SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-05-2020 22:04   Güncelleme : 11-05-2020 22:19

Son anket çarpıcı sonuçlar: Gençler, o durumdan kaygı duyuyor

Son anket çarpıcı sonuçlar: Gençler, o durumdan kaygı duyuyorTürkiye Gençlik STK’ları Platformu tarafından yapılan ankette, gençlerin ekonomik gelecekten kaygı duydukları aktarıldı. Kaynak: Son anket çarpıcı sonuçlar: Gençler, o durumdan kaygı duyuyor

Son anket çarpıcı sonuçlar: Gençler, o durumdan kaygı duyuyor

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) tarafından Türkiye genelinde yapılan "Türkiye'nin Gençleri Covid 19 Araştırması" ile gençlerin koronavirüs sürecinde ekonomik, sosyal ve psikolojik durumu analiz edildi.

TGSP, "Türkiye’nin Gençleri Covid 19 Araştırması"nı tamamladı.15-30 yaş arası 2 bin 437 gençle gerçekleştirilen araştırma kapsamında, ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerin değerlendirilmesi yapılarak gençlerinin yaşadığı zorlu süreç ile ilgili analizler yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre sağlık alanında alınan tedbirler gençler tarafından büyük takdir gördü. Gençlerin yüzde 56,7’si tedbirleri başarılı ve yeterli bulduğunu ifade ederken, salgın sürecinin 1-5 ay içinde kontrol altına alınabileceğini düşünüyor.

Psikoloji baz alınarak yapılan araştırma analizinde ise her 10 gençten 3’ünün bu dönemde kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak bir aktiviteye başladığı ve bu aktivitelerden en popülerinin okumak ve araştırma yapmak olduğu sonucu ortaya çıktı.

Bunun yanında salgının, özellikle kadınlar ve erken gençlik dönemindeki bireyler için ciddi sayılacak kaygılara neden olduğu tespit edildi. 

Anketler sonucunda 10 gençten 8’e yakınının uzaktan eğitimi takip ettiği ve yüzde 43,1’nin uzaktan eğitimden yeterli faydayı alamadığı sonucu saptandı. Bu duruma neden olan olumsuz faktörlerin başında ise konsantre olamamak, olumlu faktörlerin başında istenilen saatte derse katılabilme faktörü yer aldı.

Gençler, özellikle salgın sürecinde dünya genelinde olduğu gibi ekonomik olarak gelecekten kaygı duyduklarını ifade etti. 

Gençler bu süreçte sosyal medya ya da Whatsapp gruplarından daha çok televizyonlardan bilgi aldıklarını ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı hem güvenilir hem de başarılı bulduklarını ifade etti.

 

Kaynak: Son anket çarpıcı sonuçlar: Gençler, o durumdan kaygı duyuyor Günboyu