına gelmektedir. Düşük tarifeli havayolu olarak, Almatı ve Nur-Sultan gibi önemli havalimanları yerine alternatif havalimanlarına direkt uçuşların geliştirilmesini hedeflemekteyiz. Sınırların kademeli olarak yeniden açılmasıyla, FlyArystan olarak uçuş ağımıza daha fazla yeni rotayı eklemeyi umuyoruz. Uygun fiyatlarla uçuş gerçekleştirmek isteyen büyük kitlelerin farkındayız.’’

Hemen belirtelim:

Eğer istenilen hedeflere ulaşılırsa Bodrum’a da Kazakistan’dan doğrudan uçak seferleri düzenlenecek. BU konuda yoğun bir çalışmanın başlatıldığı haberlerini aldık. Çünkü, Kazak halkı Bodrum’da tatil yapmayı ön planda tutuyor.

FlyArystan, Türkistan’a uçan ilk havayoludur. Şu an kente Almatı, Nur-Sultan ve Atyrav’dan düzenli uçuşlar gerçekleştiriliyor. Bu yeni rotayla, havayolunun 19 iç hat rotasından oluşan mevcut ağını tamamlayarak yolcuların Kazakistan’ın her yerine çok düşük ücretlerle uçmasına olanak sağlanması hedefleniyor.

Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin turizm pazarlarının Türkiye’ye açılmasında önemli çalışmalar gerçekleştiren Atlasglobal Havayolları Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri Koordinatörü Orhan Sancar, bu sezon Rusya ve Kazakistan’dan Türkiye’ye 1,3 milyon turistin geleceğini söylüyor.

“Boğaziçi’nde okurken üniversitenin son dönemlerinde turizm alanında Almanların ve Avrupa’nın bir hegemonyası olduğunu gördüm. Turizm alanında bizi yönlendiriyorlar. Dolayısıyla pazardaki şartlar ve talebi onlar belirliyorlar. Bu duruma alternatif bir Pazar oluşturmamız gerektiğini ve bu alanda Avrupa’ya bağlı kalmamamız gerektiğini düşündüm. Avrupa ile bir sorunumuz olduğu zaman alternatif bir pazarımız olsun istedim. Bu nedenle 1990’lı yılların sonunda üniversiteyi de bitirdikten sonra çalışmalara başladım. Sovyetler Birliği döneminden gelen kapalı gruplara da zaten rehberlik yapıyordum. O rehberlik döneminde edindiğim ilişkiler ile Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra onlarla iş birliğini geliştirdim. Oradaki özel sektöre geçen turizmciler ile iletişime geçerek onlara yavaş yavaş turizmi öğretmeye başladık. Turizmi öğrettikten sonra da o grupları Bulgaristan üzerinden ya da otobüs ile Gürcistan üzerinden Türkiye’ye getirmeye başladık. Bu çok zorlu bir süreçti. Ancak, tüm zorlukları aşarak bugüne ulaştık. Şu anda Rusya pazarının turizm potansiyelini Türk tur operatörleri yönetiyor. Türkiye’deki bir numaralı turist potansiyeli Rusya’dan ve diğer Türk cumhuriyetlerden. Kazakistan çok büyük bir Pazar. Dolayısıyla bu da bizleri gururlandırıyor.”

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz