GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2022 22:39   Güncelleme : 06-02-2022 09:07

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2022 YILINA HAZIRLIKLI GİRİYOR..

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2022 YILINA  HAZIRLIKLI GİRİYOR..

 

Mehmet Çatakçı

2021 Yılında Türkiye’de yaşanan orman yangınlarında ki eksiklik ve aksaklıları Orman Genel Müdürlüğü 2022 yılına tam gaz gidererek 55 yangın söndürme su atma helikopteri ,20 yangın söndürme uçağı kiralayarak  ve 8 İHA ile ormanları gece gündüz gözetleyerek hazırlıkları tamamladı.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey değişen iklim şartlarından dolayı geçen yıl Dünyanın çeşitli ülkelerinde meydana gelen orman yangınları gösterdi ki bu işi daha ciddi ele almamız gerekiyor.

İklim değişiklikleri maalesef kuru sıcaklara yol açarak orman yangınlarına sebep olmaktadır.

Bizde ona göre tedbirlerimizi  artırarak gerek personel gerek araç sayımızı artırıyoruz.

Şu anda Maliye Bakanlığından 6.500  bin personel kadrosu istedik. Ne kadar verirlerse hemen alım yapıp eğitimlerine başlayacağız. Kaybedecek vaktimiz yok açıklamasında bulundu.

Karaca bey ’Yanan ormanların rehabilitasyonu ve yangına dirençli ormanlar Tesisi Projesi  kapsamında  çalışmalar devam etmektedir.

Yanan ormanlarda temizlik çalışmaları süratle devam ederken bir taraftan da buraların ağaçlandırma işlemleri devam etmektedir ‘dedi.

2022 Yılında 60.bini endüstriyel ağaçlandırma olmak üzere 150 bin hektar ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Orman Genel Müdürlüğü uhtesinde  devam eden diğer projeleri de anlatan Genel Müdür Bekir Karacabey şöyle devam etti.

‘Bal ormanı Eylem Planı kapsamında 60 adet Bal Ormanı tesis ederek arıcılığa destek olacağız.

Ayrıca 40 Adet mesire yeri,4 adet şehir ormanı,81 ilimizde 81 millet ormanı,ekoturizm  Eylem Planı Kapsamında 24 ADET Ekoturizm alanı tesis edilerek vatandaşımızın hizmetine sunduk.

1 Milyon 50 bin ton odun dışı orman ürünü üretimi gerçekleştirerek ülke ekonomisine 8 milyar tl katkıda bulunduk.

4 Eylem planımız bulunmaktadır.

1..Defne eylem planı

2.Trüf Eylem Planı

3..Sedir mantarı Eylem planı

4..Meşe palamudu Eylem planı.

2022 yılında Orköy kapsamında 11.bin orman köylüsüne ve 10 kooperatife yaklaşık 400 milyon tl faizsiz kredi desteği planlamaktadır ‘dedi.

AdminAdmin