SİYASET
Giriş Tarihi : 03-07-2021 21:40   Güncelleme : 03-07-2021 21:56

Sedat Peker gündeme getirdi, eski defterler açıldı! Erdoğan Deniz Baykal'a ne vaat etmiş?

Zülfü Livaneli, Deniz Baykal’ın 2002 yılında Tayyip Erdoğan’la anlaşma yaptığı iddialarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kaynak: Sedat Peker gündeme getirdi, eski defterler açıldı! Erdoğan Deniz Baykal'a ne vaat etmiş?

Sedat Peker gündeme getirdi, eski defterler açıldı! Erdoğan Deniz Baykal'a ne vaat etmiş?

Zülfü Livaneli'nin 2007 yılında kaleme aldığı, Deniz Baykal’ın 2002 yılında Tayyip Erdoğan’la Beylerbeyi’ndeki bir otelde yaptığı anlaşmaya dair yazı Sedat Peker iddiaları sonrası gündeme gelmişti. Zülfü Livaneli, konuya ilişkin dikkatleri üzerine çeken bir açıklama yaptı. Gazete Duvar'dan İrfan Aktan'ın sorularını yanıtlayan Zülfü Livaneli'nin dikkat çeken sözleri şu şekilde:

"YAZI 14 YIL ÖNCESİNE AİT"

Sedat Peker’in Baykal-Korkmaz Karaca ilişkisine dair iddiaları üzerine sizin 25 Temmuz 2007 tarihli yazınız tekrar gündeme geldi. Söz konusu yazıda Baykal’la 2002 yılında yaptığınız bir görüşmeden söz ediyor, Baykal’ın milletvekili olamayan Erdoğan’ın önünü açabilmek için kendisiyle Beylerbeyi’nde gizli bir anlaşma yaptığını söylüyorsunuz. Bu nasıl bir anlaşmaydı?

Bu son iddiaları duyunca ben hiç bulaşmak istemedim. Zaten 14 yıl önceki yazıyı da başkaları çıkarıp dolaşıma sokmuş. Sosyal medya öyle berbat bir şey ki, “Aklın başına yeni mi geldi?” diye soruyorlar. Yahu yazı zaten 14 yıl öncesine ait! Beni pek çok gazeteci de aradı ama siz hariç kimseye konuşmadım. Çünkü karmakarışık bir ortam söz konusu.

Evet, Baykal 2002 seçimlerinden sonra Erdoğan’la görüşmüş, anlaşmış. Erdoğan kendisine muhtemelen “Seni cumhurbaşkanı yapacağım” demiş. Birileri bugün bile çıkıp diyor ki, “O, Baykal’ın en sağlam hareketidir.” Niye? “Çünkü partisi seçimden birinci çıkmış Erdoğan’ın Meclis’e girmek hakkıydı.” Fakat burada esas mesele şudur: 2002 seçimlerinden önce CHP halka milletvekilliği dokunulmazlığını kaldırma sözü vermişti. Çünkü milletvekili olmak akçalı suçlarda dokunulmazlık zırhına erişmek demekti. Elbette partisi birinci çıkmış Erdoğan veya herhangi biri seçilip Meclis’e girebilmeli ama dokunulmazlık da kalkmalıydı.

"BAYKAL ŞAHSİ ÇIKARLARI İÇİN ERDOĞAN’LA..."

Sezer’in görüşlerini Baykal’a ilettiniz mi?

Tabii, Mehmet Sevigen’in evindeki gayet gergin geçen bir buluşmada ben ilettim kendisine. O görüşmenin şu anda yaşayan şahitleri de var. Partinin ileri gelenlerinin olduğu o buluşmada benim haricimde kimse konuşmadı. Baykal’a, “Demokrasinin gereğiyse, tamam, Erdoğan’ın önü açılsın ama bu dokunulmazlıklar ne olacak? Niye dokunulmazlıkları kaldırmadan bunu yapıyoruz biz?” diye sordum.

BAYKAL'IN YANITI NE OLDU?

Erdoğan’la şahsi çıkarları için o kadar net bir anlaşma yapmıştı ki; bırakın kapalı görüşmeyi, Meclis grubunda bas bas bağırarak “Tayyip’i kurtarıyor diyorlar, evet kurtarıyorum; var mı itirazı olan?” dedi. Biz de saf saf ilkelerden dem vuruyoruz. Ne ilkesi yahu; hiçbir şey kalmamış!

Kaynak: Sedat Peker gündeme getirdi, eski defterler açıldı! Erdoğan Deniz Baykal'a ne vaat etmiş?