SİYASET
Giriş Tarihi : 06-10-2020 17:16   Güncelleme : 07-10-2020 11:29

TBMM 27 dönem çalışmalarına bugün başlıyor…

Gündemde önemli yasa teklif ve tasarıları bulunuyor. Meclis gündemine gelmesi beklenen önemli yasa Tasarıları arasında, Seçim Yasası ile Siyasi Partiler yasası da bulunuyor…

TBMM 27 dönem çalışmalarına bugün başlıyor…

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, iki ay aradan sonra ilk toplantısını yapmak üzere bugün iş başı yapıyor. Meclis gündeminde, geçen yasama yılından kalan bazı yasa tasarıları ile gündeme yeni gelecek önemli yasa teklifleri de bulunuyor.

Bu gün iş başı yapacak genel Kurul toplantılarından önce sırasıyla İYİ Parti, HDP ve CHP’nin Grup toplantıları yapılacak. AK Parti Grup toplantısı ise , AK Parti Genel Başkanı ve Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 7 Ekim Çarşamba günü yapılacak.

Bu yıl TBMM genel Kurul ve Partilerin Gurup toplantılarına Korona virüs nedeniyle  ziyaretçi alınmayacak. Toplantılar sadece Milletvekillerinin katılımıyla yapılacak ancak Milletvekilleri ve görevliler ile Basın Mensuplarının tamamı Maske ile toplantıları takip edebilecekler.

GÜNDEMDE ÖNEMLİ YASA TASARI VE TEKLİFLERİ BULUNUYOR.

6 Ekim Salı günü yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM Genel kuruluna önemli Yasa Tasarı ve Tekliflerin gelmesi bekleniyor. Tartışmalara yol açacak bu yasalar arasında Seçim Kanunlarında yapılacak değişikliklerle, Siyasi Partiler Yasasındaki düzenlemelerde bulunuyor. Şimdiden şiddetli  tartışmalara yol açması beklenen bu yasaların Komisyon ve Genel Kurul görüşmelerinde de yine sıcak saatlerin yaşanacağı öngörülüyor.

Meclis’i bekleyen bir başka önemli yasa tasarısı ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı, Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesine yönelik teklifi bulunuyor. Şayet bu yasa değişikliği Meclis gündemine gelirse Genel Kurulda ciddi tartışmalara yol açması bekleniyor .Alınan bilgiye göre, bu konuda MHP ve AKP kurmayları birlik de çalışmalara başladılar bile.

Bu gün saat 15’de başlayacak TBMM Genel Kurulunda ilk olarak, bağımsız Mardin Millet Vekili Tuma Çelik hakkında tutulan,’’ nitelikli cinsel saldırı ve tehdit ‘’ fezleke ele alınarak dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oylama yapılacak. Ele alınacak bir başka fezleke ise 7 HDP Milletvekiline ait. Bu Milletvekillerin dokunulmazlıklarının ise ilgili Komisyonlardan geçmesi durumunda bu hafta yapılacak genel Kurul toplantılarında ele alınması bekleniyor.

27 dönem toplantılarının başlayacağı bu günkü genel Kurul’da ,öncelikli olarak, önemli bir yasa teklifi de ele alınacak. Irak, Suriye ve Libya için hükümete verilen yetki tezkeresinin süresini bir yıl daha uzatılması görüşülerek oylanacak. Genel Kurulda sıra bekleyen öteki yasa teklifleri arasında ise, Gıda Tarım ve Orman alanları hakkındaki bazı değişiklikler ,Hayvan haklarına yönelik düzenleme ile 2021 yılına yönelik Bütce görüşmelerinin de ilgili Komisyonlarda ele alınması bekleniyor.