GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-11-2021 18:58   Güncelleme : 04-11-2021 19:05

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi Kaynak: Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi

Filistinli Alul ailesinin teslim ettiği emanetle ilgili konuşan, Başkonsolos Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, "Bu emanet bizim için burada, kardeşliğimiz ötesinde birlikteliğimizi korumanın bizler için bir namus borcu olduğunu gösteriyor çünkü bu aile bir Türk Osmanlı askerinin bıraktığı emaneti 106 yıldır sahibi gelip teslim alacak diye sabırla beklemiştir." ifadelerini kullandı. Kaynak: Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi Kaynak: Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 1115

Filistinli Alul ailesinin teslim ettiği emanetle ilgili konuşan, Başkonsolos Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, "Bu emanet bizim için burada, kardeşliğimiz ötesinde birlikteliğimizi korumanın bizler için bir namus borcu olduğunu gösteriyor çünkü bu aile bir Türk Osmanlı askerinin bıraktığı emaneti 106 yıldır sahibi gelip teslim alacak diye sabırla beklemiştir." ifadelerini kullandı.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 2215

AA ekibi Osmanlı askerinin emanetine 100 yıldan uzun süredir gözü gibi bakan Filistinli ailenin hikâyesini ilk kez 3 yıl önce haberleştirmişti. Bugün o hikâyeye yeni bir halka eklendi. Filistinli ailenin üyelerinden Ragıp Hilmi el-Alul'un anlatımına göre hikâyenin başlangıcı 1915 yılına uzanıyor.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 3315

O dönem Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin'den başka cepheye sevk edilen bir Osmanlı askeri, birikmiş tüm parasını bir parça beze sararak Nablus şehrinin bilinen esnaflarından Rüşdü Efendi'ye bırakmış. Alul'un amcası Rüşdü Efendi, Osmanlı askerinin "Dönebilirsek alırım" diye bıraktığı emaneti yıllarca muhafaza etmiş.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 4415

"TORUNLARI GELİR ALIR" DİYE SAKLAMIŞ

Parayı bırakan ve kimliği bilinmeyen Osmanlı askeri Filistin'e bir daha hiç dönememiş, ancak Rüşdü Efendi'den sonra torunları da "Belki bir gün geri döner veya bir akrabası gelir ister" düşüncesiyle emanete büyük özenle sahip çıkmaya devam etmişler.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 5515

PARANIN MİKTARINI BİLE SAYMAMIŞLAR

Hatta o kadar ki, 2018'de AA ekibi haberini yapana kadar "emanettir açılmaz" diyerek paranın miktarını bile hiç saymamışlar.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 6615

SULTAN MEHMED REŞAT DÖNEMİNDEN KALMA

Nabluslu esnaf ailenin yıllardır büyük sadakatle koruduğu emanet, 10 adet yarımşar liralık, 117 adet birer liralık ve 5 adet de beşer liralık banknotlardan olmak üzere toplamda 147 Osmanlı lirasından oluşuyor.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 7715

Üzerindeki yazılardan Sultan Mehmed Reşad döneminde basıldığı anlaşılan paraların ön yüzünde dönemin Maliye Nâzır Vekîlinin imzası ile şu ifadeler yer alıyor:

 

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 8815

"Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye 18 Teşrîn-i evvel 1331 tarihli kanun mucebince karşılığı tamamiyle tevdî' edilmiş beş Osmanlı liralık varaka-i nakdiyye bedeli Dersaâdet'de tesviye olunacakdır."

 

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 9915

TÖRENLE TESLİM ALINDI

Nabluslu Alul ailesinin bir Osmanlı askerinin emanetini 100 yıldan fazla saklaması AA'nın 2018'de yaptığı haberle büyük yankı uyandırdı. Alul ailesi, bugün Nablus Valiliğinde düzenlenen törenle gözü gibi baktıkları Osmanlı askerinin emanetini Büyükelçi Demirer'e teslim etti.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 101015

Büyükelçi Demirer ve Alul ailesinin yanı sıra Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Emel Cadau, Nablus Valisi İbrahim Raman, Nablus Belediye Başkanı İyad Halaf'ın da katıldığı törende İstiklal Marşı ve Filistin milli marşı okundu, şehitler için dualar edildi.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 111115

Duygusal anların yaşandığı törende Alul ailesi, Türk ve Filistin bayraklarının bulunduğu kutuyla Osmanlı askerinin emanetini Demirer'e verdi. Törenin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Demirer, Osmanlı askerinin emanetini teslim almaktan dolayı çok heyecanlı olduğunu belirtti.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 121215

Demirer, "Bizler için, Filistinliler için, kardeşliğimiz için önemli bir gün. Çünkü bu emanet bizim ortak tarihimize ve son yüz yılda yaşadığımız olaylara şahitlik eden bir emanettir. Bu emanet bizim için burada, kardeşliğimiz ötesinde birlikteliğimizi korumanın bizler için bir namus borcu olduğunu gösteriyor çünkü bu aile bir Türk Osmanlı askerinin bıraktığı emaneti 106 yıldır sahibi gelip teslim alacak diye sabırla beklemiştir." ifadelerini kullandı.

 

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 131315

Emanetin sahibi Osmanlı askerinin isminin veya mirasçılarının bilinmediğine işaret eden Demirer, "Tabii (Osmanlı askerinin) kendisini bulmak, ismini bulmak, mirasçılarını bulmak mümkün olmadığı için biz Türkiye olarak Türk hükümeti adına bu emaneti teslim alıyoruz ve bunu onlar nasıl koruduysa biz de öyle koruyacağız. Bu emanetin, bu dostluğun, bu tarihin simgesi olması için söz veriyoruz." diye konuştu.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 141415

Demirer, söz konusu emaneti ne yapacakları konusunda henüz karar vermediklerini kaydederek, "(Alul) ailesiyle birlikte karar vereceğiz. Muhtemelen Türkiye'deki bir müzede sergilemeyi tercih edeceklerdir. Biz de onların bu arzusuna saygı duyacağız." dedi.

Alul ailesinin Nablus ve çevresinde çok saygın bir aile olduğuna vurgu yapan Demirer, Osmanlı askerinin emanetini sakladıkları için kendilerine teşekkür etti.

Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi 151515

Ragıp Hilmi el-Alul ise Osmanlı askerinin emanetine ilişkin hikâyenin dededen toruna aktarıldığını belirtti.

AA'nın haberinin ardından bu emanetin hikâyesinin yoğun ilgi gördüğünü dile getiren Alul, "Bunun üzerine bizdeki emanetin teslimi için Türk ve Filistin hükümetleri arasında irtibat kuruldu. Dişileri Bakanlıkları irtibata geçti ve son aşama gerçekleşti." ifadesini kullandı.

Mirasçısı çıkması halinde emanetin onlara ulaştırılmasını arzu ettiklerini dile getiren Alul, "Bu emanet artık Türk hükümetinin vilayetinde, korumasında Türkiye’nin bir mülkü oldu. Türk hükümetinden, bu emaneti Türk askerî müzesinde hikâyesiyle birlikte korumasını istiyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Osmanlı askerinin 106 yıllık emaneti Türkiye'ye teslim edildi