DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-03-2022 17:44   Güncelleme : 03-03-2022 10:04

Putin'in Zelenskiy'in yerine düşündüğü isim belli oldu!

Tam sekiz yıl önce Ukrayna'dan Rusya'ya kaçan Viktor Yanukoviç'in halihazırda Belarus'ta hazırlık yaptığı belirtiliyor. Yerel bir haber sitesi, Kremlin'in Yanukoviç'i Ukrayna'ya geri getirmek için bir medya operasyonu veya kampanyası hazırlıyor olabileceğini bildiriyor. Kısa sürede devrik liderin Ukrayna halkına seslendiği bir konuşma yayınlanabilir.

Putin'in Zelenskiy'in yerine düşündüğü isim belli oldu!

Ukrayna istihbaratına atıfta bulunan Ukrayinska Pravda haber ve analiz sitesinin bildirdiğine göre, Rusya 2013-14'teki hükümet karşıtı protestolar sırasında devrilen eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i Ukrayna'nın yeni lideri olarak ilan etmek istiyor.

Ukraynalı web sitesinin kaynağına göre, 2014 yılında Rusya'ya kaçan Yanukoviç şu anda Minsk'te.

Ukrayna'nın ikinci büyük şehrine güpegündüz füze yağmuru!

İLGİLİ HABER

Ukrayna'nın ikinci büyük şehrine güpegündüz füze yağmuru!

Gazete, Kremlin'in Yanukoviç'i Ukrayna'ya geri getirmek için bir medya operasyonu veya kampanyası hazırlıyor olabileceğini, veya kendisinden Ukrayna halkına seslendiği bir konuşmayı yayınlayabileceğini belirtti.

Ocak ayında İngiltere, Moskova'nın Ukrayna hükümetinin başına geçmesi için Rusya yanlısı bir figür yerleştirmeyi planladığını duyurmuştu. Dışişleri Bakanlığı, eski Ukrayna milletvekili Yevhen Murayev'i de Kremlin'in potansiyel adaylarından birisi olarak göstermişti.

Rusya'dan şok nükleer çıkışı!

İLGİLİ HABER

Rusya'dan şok nükleer çıkışı!

ANİDEN RUSYA'YA DÜMEN KIRMIŞTI

Sovyetler Birliği'nin dağıldığı 1991'den 2004'e kadar Doğu Ukrayna'da ayrılıkçı hareketler yok denecek kadar azdı. 'Turuncu Devrim' diye bilinen protesto hareketi, Rusya yanlısı eski Donetsk valisi Viktor Yanukoviç'in Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını engelledi. Bunun üzerine Yanukoviç'in Ukrayna'nın doğusunda teşkilatlı 'Bölgeler Partisi' Ukrayna'dan ayrılma tehdidinde bulundu ama sonuçta bu tehdidi gerçekleştirmeye cesaret edemedi.

Bu Adam, Uçağı Evine Dönüştürdü Ve İçi De Çok Özel GörünüyorReadBakery

Arabanın Değerini Merak Ediyorsan, Saniyeler İçinde Öğren!arabam.comTeklif Al

  

by Taboola 

'İyi akşamlar sayın seyirciler, Ukraynalılar kendi şehirlerine saldırıyor'

İLGİLİ HABER

'İyi akşamlar sayın seyirciler, Ukraynalılar kendi şehirlerine saldırıyor'

Yanukoviç 2010'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmayı başardı ve Rusya ile AB arasında zikzak çizen bir politika izledi.

Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ortaklık anlaşmasını reddedip Rusya'ya dümen kırmasıyla Kasım 2013'te gerilim tırmandı. Putin'in en sevdiği politikacılar arasında yer alan Yanukoviç'in Moskova'da 15 milyar dolarlık anlaşmaya imza atmasıyla, muhalefetin protesto gösterileri patlak verdi.

 

Son dakika... Putinin Zelenskiyin yerine düşündüğü isim belli oldu

 

Hükümet karşıtı protestolar Kiev'de başladı ve ülke geneline yayıldı. Yanukoviç Rusya'ya kaçtı.

Yanukoviç'in devrilmesiyle sonuçlanan Meydan protestoları, Rusya'nın Ukrayna'daki etkisini de tamamen kaybetme tehlikesini beraberinde getirdi.

Rus patronlara çok kötü haber! Villa, yat ve lüks otomobillere devlet el koyacak

 

PUTİN'DEN YANUKOVİÇ'İ KURTARMA EMRİ

İşgalci Putin, bir yıl sonra Kırım'ın Rusya'ya ilhakını, bölgede kimliği belirsiz silahlı kişilerin ortaya çıkıp yönetim binalarını ele geçirmesinden dört gün önce planladığını itiraf etti.

