SİYASET
Giriş Tarihi : 27-12-2020 15:50   Güncelleme : 29-12-2020 07:30

MHP, AK Partiye, AK Parti, MHP’ye neden bu kadar mahkûm.

MHP, AK Partiye, AK Parti, MHP’ye neden bu kadar mahkûm.

Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan bu konuyu araştırdı ve yazdı, sonuç siyasi çıkar ilişkileri çıktı. AK Parti Kurucular kurlu üyesi ve Kırıkkale eski Milletvekili Kemal Albayrak’a göre de durum aynı,’’ bu iki parti, çıkar ve hesap korkusu olduğu için bir aradalar.’’

 

Evet sevgili okuyucular, bu günkü yazımı, zamanlı zamansız bilemiyorum, MHP Genel Başkanı, Bahçeli’nin, İYİ Parti lideri Akşener’i, partisine davetine ayırdım. Bakıyorum da bugüne kadar hiçbir siyasi parti çıkarsız ve karşılıksız bu kadar birbirlerine bağlı olmamış. 40 yıllık siyasi geçmişimizi araştırdım, örneği yok. Peki kimden bahsediyorum tabi ki AK Parti ve MHP’den, körü körüne diyebilirsiniz, siyasi aşktan sevgiden diyebilirsiniz, ne derseniz deyin, iki partinin birbirlerine bu kadar bağlı olmalarını izah etmek biraz zor, üstelik geçmişte birbirlerine ağır hakaretler yağdırmalarına rağmen bir örneğini bulmakta zor, burada sadece bir ihtimal gözüküyor, siyasi ikbal ve siyasi çıkar ilişkileri. Bunu ben değil çeşitli siyasi çevreler söylüyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ta rahmetli Alparslan Türkeş zamanından tanırım yakın bir ilişkim hiçbir zaman olmamıştır, ben Gazetecilik mesleğine yeni başlamış tam manasıyla çaylak bir gazeteci adayı idim, staja başladığım Son Havadis gazetesinde, tecrübeli gazeteci abilerimle MHP Genel Merkezine götürülürdüm, mesleği öğreneyim diye işte o zamanlar Türkeş’in civarında görürdüm şu anki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi. Genç bir siyasetçi idi.

Gerçekten ismi gibi davranışlarıyla, oturup kalkmasıyla tam bir devlet adamlığı üslubuna sahip bir kişilik idi, üstelik o genç yaşına rağmen, gerçi şimdide oturup kalkmasıyla yine bir devlet adamı ışığı saçıyor. Gerçi zaman zaman siyasette zikzaklar çizmiyor değil ama, yine de siyasi ortaklık konusunda arkasında durduğu partiyi sonuna kadar destekliyor.

Bu, 2000 öncesi ortak olduğu Koalisyon Hükümetlerinde de böyleydi. Farklı görüşlere sahip partilerle de bir araya gelerek Hükümet ortağı oldu ve sonuna kadar ortak olduğu Hükümetleri destekledi. Ama şimdi burada bir fark var, AK Partinin yanında kelle koltukta gidiyor. Zannedersiniz ki iktidarın küçük ortağı değil, büyük ortağı. Onun ağzından çıkan anında yerine geliyor ya da getiriliyor, isteği buyruk kabul edilip gereği yapılıyor, bunun çok örnekleri de var.

İş böyle olunca siyasette ve kamuoyunda konu çeşitli yorumları da beraberinde getiriyor. AK Parti, MHP’ye, MHP, AK Partiye bu kadar neden muhtaç. Gelin bu konuyu AK Partinin içinden çıkan ve AK Parti Kurucular Kurulu üyeliği yapmış ve 20-21 dönem Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak’tan dinleyelim.

Albayrak, köşemize yaptığı açıklamada, çok çarpıcı ve ses getirecek iddialarda bulundu, noktası ve virgülüne dokunmadan, aktarıyorum. ‘’ bu iki parti birbirlerine muhtaç çünkü, çıkar ve hesap korkuları var. Göreceksiniz bunların çoğu kaçacak. Ülkeyi bunlar bu duruma getirdi. Hak, hukuk ve adaleti bitirdiler, insanlar korku içinde, ses çıkartamıyorlar. Bunun bir tek çözümü var, muhalefet Partileri bir araya gelerek, aynı masa etrafında oturup, mücadeleyi sonuna kadar birlikte götürecekler, bunun başka yolu da yok ve bunu mutlaka yapmaları lazımdır.’’

Bir dönemin hırçın siyasetçisi eski AK Parti Milletvekili Kemal Albayrak, başka bir iddiada da bulundu, Bakın burada hangi iddialarda bulundu. MHP Genel Başkanı Bahçelinin durup durup ikide bir, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘’ yuvana dön ‘’ çağrısı yapmasını, iktidarı kaybetme korkusundan olduğunu öne sürdü, eski AK Partili Albayrak bu arada İYİ Partililere önemli bir çağrıda da bulundu, ‘’ sizde MHP Genel Başkanı Bahçeliye deyin ki, gelin Meral hanımı ortak Cumhurbaşkanı adayı gösterelim, ben o zaman sizin samimiyetinize inanayım, hodri meydan.’’

Evet sevgili okuyucularım, bunlar ciddi iddialar, şimdi bu iddiaları sizlerin taktirlerine bırakıyorum, AK Parti neden MHP’nin desteğine, MHP’de neden AK Partinin desteğine muhtaç?