SİYASET
Giriş Tarihi : 19-12-2020 20:08   Güncelleme : 21-12-2020 18:29

Ortalık toz duman bir Cumhurbaşkanlığı adaylığıdır almış başını gidiyor.

Ortalık toz duman bir Cumhurbaşkanlığı adaylığıdır almış başını gidiyor.

Ortada daha seçim meçim yok, iktidar muhalefete ‘’ liderin kim ‘’ diye bastırıp duruyor. Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, dillerden düşmeyen Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu araştırdı ve yazdı. Sonuç sıfırda sıfır.

Neden sıfırda sıfır, önce o konuya açıklık getirelim, çünkü Cumhur İttifakı Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açık açık söylüyor,’’ CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun adaylığından memnun olurum ‘’ diye. Onun hesabı basit,18 yıl içinde yapılan tüm seçimlerden hep kendisi zaferle çıktı. Ta ki son yerel seçimlere kadar. Bütün bunlara rağmen AK Partinin gönlünden geçen ve önümüzdeki seçimlerde de gene CHP liderinin aday olması halinde, zaferle çıkılacak hesapları yapılıyor.

Sevgili okuyucular, ancak bu kez kazın ayağı o kadar ucuz değil, iktidar partisi şu hesabı da yapmak zorunda, artık o köprüler altından çok sular aktı gitti, ülke hem on sekiz yıl AK Parti iktidarını yeteri kadar denedi ve gördü, ayrıca siyasi tablo artık o yıllardaki gibi de değil, partilerden çok sayıda kopmalar oldu, özellikle AK Partiden çok sayıda  küskünler çıktı, AK Partinin o ağır topları, yani kurucular kurulu üyelerinden çoğu çeşitle nedenlerden dolayı partilerinden kopmuş, eski partilerine karşı salvo atışları yapmaya başlamışken…

İşte bütün bunlardan dolayı, o köprülerin altından çok sular akıp gitti diyoruz. Geldik 2021, 2022 ve 2023’lere bu tarihlerin birisinde şayet seçim olursa ki olacak, o taktirde AK Parti genel başkanı Erdoğan şunu iyi bilmeli, önümüzdeki seçimler artık Siyasi Partilerin teker teker katılacakları seçimler olmayacak.

Önümüzdeki seçimler sadece iki blok arasında geçecek, bir tarafta Cumhur ittifakı bloğu, diğer tarafta ise Millet ittifakı Bloğu. Peki halen İktidar Partisi olan AK Partinin adayı daha şimdiden belli, burada önemli olan Millet İttifakının adayı, o ise daha ortalıkta yok. Bunu da millet ittifakının ortakları iyi biliyor. Daha şimdiden adayını açıklamıyorlar, açıklarlarsa biliyorlar ki o adayı seçim tarihine kadar yerle bir ederler, o nedenle son dakikaya kadar adaylarını açıklamayacaklardır.

Bir başka konu daha var, Millet İttifakı daha önce iki ana parti olarak seçimlere katılmışlardı, CHP ve İyi Parti, şimdi öylemi olacak peki? Çok sayıda parti ortaya çıktı. Bunlar da birkaç aylık partiler ancak, bu yeni kurulan partilerin başında da siyasi tarihimizin önemli isimleri bulunuyorlar ve çok da iddialı olarak sahalara çıkıyorlar. Şu ana kadar kurulan yeni partilerde, güçlendirilmiş demokrasiden yana olduklarını açık açık feryat ederek bildiriyorlar.

Peki bu hangi anlama geliyor sevgili okuyucularım, bütün bu partilerin hepsi öyle gözüküyor ki, aynı görüşü yani, güçlendirilmiş parlamenter sistemi ta ilk günden beri benimseyen Millet İttifakının içinde yer alacaklar gibi gözüküyor. Her ne kadar iktidar partisi bütün bu gelişmelere rağmen kuyruğu dik tutup, seçimleri gene kazanacaklarını söyleseler bile. Önümüzdeki seçimler çok şeylere gebe gibi gözüküyor. Öte yandan bütün bu yeni gelişmelere göre, Millet İttifakı daha uzun bir süre hatta seçim sathına girmeden adayını açıklamayacak gibi, bunda da çok haksız değiller hani.