SİYASET
Giriş Tarihi : 17-01-2021 14:18   Güncelleme : 18-01-2021 16:59

TDP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KORKUT”DERHAL ESNAF BAKANLIĞI KURULMALI”

Türkiye Değişim Partisi'nin (TDP) Esnaf ve sanatkârdan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Korkut “Ülkemizde 2,5 Milyon esnaf ve sanatkâr pandemi nedeniyle sıkıntılarla boğuşuyor. Her geçen gün yok olma noktasına gelen esnafımızın sorunlarına çare bulmak gerekmektedir"

TDP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KORKUT”DERHAL ESNAF BAKANLIĞI KURULMALI”

TDP'nin Esnaf ve sanatkarlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Erol Korkut, Gazetemize özel yaptığı açıkmada"Esnafın vergi ve sigorta primleri ertelemesi, sonra düşük faizli destek kredileri verilmesi, Kira yardımı gibi komik rakamlarla esnafı oyalamanın bir âlemi yoktur. İşyerini kapattığı için de hiçbir geliri olmayan esnafımız var ve sayıları oldukça fazla. Hem ev hem işyerlerinin kirası, elektrik, su, doğalgaz gibi borçları, her geçen gün de katlanarak artıyor.

ESNAF PERİŞAN ACİL ÇARE BEKLİYOR

Günlük yeme,içme ihtiyaçlarını karşılayacak asgari bir gelirleri de olmadığı için çok zor günler geçiriyorlar. İşyerini zorunlu olarak kapatan esnafımıza en azından asgari ücret düzeyinde gelir desteği, işyerini kapatmak zorunda olmamakla beraber bu süreçten olumsuz etkilenenlere de uzun vadeli ve faizsiz bir kredi desteği verilmeli.

"Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethetmeden önce ordusunu, Edirne'de birkaç gün dinlendirmek ister. Bu esnada da, 'şöyle bir etrafa bakayım, esnaf ne yapıyor, göreyim' der.

Önce küçük bir bakkal dükkânına girer; bir şeyler alır, çıkar. Ertesi gün kıyafetini değiştirir. Yine aynı dükkâna girer, alışveriş yapmak için harekete geçer... Ancak dükkân sahibi, 'Durun, ben siftah yaptım. Yandaki dükkân sahibi daha hiç iş yapmadı, oradan alışveriş yapsanız!' diyerek koca padişahı yan dükkâna gönderir..."

Esnaf için, sanatkâr için "siftah" etmenin anlamı büyüktür. Güven önemlidir. Söz akittir. Çünkü esnaf orta direktir. Yani bir anlamda devlet dediğimiz kurumun ana omurgasını esnaf oluşturur. Çünkü Türkiye'nin bütün coğrafyasında esnaf vardır. Esnaf devletin ortak direğidir. Esnafın bir başka geleneği daha var, Ahi Evran kültürü vardır esnafta. Komşusu gelir elde etmiyorsa onun da gelir elde etmesi için özel bir çaba vardır esnafta. “Esnaf bakanlığının kurulması için yıllarca mücadele verdik. Rahmetli Demirel ve Özal döneminde esnaf biraz rahat nefes almıştı bakanlık kurulması için çok güzel adımlar atmıştık.  Bu sıkıntılı pandemi döneminde, Türkiye genelinde bakıldığında bir esnaf bakanlığının kurulması lazım. Tarım Bakanlığı var, İşçilerin bakın var .Ama esnafın bakanı da olmalı.. “Diğerlerinin bakanlıkları var, sorun çıktığı zaman gidiyorlar, konuşuyorlar, sorunlarını çözüyorlar, dert anlatacak bir bakan var. Esnafın derdini anlatacağı bir bakan yok"  İnşallah Türkiye Değişim Partisi iktidarında esnafımızın sorunlarının tümünü çözeceğiz. Esnaf Bakanlığını kuracağız ”dedi