GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2021 14:27   Güncelleme : 15-07-2021 14:30

Kredi borcunda yeni gelişme! Yapılandırma süresinde değişikliğe gidildi

Cumhurbaşkanı Kararı ile finansal yeniden yapılandırmanın süresi 2 yıl daha uzadı. Banka ve finansal kurumlara kredi borcu bulunan büyük ve küçük ölçekli şirketler için "Finansal Yeniden Yapılandırma" uygulaması, 2019 yılında bankacılık yasasında yapılan değişiklikle başlanmıştı.2 YIL İÇİN YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ Borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için yükümlülüklerini yerine getiremeyen şirketlere imkan sağlama amaçlı uygulama, 19 Temmuz 2019'da iki yıl için yürürlüğe girmişti. UZATMA YETKİSİNİ KULLANDI Yasayla, Cumhurbaşkanı'na uygulamanın süresini iki yıl uzatma yetkisi verilmişti. Finansal yeniden yapılandırma imkanında sürenin dolmasına dört gün kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzatma yetkisini kullandı. Uzatma kararıyla bankalarla şirketler, kredi borçları için 19 Temmuz 2023'e kadar finansal yeniden yapılandırma anlaşmaları yapabilecek.

Kredi borcunda yeni gelişme! Yapılandırma süresinde değişikliğe gidildi

Cumhurbaşkanı Kararı ile finansal yeniden yapılandırmanın süresi 2 yıl daha uzadı. Banka ve finansal kurumlara kredi borcu bulunan büyük ve küçük ölçekli şirketler için "Finansal Yeniden Yapılandırma" uygulaması, 2019 yılında bankacılık yasasında yapılan değişiklikle başlanmıştı.

2 YIL İÇİN YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ 

Borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için yükümlülüklerini yerine getiremeyen şirketlere imkan sağlama amaçlı uygulama, 19 Temmuz 2019'da iki yıl için yürürlüğe girmişti.

UZATMA YETKİSİNİ KULLANDI 

Yasayla, Cumhurbaşkanı'na uygulamanın süresini iki yıl uzatma yetkisi verilmişti. Finansal yeniden yapılandırma imkanında sürenin dolmasına dört gün kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzatma yetkisini kullandı. Uzatma kararıyla bankalarla şirketler, kredi borçları için 19 Temmuz 2023'e kadar finansal yeniden yapılandırma anlaşmaları yapabilecek.

Kaynak: Kredi borcunda yeni gelişme! Yapılandırma süresinde değişikliğe gidildi