SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-12-2020 08:58   Güncelleme : 20-12-2020 09:00

SGK'dan Büyük Gaf..

SGK'nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı yazının korona virüs nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanları için ‘meslek hastalığı’ genelgesi olarak yorumlandığı iddia edildi. Kaynak: SGK'dan kafa karıştıran meslek hastalığı yazısı

SGK'dan Büyük Gaf..

SGK'nın Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği bir yazının sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” genelgesi olarak yorumlandığı iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre; yazının, hastalık nedeniyle mağduriyet yaşayan çalışanların evraklarının SGK’ye gönderilmesi prosedürünü anlatan bir yönlendirme yazısından ibaret olduğunu savunan Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, “Covid-19 hastalığı ivedilikle meslek hastalığı olarak tanımlansın” çağrısı yaptı. Dr. Kılıç ve Demir, “Bir hastalığın meslek hastalığı olup olmadığı, çalışanın meslek hastalığı veya vazife malullüğü hükümlerinden faydalanıp faydalanamayacağı konusunda kararı verme yetkisi SGK’ye aittir. Dolayısıyla bakanlığın bu yazısı ile sağlık çalışanlarının meslek hastalığı/vazife malullüğü hükümlerinden doğrudan yararlanacaklarını söylemek doğru değildir” dedi.

Kaynak: SGK'dan kafa karıştıran meslek hastalığı yazısı