GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2020 23:03   Güncelleme : 02-12-2020 18:50

SIRA DIŞI BELEDİYE BAŞKANI..

Sevgili okuyucular Bir Belediye Başkanı tanıdım öyle böyle değil, yaşantısıyla, davranışlarıyla örnek bir başkan. Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, örnek olabilecek bir Belediye Başkanını gündeme getirdi ve kaleme aldı.

SIRA DIŞI BELEDİYE BAŞKANI..

                      " MÜTAVAZİ BAŞKAN BENİ ÇOK ETKİLEDİ"

Böyle Belediye Başkanları da var, insan böyle Belediye Başkanlarını görünce inanın hiç olmazsa bu karanlık ortamda biraz olsun umutlanıyor, zira hasret kaldık böyle Belediye Başkanlarına.

Anadolu’nun bozkırlarında halkıyla kentiyle örnek bir şehir Aksaray kenti, geçenlerde görev icabı Aksaray’a gittim. Aksaray bildiğiniz gibi Kapadokya, Niğde sınırlarında şirin mi şirin, o ile bağlı bir İlçe var ki sormayın, o İlçe, diğer İlçelere örnek olacak bir Belediye başkanına sahip, AK Partili Belediye Başkanı Fahri Solak, küçük, küçük olduğu kadarda şirin İlçe’nin  Belediye başkanı, ancak yaptıklarıyla, yaşantısıyla, Devletin malını korumayla ün yapmış.

Sevgili okuyucular, sıra dışı örnek olacak bir başkandan bahsetmek istiyorum, çocuk yaşlarında  iş hayatına atılmış öyle böyle değil herkesin yapamayacağı bir mesleği, atalarından öğrenerek gelmiş, akıllı çıkmış kendisini işine vermiş ve mesleğinin zirvesine çıkmış, şimdi soracaksınız nedir bu meslek diye, giderek kaybolmaya yüz tutmuş, halı tamirciliği, ancak bu tamir öyle böyle tamir değil ,İngiltere Kraliyet Saraylarındaki halılardan, Yıldız Sarayındaki halılara, ABD’nin ünlü iş adamlarının halılarından, halıcılıkla ünlü İran’ın halılarına kadar her yerden, bu Belediye Başkanı aranıyorlar, eskimiş halılarını tamir ettirmek için.

İnanın mübala etmiyorum sevgili okuyucular, örnek bir başkan, Aksaray’ın Sultanhanı İlçe Belediye Başkanı sempatik, halkın içinden gelen, mütevazi, kibri yok ,makam arabası kendi şahsi arabası, koruma şoförü  kullanmıyor, arkasından öyle sayısızca araba konvoyu hiç yok. sade bir vatandaş gibi halkın içinde yaşıyor.

Atadan kalma bir Halı onarım atölyesi var önceleri en az 50 işçi çalıştırıyormuş, şimdilerde bu sayı 10’a düşmüş,  üzüntülümü üzüntülü, dayanmaya çalışıyor o işçileri de çıkarmamak için, üstelik o atölyeden sağladığı gelirin bir bölümünü de devlete yük olmamak için özel arabasın masraflarında ve bazı gözükmeyen kalemlerde kullanıyor, bunu da mütevaziliğinden söylemek istemiyor, biz bunları oranın esnafından öğreniyoruz.

 İlçe halkı Başkanlarının günün neredeyse 24 saatini vatandaşın sorunlarını çözmeye ayırdığını söylüyorlar, Sultanhanı Belediye başkanı Fahri Solak, boş zamanlarını da, deden kalma halı onarım atölyesindeki tezgahın başına geçiriyor, hem de taa uzaklardan, İngiltere Kraliyet Sarayından gelen metrelerce uzunluğunda ipek halıların onarımı için, yetmiyor, bizim Yıldız Sarayı’nın da eskimeye yüz tutan halılarının onarımı da o sanatkar ellerden geçiyor, yetmiyor dünyanın bir numaralı halıcılık ülkesi olarak bilinen İran bile eskimiş delik deşik olmuş ipek halılarının onarılması için Belediye Başkanın sihirli  ellerine teslim etmiş. daha sayı mi, ABD’den, Almanya’dan, Kanada’dan halılar geliyor onarılmak üzere.

Sevgili okuyucular, gerçek den görülmeye değer bir atölye  Başkan’ın  halı atölyesi, paha biçilmez halılar var onarılmayı bekleyen, Belediye Başkanı Fahri Solak’ın halı tamir atölyesinde. Zaman zaman da bir esnaf gibi satış da yapıyor  öyleki, mahir elleriyle halıları havaya fırlatarak şovda yapıyor. Ancak onunda şikayetleri var. Devletin kaybolmaya yüz tutan bu sektöre önem vermemesinden, özellikle yurt dışından onarılmak için getirilen halıların gümrüklerden geçerken görevlilerin kendilerini halı kaçakçısı gibi görmelerinden şikayetçiler .Başkana sordum neden böyle diye, ona bir dokundum bin ah işittim, iş de kısaca söyledikleri,’’ zaten bitmeye yüz tutmuş bu halı onarım işimizi ayakta tutmak için çabalıyoruz, ancak gel gelelim gümrüklerde çok sıkıntılar çıkartılıyor bizlere , dışardan onarım için gelen  halılardan ülkemize döviz kazandırmak isterken, bizi yetkililerin halı kaçakçıları gibi görmesi bizleri çok üzüyor, buna Devletimizin bir çözüm bulması gerekiyor, aksi taktirde bu sanatta yok olup gidecek.’’ İş de sevgili okuyucularım davranışlarıyla  örnek bir başkanın hayat hikayesi de bu. Onur duydum onu tanımak dan.