SİYASET
Giriş Tarihi : 17-12-2021 11:33   Güncelleme : 17-12-2021 11:57

TMMM DE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DAMGASINI VURANLAR….

TMMM DE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE  DAMGASINI VURANLAR….

TMMM DE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE  DAMGASINI VURANLAR….

 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Bütçe görüşmeleri sırasında bazı milletvekillerinin yaptığı konuşmalar izlenme rekorları kırdığı gibi TBMM Genel Kurulunda da dikkatleri çekti.

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MUSAVVAT  DERVİŞOĞLUNUN  her konuşması ilgi çekerken ,bilgi ve donanım konusunda gerçekten kendisini  dinleyenleri ikna ediyordu.

Dervişoğlunun duruşu misyonu ve vizyonu TBMM de zaten takdirle karşılanıyordu.

Konuşması sırasında gerçekten eleştirmekten  çok yapıcı ve doğru yolu gösterir olması hem iktidar hem de muhalefet tarafından beğeni kazanıyordu.

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ  ERHAN USTA’NIN her konuşması iktidarı kızdırıyordu.

Erhan Usta Ekonomist olduğu için Türkiye’nin çektiği Ekonomik sıkıntıları gerçek rakamlarla anlatıyordu.

Dış İşleri Bakanlığı Bütçesinde yaptığı kısa konuşma dakikalarca tüm muhalefet Milletvekillerince alkışlandı,fakat iktidar Milletvekillerince de tepki vermeden dinlediler.

Erhan Usta ’Ekonomik özgürlüğü olmayan bir ülkede,Bağımsız bir Dış politikadan bahsedilemez diyerek,Dolar sürekli yükseliyor, kimler topluyorsa bu açıklayın demesi TBMM de büyük şok etkisi yarattı.

Erhan Usta yükselen Döviz kurunu TBMM de sürekli dile getirdi.

İYİ PARTİ KONYA MİLLETVEKİLİ FAHRETTİN YOKUŞ Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı bütçesinde Milletvekillerinin hem dikkatini çekti hem de güldürerek büyük alkış aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup konuşmasında  faizden bahsederken NAS suretinden bahsetmişti.

Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş TBMM genel kuru kürsüsünden yolsuzluklardan bahsederken kendi etrafında dönerek NAS ı arıyorum NAS bu yolsuzluklar için yok mu?,nerde bu NAS diyerek kürsüde kendi ekseni etrafında dönünce TBMM Genel kurulu kahkaha ve alkış sesleri ile canlandı.

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ Orhan Sarıbal TBMM de yaptığı konuşmada TÜİK in 2021 Kasım dönemi Tarım ürünleri üretici fiyat endeksini değerlendirdi.

Orhan Sarıbal;TÜİK in Kasım 2020 ile 2021 yılı dönemleri arası,Tarım ÜFE de yıllık%24,36bir önceki aya göre ise%4,57 bir artış olduğunu belirtti.

Bu durum iyi incelendiğinde lifli bitkiler yani,pamuk,keten ve kenevirde %105 gibi bir artışın olduğunu belirterek şöyle dedi ’Yumurta ve Tavuk alanında %36 lık,bir artış,öbür taraftan pirinç ve üzüm gibi ürünlerde %4,5 artış söz konusu olurken Tahıllarda %30-35 bir artışın olduğu gözleniyor.

Bu fiyatlar ile piyasaya çıkacak ürünlerin çok daha enflasyonist bir piyasayı yılbaşından sonra ortaya koyacağını da görmek zorundayız’dedi.

Bu dersi siyasi iktidarın alması gerektiğini belirten Sarıbal girdi fiyatları bu kadar artmışken %24 lük artış göstermek çiftçinin tamamen zarar ettiğini belirtti.

Çiftçinin bu maliyetler ile üretim yapamayacak hale geldiğini belirterek,ya  çiftçi üretimi bırakacak,ya da iktidar sahici bir destekleme yapması gerektiğini belirt

MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’nun Bütçe görüşmelerinde  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yönelttiği soru TBMM de bulunan bütün Milletvekilleri  tarafından beğeni kazandı.

Hidayet Vahapoğlu Bakan Özer’e şu soruyu  yöneltmesi ilgi çekti.

‘Sayın Bakan:Bir teşkilatın huzur ve verimini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktör,aynı işi yapan,aynı formasyona sahip personele tanınan özlük haklarındaki farklılıklar olduğunu belirterek,öğretmenler arasındaki sözleşmeli,kadrolu,ücretli gibi ortada olan bu farklılıkları kaldıracak çalışmanız var mı?diye sorarak,ikinci soruyu ise Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanına yöneltti.

‘Sayın Bakan Bursa ihracatta  3 sıradadır.Ham maddeyi,yarı mamul ve mamul ürünleri tekerlekli araçlar ile taşınmaktadır.Yük ve yolcu taşımacılığı yapacak yüksek standartlı demiryolunun bitirileceği bir tarih açıklanmasını bütün  Bura halkı beklemektedir demesi üzerine iki Bakanı da şok etti.

Bu sorular Cumhur ittifakı ortağı olan bir MHP li bir vekilden gelmesi dikkat çekiyordu.