GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2021 09:16   Güncelleme : 19-09-2021 17:27

Sarp Gümrük Kapısından İşadamları Çile Mi Çekiyor?

BATGİAD başkanı Ayhan Dikme "Ticaret Bakanlığı ve Dış işleri Bakanlığımızın Dikkatine! Sarp Gümrük Kapısında Biz Türk İş Adamları Mağdur Ediliyoruz. Çile Çekiyoruz. Çifte standart Uygulanıyor"

Sarp Gümrük Kapısından İşadamları Çile Mi Çekiyor?

' SARP GÜMRÜK TÜRK VATANDAŞLARINI MAĞDUR EDİYOR ''
 Gürcistan'da yaşayan Türk iş adamları ülkelerine döviz kazandırmak ve Türkiye'nin itibarını  koruyarak yükseltmak için  yıllarca nücadele etmektedirler.
Bunun en etkin örneği 5 yıl önce bir avuç iş adamının Batum'da bir araya gelerek kurduğu iş adamları derneği BATGİAD (Batum Türk Gürcü İş Adamları Derneği) bugün yüzlerce iş adamı derneğe üye olmuş,çığ gibi büyüme gösteren derneğin başkanı Ayhan Dikme üyelerinden ve ülkede bulunan Türk iş adamlarından gelen yoğun talebi ve mağduriyeti dile getirerek,Türk dış işleri bakanlığına ve gümrüklerden sorumlu ticaret bakanlığına sesleniyor.Başkan Dikme"Kanayan bir yara bu, Gürcistan'da yaşayan Türk iş insanları burada ikamet eden Türkler bu ülkede ciddi yatırım yapanlar da dahil olmak üzere Gürcistan'da oturum kartları ya tarihi bitmiş ya da müracaat defalarca etmesine rağmen yenisini alamamıştır. Bu durumda Türkiye'ye giderken saf günlük oturum kartı olmayanları 186 gün leri olduğu halde Türkiye'ye kendi araçları ile geçmesine izin verilmemektedir.Oturum kartı yoksa, İpsala ,Dereköy ,pazarkule ,Çeşme, Karasu ve herhangi bir sınır kapısında oturum kartı sormadan yurda giriş izni verilmekte olduğu gibi kanunda belirtilen süre kadar gün verilmektedir. Ancak Gürcistan'da yerleşik yaptığımız bağlantılar ve ticari anlaşmalarla ülkemize milyonlarca döviz girmesini sağlayan iş insanları adımıza kayıtlı araçlarımızla Sarp gümrük kapısından giremiyoruz. Teblikatın  4 maddesi ve tebliğ 6 maddesindeki aranılan şartları taşımak da olduğumuz halde yurda giriş işlemi yapmamıza müsaade edilmeyerek yasal haklarımızı gasp edilmektedir .Sarp gümrük kapısınca yapılan bu farklı uygulama anayasamızın10. Maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı bulunmaktadır. Sarp gümrük idaresince yürürlükte bulunan kanun mevzuat icraatlara aykırı herhangi bir yasal dayanağı bulunmayan, keyfekeder tutum ve anlayış içinde yasal haklarımız kullanılmayarak büyük bir mağduriyet yaşamaktayız.Bu durumun bilincinde olup 4 yıldır uygulanan bu haksızlığa kulak tıkayan tüm kurumlarda kınıyoruz. Sanmayın ki sizleri unuttuk Gürcistan'daki bu durumu anlatan ,şikayetimizi dernek olarak sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı'na Türkiye Büyük millet meclisi başkanlığına Gümrük ve Tticaret bakanlığına dış işleri bakanlığına Gümrükler Genel müdürlüğü'ne siyasi parti başkanlarına basınımızın güzide temsilcilerine ayrı ayrı göndereceğimizi bildiriyoruz"dedi