SİYASET
Giriş Tarihi : 05-12-2020 15:07   Güncelleme : 09-12-2020 20:42

TBMM'DE YENİ VİRÜS TEDBİRLERİ

Meclis de Koronavirüs e yakalanan Vekil sayısı 110 yükseldi ve bu nedenle yeni tedbirler getirildi. Haftaya Başlayacak Bütçe görüşmelerinden sonra Genel Kurul ara tatile girecek. Bu birazda zorunlu olacak, zira Korona virüs tehdidi Meclis de de kol gezmeye başladı. Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan inceledi ve yazdı.

TBMM'DE YENİ VİRÜS TEDBİRLERİ

 

Yeni Koronavirüs tedbirlerine Meclis’ de uyacak. Neredeyse Her 6 vekilden birinde Korona Virüs tespit edilince işler daha da ciddiye alındı ve bu amaçla tedbirler sıklaştırıldı. Artık hiçbir şey Meclis çatısı altında eskisi gibi olmayacak. Öncelikle, önümüzdeki hafta başlayacak Bütçe maratonundan sonra Meclis arata tatile sokulacak.

Sevgili okuyucular, ülke genelinde Koronavirüs tedbirleri artırılırken, yüce Meclisimizde de tedbirlerin alınmaması mümkün mü, hele son günlerde neredeyse 6 vekilden birisinde Korona virüs testi pozitif çıkmışsa. İş de bu amaçla bir süre önce Meclis de ‘’ KOVİD-19 ‘’  heyeti oluşturuldu.

TBMM’de grubu bulunan Partilerin temsilcilerinden oluşturulan Kovid-19 heyeti, Meclis de alınması gereken tedbirleri bir rapor halinde Meclis Başkanlığına sunarak bunların uygulamaya konulmasını isteyebilecek.

Meclis de son aylarda Kovid-19 testleri pozitif çıkan Milletvekili sayısı 110’a yaklaşınca bazı ek tedbire başvuruldu. Bu tedbirler arasında ilk olarak Meclis Kampüsüne giriş yapanlardan Hes kodu istenmeye başlandı, yani bundan sonra Meclis’e Hes kodu ile girilecek.

Tedbirler bunla da kalmayacak, zira alınan bilgilere göre, Meclis de yapılan test sayısı da 70 binlere ulaştı. Bu testler sonunda Koronavirüs testi pozitif çıkan vekil sayısı 110’a, çalışan personel sayısı ise 90’ları buldu. Korona ya yakalanan vekillerin bir bölümü Hastanelerde geriye kalanlar ise evlerinde Karantina altındalar .İş böyle olunca 1 Aralık tarihinden  itibaren bazı yeni tedbirlere de geçildi.

Zira Meclis Genel Kurulunu, öncelikle Plan Bütçe Komisyonundan büyük tartışmalarla geçen, 2021 yılı Bütçe Kanunu bekliyor. Tabi Genel Kurul çalışmaları ve son bütçe Kanun Tasarısının Komisyondaki yoğun temposu Milletvekillerini yorgun düşürdü. Buna Koronavirüs ‘de eklenince Meclis de ayaklar artık geri geri gitmeye başladı, nihayet Milletvekilleri de insan, Hem Koronavirüs belasıyla savaşıp hem de Genel Kurul toplantılarını takip etmek üstelik her saniyesi tartışmalarla geçmesi onları da yorgun düşürdü.

Sevgili okuyucular bütün bu hızlı tempo altında çalışan Milletvekillerin sağlık durumları da göz önüne alınarak Meclis çalışmalarına bütçe görüşmelerinden sonra 10 gün ara verilecek ,muhtemelen Meclis yeni dönem çalışmalarına yeni yıl başından sonra  başlayacak. Yeni yılda da Meclis’i önemli Kanun Tasarı ve Tekilleri de bekliyor. Bu tasarılar arasında en önemli olanı ve tartışmalara aday olanı ise yeni Vergi Kanunları.

Bu dönem ve bundan sonraki Meclis çalışmaları sırasında, Kampüs içinde de bazı ek tedbirler uygulanmaya başlanacak, bu tedbirler arasında Ana bina ve öteki mekanlarda buluna Restoranlar ve çay ocakları hizmetlerine son verecek. Lokantalarda bundan böyle aksi bir karar alınmazsa, açık servis yerine paket servislere geçilecek, çay ocakları tamamen kapalı tutulacak.

Ayrıca, öncelikle Meclis Kulisleri olmak üzere Komisyon ve Genel Kurul toplantıları sırasında tüm vekiller maskeyle dolaşacak. Vekiller maskelerini sadece Genel Kurul Kürsüsünde konuşma sırasında çıkarabilecekler. Meclis de Milletvekili ziyaretleri de sadece vekil randevuları ile sınırlı kalacak, oda  sayılı tutulacak. Bu arada ziyaretçiler Genel Kurul toplantıları ve Grup toplantılarına alınmayacaklar.