SİYASET
Giriş Tarihi : 17-09-2020 13:30   Güncelleme : 17-09-2020 13:55

TBMM’de bir garip Kovid 19 testi.

Meclis’ de Kovid 19 vakalarının artması üzerine arka arkaya çok sıkı tedbirler uygulanmaya başlandı. Bu tedbirler yanında TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ziyarete gelenlere uygulan Kovit-19 testleri ise şaşkınlık yarattı.

TBMM’de bir garip Kovid 19 testi.

TBMM BİR GARİP KAVİT 19 TESTİ

TBMM’de hiçbir Kamu Kurumunda görülmeyen, çok sıkı Korona virüs tedbirleri uygulanmaya devam ediliyor. Buda çok doğal, aksi zaten düşünülemez, bu tedbirlerin alınmasında en önemli etken ise bu güne kadar Meclis çatısı altında 44 Kovid 19 vakasının tespit edilmesi oldu. Bu vakalardan 9’u Milletvekillerinde,35’i ise çalışan personeller de tespit edildi. Bu arada yapılan Kovid 19 testlerinde de acayiplikler yaşanıyor, özellikle Meclis Başkanına randevulu gelen ziyaretçilere  yapılan test ve kontroller şaşkınlık yarattı. 
Meclis Kampüsüne giriş den itibaren uygulanan tedbirler çok doğal, hatta çok yerinde tedbirler, bu nedenle Meclis yönetimini kutluyorum, keşke TBMM’de uygulanan bu tedbirler ve alınan önlemler öteki Kamu Kurumları ve özel sektörlere de örnek olsa. Ancak Meclis de uygulanan bu tedbirlerin yanında Meclis Başkanlığı makamına giriş de alınan tedbirlerinde biraz yadırgandığını söylemeliyim. Zira, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile önceden alınan randevular ile ziyaret etmek isteyen misafirlere  uygulanan Kovit-19 testleri şaşkınlık yaratmış durumda. 
Herkesin bildiği gibi, Meclis Başkanından görüşme talebinde bulunan ziyaretçiler, Meclis’e girişlerinden itibaren çok sıkı kontrollerden geçerek bu ziyaretlerini gerçekleştirirler, ancak son günlerde yapılan bir Korona testi var ki Meclis Başkanını ziyarete gelenleri şaşkına çevirmiş durum da. Bu testi yapanlar öyle zannediyorum ki, Tıp Fakültelerinin son sınıfında okuyan ,Tıp öğrencileri herhalde, bu konuda geçtiğimiz günlerde basında da haberler çıkmıştı, buna gerekçe olarak da yetkililer ,sağlık personellerinin yeterli olmadığı durumda bu Tıp öğrencilerinden de yararlanıldığı şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı. 
Ancak yeteri kadar tecrübeli olmayan bu Tıp öğrencileri, şayet TBMM başkanlığı gibi önemli bir Kurumda test yapıyorlarsa, hele hele Meclis başkanlığı gibi önemli bir makamın  hemen yan odasında yapıyorlarsa, bunun yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum, tabi bu testleri yapanların  kimler olduklarını bilmiyorum, ziyarete giden isimlerden bu durumu öğrendim ve uyarmak istedim, umarım ki bu kadar önemli bir makama giren misafirlere yeterince tecrübeli olmayan bu kişilerce  test yaptırmıyorlardır, Meclis Başkanı ile görüşmeye giden kişilerce bana iletilen ve Kovid 19 testi yapış şekillerinden, bu testi yapanların çok tecrübesiz oldukları anlamı çıkıyor, özellikle bunu belirtmek istedim.
Gelelim konumuza, bundan bir süre önce, Meclis Başkanından randevu alarak görüşmeye  giden kişilerle  yaptığım görüşmede bana da garip olan bu test uygulamasını anlattılar. İş de nokta virgülüne dokunmadan, size kendi ağızlarından Meclis başkanını ziyaret sırasında kendilerine uygulanan Kovid 19 test biçimi,’’ yaklaşık iki aydır sayın Meclis Başkanımızdan randevu bekliyorduk, Meclis  Başkanının yoğun programları ve Korona tedbirleri nedeniyle ancak yeni randevu verildi ve arkadaşımla beraber görüşme yapmak amacıyla davet edildik, Meclis girişinden itibaren her şey gayet güzel gitti ve sıkı kontroller altında  Başkanlık Özel Kalem makamı  bekleme salonuna kadar getirildik, orada bizden başka bekleyenlerde vardı, o aşamaya kadar  önce otomatik ateş ölçen testten geçtik ve her şey normaldi, bizi başkanla görüşmek üzere görevliler tarafından bekleme odasına aldılar. Başkanla görüşme sırasını beklerken iki tane sağlık personeli olduğunu zannettiğim kişi gelerek, bizi yandaki salona aldılar ve sırayla önceden otomatik olarak yapılan testlerimizde biraz riskin görüldüğünü belirterek hemen  orada ayaküstü, ağızdan ve burundan örnekler alarak ,yarım saat bekletip sonucu açıklayarak, bize uygulanan Kit sonucunun referans değerlerinin 0-1 yerine 1,5 çıktığını Korona riski olduğunu bildirdiler, yani riskli durum  olduğunu söyleyerek, bizim  randevumuz  iptal edildi, tabi bu randevu iptalinden dolayı çok üzüldük, zira aylardır bu randevuyu bekliyorduk, halbuki biliyoruz ki bu tanıyı koymak için en az 48 saat beklemek ve  kan testi yapılması lazım ancak ondan sonra negatif yada pozitif  tanısı  konur ,bu testleri yapan kişilerin uzman olup olmadığından arkadaşımla beraber şüphe ettik ve bizim için çok önemli olan sayın Meclis Başkanını ziyaretimiz engellenmiş oldu, buda biz ve oradaki ziyaretçilere  bu yapılış şekli bakımından da anlaşılmaz  tanı şüphesi, bizleri çok üzdü bunun üzerine oradan ayrılıp hemen Kovit-19 testi yaptırmak üzere arkadaşımla beraber  bu konuda uzman bir hastaneye giderek test yaptırdık ve 48 saat sonra çıkan  sonuç Negatif idi, şimdi biz bu uzman olmadığını düşündüğümüz  kişilerin gelişi güzel yarım saatte yapıp sonuçların negatif çıktığını açıklamaları  ve bizlerin randevu taleplerini iptallerine  kadar giden bu test sonuçlarına nasıl tepki göstermeyelim. Daha da önemlisi  özellikle Meclis Başkanının bu kadar yakınlarında görev yapan  tecrübesiz bu tür sağlık personeline nasıl güveniliyor iş de gerçek den bunu  merak ediyoruz ‘’ 
Evet iş de böyle sevgili okuyucularım, aylarca Meclis Başkanı ile görüşmek için bekleyen  ve sonunda  bu görüşmeyi gerçekleştirmek üzere, Meclis Başkanının makamına  kadar giden  ziyaretçilere uygulanan bu anlaşılmaz Kovid 19  test sonucunu nasıl yorumlarsınız bilemiyorum ama şu bir gerçek ki TBMM başkanlığı gibi çok önemli bir makamda yapılması düşünülen Korona testlerinin  daha tecrübeli Doktorların görevlendirilmesi daha sağlıklı olur gibi geliyor bana.