GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-09-2020 21:25   Güncelleme : 04-09-2020 21:28

Rusya'dan büyük hamle! Aşı müjdesini paylaştılar Kaynak: Rusya'dan büyük hamle! Aşı müjdesini paylaştılar

Rusya'dan büyük hamle! Aşı müjdesini paylaştılarRusya’nın ‘tartışmalı’ korona virüs aşısı Sputnik V’ye dair veriler sonunda paylaşıldı. Saygın tıp dergisi Lancet’ta yayınlanan faz 2 ve 3 sonuçlarına göre aşı antikor üretimi sağlıyor. Kaynak: Rusya'dan büyük hamle! Aşı müjdesini paylaştılar

Rusya'dan büyük hamle! Aşı müjdesini paylaştılar Kaynak: Rusya'dan büyük hamle! Aşı müjdesini paylaştılar

Rusya 11 Ağustos’ta dünyanın ilk ‘korona’ aşısı için onay verdiğini duyurmuş ancak henüz faz 3 denemeleri dahi başlamayan aşı çalışmasına Batı ülkeleri şüpheyle yaklaşmıştı.

Diken’de yer alan habere göre; Aşıya onay verildiğinde henüz faz 2 ve 3 sonuçları da hakem değerlendirmesi yapılan bilimsel bir yayında yer almamıştı. Eleştirilere cevap niteliğinde yayınlanan makalede haziran ve temmuz aylarında yapılan ilk iki faz deneylerde her birinde 38 olmak üzere toplam 76 katılımcının yer aldığı, bütün katılımcıların antikor geliştirdiği ve ciddi bir yan etkisinin görülmediği yazıldı. 

Ayrıca uzun dönem güvenlik ve etkinlik sağlanması için geniş, uzun dönemli placebo karşılaştırmalı deneylerin ve daha fazla incelemenin gerekli olduğu belirtildi.Rus Ulusal Varlık Fonu (RDIF) tarafından finanse edilen aşı, Moskova Gamaleya Enstitüsü’nde geliştirilmiş, 1957’deki Sovyetler Birliği’nin dünyanın ilk yapay uydusuna gönderme yaparak Sputnik V ismini almıştı.  

RDIF’nin başındaki isim Kirill Dmitriev şunları söyledi: “Bu yayınla Batı’nın çok açık bir şekilde Rus aşısını karalamak amacıyla üç haftadır azimle sorduğu bütün sorulara cevap vermiş oluyoruz. Aşı bütün şartları sağlıyor. Şimdi biz Batı’nın aşıları hakkında sorular sormaya başlayacağız”.Dmitriev ayrıca geniş çaptaki deneylerin geçen hafta başladığını ve şimdiye kadar en az 3 bin kişinin katıldığını söyledi.  
 

Kaynak: Rusya'dan büyük hamle! Aşı müjdesini paylaştılar