 

Son dakika... Putinin Zelenskiyin yerine düşündüğü isim belli oldu

 

Rusya'da yayınlanan belgeseldeki görüntülerde, Putin "Özel kuvvetlerimizin liderlerini ve Kremlin'deki savunma bakanını davet ettim ve onlara tasfiye edilen Ukrayna devlet başkanının (Viktor Yanukoviç) hayatını kurtarma görevini verdim" deyip ekliyordu:

"Toplantıyı sabah yedi sıralarında bitirdik. Giderken çalışma arkadaşlarıma, 'Kırım'ı Rusya'ya geri getirmek için çalışmaya başlamaya mecbur kaldık' dedim."

23 Şubat'ta gerçekleşen toplantıdan dört gün sonra, 27 Şubat'ta, silahlı kişiler Kırım'daki yerel parlamento ve yerel yönetim binalarını ele geçirdi ve Rusya bayraklarını çekti. Bu kişiler Rusya ordusuna dair herhangi bir işaret taşımadılar.

Kırım'ın geleceğiyle ilgili olarak uluslararası toplum tarafından önemli oranda kabul görmeyen oylama ise 16 Mart'ta yapıldı. İki gün sonra Putin, Kırım'ın Rusya'ya ilhakını kabul etti.

Putin tuzağa mı çekildi?

İLGİLİ HABER

Putin tuzağa mı çekildi?

Kırım'ın ilhakıyla ilgili operasyon o dönemde gizli tutuldu ve Rusya, her ne kadar Putin daha sonra Kırım'ındaki savunma güçlerinin arkasında durmak üzere bölgeye birlikler sevkettiğini kabul etse de, olaya dahil olduğunu kabul etmedi.

Putin videoda ayrıca Yanukoviç'in kurtarılması için Rusya'nın havadan, denizden ve karadan hazırlık yaptığını da söyledi.

Yanukoviç 22 Şubat'ta Kiev'den Harkov ve Donetsk'e kaçmış, daha sonra yaptığı açıklamada ise Rusya'ya Kırım üzerinden ulaştığını belirtmişti.

DONBAS'TA YAŞANANLAR

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı cephe Kırım'daki kadar güçlü değildi. Ancak Donetsk ve Lugansk'ta Kiev'deki yeni iktidara karşı kuşkular oldukça güçlüydü.

 

Son dakika... Putinin Zelenskiyin yerine düşündüğü isim belli oldu

 

Rusya yanlılarıyla Ukrayna yanlılarının sayısı o dönemde yaklaşık olarak aynı büyüklükteydi. Bir ankete göre o dönem Donetsk sakinlerinin yüzde 20'si, Rus ordusunun bölgeye girmesini memnuniyetle karşılayacağını ifade ediyordu. Bir o kadar Donetskli ise Kiev için çarpışmaya hazır olduğunu söylüyordu.

Ruslara karşı sivil barikat! Dünya bu görüntüleri konuşuyor

İLGİLİ HABER

Ruslara karşı sivil barikat! Dünya bu görüntüleri konuşuyor

2014 yılı ilkbaharında Doğu Ukrayna'daki çeşitli kentlerde idari binalar işgal edildi, silahları ele geçirmek için polis karakollarına baskınlar düzenlendi. Bu olayların arkasındaki itici güç, Rus istihbaratıyla bağlantılı oldukları tahmin edilen Rus vatandaşlarıydı.

Ukrayna'nın bölünmesi için referandumlar düzenlendi, başında Rusların bulunduğu kağıt üstündeki 'halk cumhuriyetleri' ilan edildi. Kiev hükümeti ayaklanmayı bastırmaya çalıştı.

2014 yazında Ukrayna ordusu bölgelerin büyük bölümünü yeniden kontrol altına almayı başarsa da Ağustos ayında Donetsk'in güneydoğusundaki İlovaysk kentindeki kuşatma savaşında yenilgiye uğradı.

Rus askerinden korkunç iddialar!

İLGİLİ HABER

Rus askerinden korkunç iddialar!

Ukrayna tarafı, Rus askerlerinin de çatışmalarda yer aldığını iddia etti, Rusya yalanladı. Bu, Ukrayna'daki son büyük çatışma oldu.

2015 Şubat ayında varılan Minsk anlaşmaları ile bu cephe hattı sınır olarak sabitlendi. O dönemden sonra bölgede Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı milisler arasında kırılgan bir ateşkes hüküm sürdü. Devletler hukukuna göre iki bölge de Ukrayna'nın egemenlik alanında sayılıyor.

İki bölgede de başından beri hızlı bir Ruslaştırma süreci yürütüldü. Rus okul kitaplarının okullarda okutulmasıyla başlayıp Rus para biriminin yürürlüğe sokulmasıyla gelişen süreçte ayrılıkçı milislerin de Rus askeri danışmanlarca eğitildiği sıkça dile getirildi. Rusya ise bu iddiaları hep reddetti.
Rusya 2019 yılında halka Rus pasaportları dağıtmaya başladı. Son verilere göre Ukrayna'nın doğusunda 800 bin kişi Rus vatandaşlığına sahip.

AdminAdmin