SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-06-2021 17:31   Güncelleme : 26-06-2021 17:31

Son dakika... Yerli VLP aşısında kritik aşama: Ekibin başındaki isim tarih verdi! Turkovac'tan sonra...

TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında geliştirilmeye başlanan yerli VLP temelli aşı çalışması Faz-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başlandı. Güvenlik odaklı Faz-1 çalışmasının tamamlandığını ve Faz-2 çalışmasının onaylandığını canlı yayında duyuran TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, "Ülkemizde yerli ve milli aşının geliştirilmesi için inanmış vatandaşlarımız var. Kendilerinin aşı hakkı varken yerli aşıya gönüllü oldular ben buradan hepsine çok teşekkür ediyorum" dedi. Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. İhsan Gürsel ise, "Aşıyı geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel, İngiliz varyantına göre tasarlandığını, etkinliğinin yüksek olacağını düşündüklerini söyledi. Aşının, sonbaharda üretim aşamasına gelmiş olacağı belirtildi.

Son dakika... Yerli VLP aşısında kritik aşama: Ekibin başındaki isim tarih verdi! Turkovac'tan sonra...

 

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) Prof. Dr. Mayda Gürsel ile eşi Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. İhsan Gürsel tarafından geliştirilen VLP aşının Faz-1 aşaması tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da gönüllü olduğu Faz-1'de aşının güvenli olduğu belirlendi. Faz-3 çalışması süren Turkovac'tan sonra insan deneylerine geçilen diğer aşı olan VLP'de Faz-2 aşaması, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen törenle başladı. Faz-2'nin yürütüleceği 3 merkezden 1'i olan hastanedeki törene TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal'ın yanı sıra aşıyı geliştiren Gürsel çifti ve Başhekim Prof. Dr. Fevzi Altuntaş da katıldı.

3 MERKEZDE 330 GÖNÜLLÜDE UYGULANACAK

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Covid-19 Türkiye Platformu tarafından geliştirilen, virüs benzeri parçacık teknolojisiyle oluşturulan VLP aşısında Faz-2 aşamasına geçildiğini belirterek, Faz-1 aşamasında yer alan gönüllülere teşekkür etti. Mandal, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi'nin koordinatörlüğünde yürütülecek Faz-2 aşamasının ayrıca Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde toplam 330 gönüllü üzerinde yürütüleceğini söyledi.

'ÇOK ETKİN OLMASINI BEKLİYORUZ'

Hasan Mandal, Faz-2 için İzmir, Burdur, Aydın, Ankara'dan gelen gönüllülerle görüştüğünü kaydederek, "Ülkemizde yerli ve milli aşının geliştirilmesi için inanmışlar. Kendilerinin aşı hakkı varken yerli aşıya gönüllü olmuşlar. Bundan dolayı hem duygulandım hem heyecanlandım hem de sorumluluğumuzun daha fazla olduğunu hissediyorum. VLP, virüsü taklit eden aşı, yenilikçi bir aşı. Biyoteknolojik içindeki en yenilikçi aşı gruplarından. VLP aşısını tasarımsal olarak çok daha etkin olmasını bekliyoruz. VLP aşımızın, İngiliz mutantına karşı geliştirilen versiyonu da faz 2 aşamasında kullanılıyor olacak" dedi.