GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2020 23:41   Güncelleme : 17-05-2020 23:52

KTDF Başkanı Sel: “Sürgün Kurbanlarımızı Saygıyla Anıyoruz!”

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel"Kırım Tatar Sürgünü’nün 76. Yılında atalarımızı saygı, minnet ve rahmetle yad ediyorum"dedi

KTDF Başkanı Sel: “Sürgün Kurbanlarımızı Saygıyla Anıyoruz!”

Sel: “Sürgün Kurbanlarımızı Saygıyla Anıyoruz!”

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel Kırım Tatar sürgününün 76.yılı ile ilgili mesaj yayınladı Sel"

Kırım Tatar Sürgünü’nün 76. Yılında atalarımızı saygı, minnet ve rahmetle yad ediyorum. Önce Nazi zulmüne uğrayan ardından Stalin hükümetinin kararıyla sürgüne gönderilen; açlık ve sefalete mahkûm edilerek katledilen halkımızın acıları hala tazeliğini korumaktadır.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla çeyrek asır boyunca Ukrayna yönetiminde kalan Kırım Tatarlarının hiçbir sorunu çözülmemiş, hakları iade edilmemiş ve sürgün fiilen devam etmiştir.

2014 yılında Kırım’ın tekrar Rusya’ya bağlanmasıyla birlikte Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in yayımladığı kararname Kırım Tatarlarının haklarının iadesini içermektedir. Bu kararnamenin uygulanması Kırım’ın entegrasyonu ve Kırım Tatarlarının hakları açısından hayati önemdedir.

Bizler de Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu, Kırım Kalkınma Vakfı ve Uluslararası Kırım Dostları Derneği olarak bu kararnamenin uygulanmasının takipçisi olmayı sürdürüyoruz. Bu amaçla Rusya federal yönetimi ve Kırım Cumhuriyeti yetkilileri ile diasporada bulunan halkımızın vatanlarına dönüş, iskân ve istihdam gibi temel hakları konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Türkiye, Rusya ve ailelerin sürgünde bulunduğu diğer ülkelerin destekleriyle Kırım Tatarlarının ihtiyaçlarının karşılanması konusunda gerekli adımları atıyoruz.

Bugün sürgün edilerek katledilen atalarımızın ruhlarını biraz olsun rahata erdirecek olan Kırım Tatarlarının gasp edilmiş haklarına kavuşmasıdır.

Bu vesileyle Kırım Tatar sürgününde hayatını kaybeden atalarımızı, bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Ruhları şad mekanları cennet olsun"dedi

Ünver SEL
Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı
Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı
Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanı

Yayımlanan kategori: Ünver Sel ve Yazarlar