SİYASET
Giriş Tarihi : 31-05-2020 01:26   Güncelleme : 17-06-2020 23:10

TBMM Korona Tedbirleri ile iş başı Yapıyor

İnternet Haberciler Yazarı Erdem Noyan Korona Tedbirleri Sonrasında iş başı yapacak olan TBMM'de alınan çok önemli tedbirleri yazdı..

TBMM Korona Tedbirleri ile iş başı Yapıyor

MECLİS KORONA TEDBİRLERİ İLE İŞ BAŞI YAPIYOR…

 

Yaklaşık 45 gün, çalışmalarına ara veren TBMM, yaz dönemi çalışmalarına yeni Korona tedbirleri ile başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi nedeniyle büyük ölçüde yetkisini kaybettiği öne sürülen  TBMM’nin önüne bu dönem  çok önemli yasa ve teklifler gelecek. Yoğun bir çalışma yürütecek Meclis ayrıca yeni çalışma tedbirleriyle de tanışacak. Mesela, Meclis artık, Genel Kurul toplantılarını yeni oturma düzenine göre yapacak, kurul Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarla belirttiği gibi, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak zorunda kalacak ve bu tedbirlerin uygulanmasından da   kesinlikle taviz verilmeyecek. Öncelikle Milletvekilinin sağlığı ön planda bulundurulacak, bu çerçevede genel kurul salonları ,kulisler, lokantalar, komisyon toplantı salonları ,kütüphane ve Grup salonları sürekli dezenfekte edilecek, bütün alanlarda dezenfektan cihazları bulundurulacak, lokantalarda tek seferlik  çatal, kaşık, bıçak kullanılacak, genel kurul yakınında ihtiyaç duyulduğu an müdahalede bulunmak üzere bir sağlık ekibi hazır bulundurulacak, bu ekip ihtiyaç anında ateş ölçer ve test yapabilir donanımda olacak.

Meclis bu güne kadar alışık olmadığımız bir düzende çalışmalarını sürdürecek. Bakalım Korona genel kurul salonlarında sıkça gördüğümüz kavga, itiş kakış gibi görüntülerine de engel olabilecek mi, bunları yaşayıp göreceğiz. İzleyicisiz Genel Kurul ve Grup toplantıları nasıl olacak, liderler bu ortamlarda konuşma yapmaktan mutlu olacaklar mı bunu da göreceğiz herhalde. Ayrıca, bu güne kadar ziyaretçilerin şovları ile tıklım tıklım dolan Parti Grupları yeni şartlara göre toplanacak. Korona nedeniyle ziyaretçi kabul etmeyen Meclis de olduğu gibi Grup toplantıları da korona sonuna kadar ziyaretçisiz yapılacak, son dakikada bir değişiklik yapılmazsa. Bu durumda liderler konuşmalarını sadece  Milletvekillerine hitaben yapacaklar, ayrıca Milletvekilleri genel Kurulda olduğu gibi grup salonlarında da mesafeli oturma düzenine uygun olarak oturacaklar.

TBMM’nin can damarlarından birisi sayılan tüm komisyon toplantıları da artık Korona düzenine uygun şekilde mesafeli oturularak yapılacak. Bu salonlarda da umarım artık yanaşık düzen, itişip kakışma olmaz, zira Korona bu ortamlara bayılır.

Güvenliğin ön planda tutulduğu Meclis’e giriş çıkışlarda korona tedbirleri uygulanacak, giriş kapılarından giriş çıkış yapan tüm çalışan personeller dahil her kez  kapı girişinde kontrole tabi tutulacak, ateş ölçümleri girişte yapılırken, mutlaka yüzlerde  maske olmasına dikkat  edilecek. Maskesi olmayana maske verilecek ve giriş anında ellere kolonya ya da dezenfekten sıkılacak.

Bu nedenle, Korona tüm ülkede olduğu gibi, TBMM’ de de yeni yaşam koşullarının uygulanmasını zorunlu kılıyor, umarın son dönem ortaya çıkan korona belasını atlatıncaya kadar Meclisimiz de ,bilim kurullarının aldığı tüm tedbirlere uyar ve bu günleri de kazasız belasız atlatırız, buda baş da Milletvekilleri olmak üzere ,çalışan tüm personelin kurallara uymasına bağlı. Korona belki bilmeden bir iyiliği de Meclis içine getirmiş olacak, bundan böyle Meclis kampüsü içinde artık tokolaşmak, öpüşmek ve yakın temas tarihe karışacak, her türlü iş mesafeli yapılacak, bürolar arası  yazışmalar zorunlu haller hariç bilgisayar üzerinden onlıne  olarak gerçekleştirilecek, umarım bu yaz korona tedbirleri içinde yoğun bir çalışmaya girecek olan Milletvekilleri için Meclis, kavgasız gürültüsüz geçer.