EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2021 00:08   Güncelleme : 18-03-2021 00:15

SOYS Başkanı Koçak"Otomotiv Satışında Yıl Sonu İçin Çok Ümitliyiz"

SOYS Başkanı Koçak

 

Mehmet Koçak( SOYS Başkanı)

2021 yılı ilk ay satışları değerlendirildiğinde toplam 102.232 adet ile geçen seneki satışların %37 civarında üzerinde başladığımızı söyleyebilirim. Bu temponun devam edeceğini varsayarsak, yıl sonu için ümitli konuşmak çok zor olmayacaktır. Rahatlıkla 850.000 adetin üzerine ulaşacak bir yıla başladık diyebiliriz.
2020'nin son aylarında başlayan hafif ticari araç talebinin, olağan binek talebine eklenmesi ile otomotiv pazarı satış anlamında rekorlar kırıyor. Ocak ve Şubat aylarındaki binek araç satışları tarihimizin en yüksek satışları olurken, özellikle Şubat ayındaki 13.755 adetlik hafif ticari araç satışının da bu öngörüyü desteklediği söylenebilir.
Kredi faizlerinin yüksek ama döviz kurunun ortalama seyrettiği böyle bir dönemde markaların satışı canlandırmak için uyguladığı kampanyalar, tüketiciler için cazip alım imkanları sunmaya devam ediyor. Mart ayı içerisinde kampanyaların ve indirimlerin tüm hızıyla devam etmesi, bu ayın da önemli miktarda bir satış ile kapanacağının en büyük göstergesidir.

SOYS SAMSUN OTOMOTİV YETKİLİ SATICILARI DERNEĞİ
BAŞKAN MEHMET KOÇAK