GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 12:42   Güncelleme : 17-09-2021 13:27

Nesli tükenmekte olan yaralı Küçük kuş için seferber oldular

- Nesli tükenmekte olan yaralı Küçük Balaban kuşu için seferber oldular Samsun'un Atakum ilçesinde Tansu Alparslan'a ait bir evin bahçesinde bir kuş bulundu.

Nesli tükenmekte olan yaralı Küçük  kuş için seferber oldular

 

SAMSUN - Samsun'un  Atakum ilçesinde bir evin bahçesinde Tansu Alparslan isimli bir vatandaş tarafından bir kuş bulundu. Yapılan araştırmada kuşun nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan Küçük Balaban adında balıkçı bir tür olduğu öğrenildi. Yaralı olan kuş Samsun  doğa koruma ve milli parklar ekiplerinin duyarlılığı sayesinde  19 mayıs Üniveristesi  veteriner fakülte merkezine götürüldü.

Samsun'da kedilerine mama vermek için bahçeye çıkan  Tansu Alparslan bahçede çırpınan bir kuş gördü. Daha önce hiç karşılaşmadığı kuşu araştırmaya başlayan Alparslan kuşun nesli tükenmekte olan Küçük Balaban kuşu olduğunu öğrendi. Boynundan yaralı kuşu  kendi işletmesine  getirdi. Oldukça bitkin halde olan  ve ayakda duramayn Balaban türü kuş için Samsun doğa koruma ve milli parklar müdürlüğünü  arayan Alparslan ,  etçil olan Balaban kuşunu beslemek için mama verdi. Korku dolu gözlerle etrafa bakan kuş için  tedavi için  19 Üniveristesi veteriner fakültesine teslim edildi.. 

Öğretim görevlisi Tansu Alparslan kuşu bahçede bulduğunu ifade ederek " İşe gitmeden önce evimin bahçesinde bulunan kedileri beslemek için bahçeme çıktım. bahçenin köşesinde bir kuş gördüm. Daha önce böyle bir kuş görmemiştim.  Biz ailece doğayı çevreyi ve hayvanları çok seviyoruz.Onların yaşamları için sosyal faliyetlerde bulunuyoruz. İşletmemizden kazandığımız paranın bir kısmını  sokak hayvanları için harcıyoruz.Avcılık yapanlara buradan sesleniyorum.Lütfen kuşlara kıymayın" dedi