SİYASET
Giriş Tarihi : 02-05-2021 00:05   Güncelleme : 02-05-2021 00:10

Örnek bir başbakan, örnek bir Lider ve örnek bir ev kadını

 Örnek bir başbakan, örnek bir Lider ve örnek bir ev kadını

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan görevini bırakacak olan bir Siyasi Parti Lideri ve bir Başbakanın hayatını inceledi ve yazdı.

Örnek bir başbakan, örnek bir Lider ve örnek bir ev kadını Angela Merkel. Bu yıl içinde görevini bırakacak olan Almanya Başbakanı Merkel’in arkasından her kez göz yaşı döküyor.

18 yıl Siyasi Parti Liderliği 16 yılda Başbakanlık yapan Almanya Başbakanı Merkel, siyasi hayatının  yanında örnek özel hayatı ile de unutulmayacak bir lider.

O örnek bir başbakan, örnek bir ev kadını, örnek bir insan ve örnek bir Dünya lideri Almanya Başbakanı Angela Merkel. Görevini bırakmaya hazırlanan örnek bir siyasetçi ve Devlet insanı. Merkel’in arkasından Almanya gözyaşı döküyor, hatta bütün Dünya Merkel’in görevini bırakmasını konuşuyor.

Evet sevgili okuyucular, bu gün bende sütunlarımı bir yabancı ülke liderine ayırdım, neden biliyor musunuz, çünkü o her kese örnek olacak bir Başbakan, bir parti Lideri, bir Ev kadını ve o Dünya siyasetçilerine örnek olacak bir lider. Üstelik o 3 milyon Türk vatandaşının yaşadığı bir ülkenin lideri. Angela Dorothea Merkel.

İş de bu yüzden onun bilinmeye yönlerini, her kese örnek olacak insanlığını anlatmaya çalışacağım. Bu yıl içinde hem başbakanlığı ve hem de CDU’ nun liderliğini bırakacak olan Almanya Başbakanı Merkel gerçek den bu güne kadar özel yaşantısı ve Başbakanlık dönemindeki örnek davranışlarıyla daha çok uzun yıllar konuşulacağa benziyor.

Sevgili okuyucular, Almanya Başbakanını sütunlarıma taşımamın bir başka nedeni ise, aşağıda okuyacağınız bir Dünya liderinin ne kadar yaşantısı ile mütevazi, hiçbir olaya karışmadan tam 16 yıl yaptığı başbakanlık dönemindeki örnek davranışlarının belki bizdeki siyasetçilere de örnek olur diye sizlere aktarmak istediğimden dir.

Almanya’da yaklaşık 3 milyon civarında Türk vatandaşı bulunuyor, artık Almanya’ya entegre olmuş, tıpkı onlar gibi yaşamaya çalışan, ancak Türklüğünü kaybetmemiş vatandaşlarımız yaşıyor Almanya’ ya yerleşen önceki yıllardan tanıdığım gazeteci dostlarım ve bazı Türk vatandaşlarımız ile konuştum, Merkel’i sordum. İnanın Başbakan Angela Merkel’in siyaseti bırakmasına onlarda çok üzülüyorlar.

Daha öncede bazı medya kuruluşlarında kısmen çıkan Merkel’le ilgili haberlere ilave olarak bende bir şeyler yazmak istedim, Almanya’da yaşayan dostlarımdan aldığım Merkel ile ilgili bilgileri size aktarıyorum, bakın sevilen bir siyasi lider, bir Başbakan nasıl olmalıdır.

18 yıl ‘’ CDU’’ partisinin liderliği, 16 yıl Başbakanlık yaptı. Bu süre içinde Merkel, bir kere bile yetkisini aşmakla suçlanmadı. Zaferler ilan etmedi. Seleflerini diline dolamadı. Onlara, ağır hakaretlerde bulunmadı.

Hep mütevazi yaşantısı ile ön plana çıktı, daima gösterişten uzak yaşadı. Bilim insanı, Güçlü ve istikrarlı siyasi yaşantısı var.

Hiç bir yakınını, arkadaşını, akrabasını Kamu Kurumlarına yerleştirmedi, paha biçilmez lüks arabaları ve konvoyları hiç olmadı, mütevazı bir cip ve tek koruma ile görevlerine gelip gitti. Araç konvoyları asla kullanmadı.

Koruma ve şoförlerine seyahat sırasında trafik kurallarına mutlaka uyulması talimatı verdi. Trafik lambalarında bir halk gibi sıraya girdi ve bekledi.

Emrinde özel uçaklar hiç olmadı, önemli seyahatlerinde Başbakanlık için kiralanan uçak kullandı.

Kıyafetleri ile hiçbir zaman gündeme gelmedi. Basın mensuplarının ‘’ hep aynı kıyafeti tercih ediyorsunuz ‘’ şeklindeki sorusuna,’’ ben bir kamu çalışanıyım, model değilim ‘’ şeklinde cevap verdi.

Bir Başbakan, bir örnek siyasetçi ve bir örnek Dünya lideri olarak yaşayan Angela Merkel, bir açıklamasında, ev işlerini eşi ile birlik de yaptıklarını anlatarak, hiç bir zaman bakıcı kullanmadıklarını da söylemek den kaçınmadı.

Merkel, resmi görevi dışında özel hayatında da hep örnek bir insan gibi davrandı mesela, elektriği tasarruflu kullanmak için, çamaşırlarını gece yıkayarak ev bütçesine katkıda bulunduğunun da itiraf etti.

İş de sevgili okuyucular, her şeye sahip kimseye nasip olmayacak kadar güçle donatılmış güçlü bir ülkenin güçlü bir başbakanına gösterilen sevgi yukarda sıraladığımız nedenlerden dolayıdır.

İnsan gıptayla bakıyor böyle bir ülkenin siyasi liderine, iş de Almanya Başbakanı Merkel’in başarısının altında yatan nedenler de bunlar. Ülkesinde bu denli sevilmesinin altında da bütün bunlar yatıyor.

Sevgili okuyucular, sizler nasıl buldunuz, böyle bir siyasetçiye ve böyle bir Başbakana sahip olmak istemez miydiniz, duyuyor gibi oluyorum, kim istemez halkıyla bütünleşmiş bir Lideri, bir başbakanı olmasını, takdir tamamen sizin sevgili okuyucular. İş de bu nedenle bugün bu sütunları Merkel’e ayırdım.