SİYASET
Giriş Tarihi : 09-05-2020 13:54   Güncelleme : 14-05-2020 11:01

"tarikata üye misiniz?"

Ali Babacan, "tarikata üye misiniz?" sorusuna böyle yanıt verdiDemokrasi ve Adalet (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ekonomik olarak zor bir dönem geçiren Türkiye’nin mali bünyesinin kriz öncesinde de zayıf olduğunu söyledi. Kaynak: Ali Babacan, "tarikata üye misiniz?" sorusuna böyle yanıt verdi

Demokrasi ve Adalet (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Bidebunuizle programında, gazeteciler Yavuz Oğhan ve Akif Beki'nin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası’nın rezervleri önemli ölçüde eridiği söyleyen Babacan, "Türkiye’nin zaten mali bünyesi, finansal bünyesi bu kriz salgınından önce oldukça zayıflamıştı. Merkez Bankası’nın rezervleri önemli ölçüde erimişti. 136 milyarı gören rezervler, 85 milyona indi şu anda brüt, nette 25, hatta snam anlaşmalarında ve Hazine'nin Merkez Bankası'nda tuttuğu mevduatları düşünürseniz rezervler eksi. Merkez Bankası sadece rezervleri eritmedi, aynı zamanda kribilitesini kaybetmiş bir Merkez Bankası idi" dedi. 

BAĞIMSIZLIK VURGUSU

*"Hükümetin aşırı müdahalesi ve neredeyse Merkez Bankası'nın bağımsızlığının tamamen ortadan kalkması Türkiye'nin kurumsal yapılarının erozyona uğraması, diğer bağımsız kurularının da artık kurum olarak güvenirliğini ve itibarını yitirmiş olması bizim en büyük sorunlarımız" diyen Babacan, "Bu kriz öncesinde de böyleydi. Bunun yanında bütçe açığı artmıştı, mali alan daralmıştı. Merkez Bankası'ndaki yedek akçeler bile Hazine'ye devredildi ve harcandı. 2019'un karı ve yedek akçesi ocak ayında alındı ve harcandı" diye konuştu. 

Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçirdiğimizi ifade eden Babacan, "İşsizliğin arttığı, genç işsizliğin bu kriz öncesi yüzde 27'yi gördü. Rekordur yani. Türkiye maalesef zayıf bir dönemde yakalandı. Bir de kriz başladıktan sonra yapılanlar, kriz yönetimi. Özellikle ekonomi bakımından söylüyorum. Son derece büyük hatalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

TARİKAT SORUSU

Babacan, “Herhangi bir tarikata üye misiniz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Hiçbir zaman olmadım. Benim annem, babam da hiçbir zaman olmadı. Ailemde hiç kimse olmadı, yakın çevremi söylüyorum.

Çünkü biz açıkçası aile olarak akla çok önem veriyoruz. Ben aklımı asla hiç kimseye teslim etmedim bugüne kadar. Her zaman kendi hür irademle hareket ettim. Benden büyük tek bir irade var, o da ilahi irade. Onun haricinde ben kendi irademle hareket ettim.

Hayatımın her aşamasında, AK Parti içerisinde dahi. Bunları neyden anlayabilirsiniz. Aşağı yukarı 17-18 yıllık bir AK Parti geçmişim var. Ve o süre içerisinde benim açıklamalarım var. Bütün görüntüleri tarayın, ağzımdan çıkan her şeyi tarayın. Ben hepsinin altına imzamı atarım.

Kaynak: Ali Babacan, "tarikata üye misiniz?" sorusuna böyle yanıt verdi