DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-11-2020 11:03   Güncelleme : 12-11-2020 09:49

TRUMP – BIDEN YARIŞI…

Trump'ın Suriye”de terörist YPG gibi örgütlere verdiği desteğe  Bıden nasıl bakacak?

TRUMP – BIDEN YARIŞI…

 

TRUMP – BIDEN YARIŞI…

Mehmet Çatakçı

ABD seçimleri yapıldı.

Çok çekişmeli geçen bir seçim kampanyası oldu.

Trump çok şov yaptı.Korona virüse yakalanmasını hiçe sayarak seçim kampanyasını yürüttü.

BIDEN çok şov yapmadı ama akıllı bir kampanya götürdü.

Trump ın beklediği yerlerden sürpriz başarılı sonuçları Bıden  aldı.

Trump daha seçimin ortasında mahkemelerden bahsederken Bıden 264 delegeye ulaştı.

Aradaki oy farkı 2 milyonu aştı.

Vel hasıl atı alan Üsküdarı geçti.

Her ne kadar bizim medya sonuçları veremedi ama Avrupa”daki medya Bıden in zaferini çoktan yazdı.

Trump un oy beklediği eyaletlerden Bıden in çıkması Trump yıktı.

Ve dolayısıyla, Trump’ın “Sadece Amerika” ve “Amerika’yı tekrar büyük yapmak” söylemleri de bu durumu çok iyi açıklıyordu.

Dünya gündemi tam da bu kavramlarla boğuşurken koronavirüs salgını ile birlikte, durum daha da karıştı. Salgının yayılmasıyla ve dolayısıyla kapanmaların da etkisiyle ülke ekonomileri son dönemde hiç olmadığı kadar etkilendi. Amerika ile Çin arasındaki gerginlik daha da arttı denilebilir. Otoriter ve popülist eğilimler çok daha güçlendi. Göçmen karşıtlığı meselesi de başımızı ağrıtmaya devam etti. Bunun yanı sıra jeopolitik riskler de arttı. Maalesef işsizlikte hiç olmadığı kadar arttı. Aslında birçok konuda belirsizlikler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Tam da bu kadar sıkıntılı olayın yaşandığı bir süreçte, Trump denilince ilk aklıma gelen kavramları, olayları belirtmek isterim:

Paris anlaşmasından çekilmesi, yaptırımlar, “Önce Amerika” söylemini sürekli kullanması, göçmen karşıtlığı, George Floyd olayları, dezenfektan, Çin virüsü, kutuplaşma, sosyal medyayı en çok kullanan siyasetçi…

İşte tam da böylesi zor bir dönemde, Amerika’da milyonlarca kişi yeni başkanı belirlemek için oylarını kullandı. Ve nefesler tutuldu, sonuçlar bekleniyor.

İlk önce Trump kazanıyor gibi bir hava esse de sonraki saatlerde dikkatler Biden’a doğru çevrildi. Ve sonuçların açıklanmasıyla birlikte anketlerin pek de tutarlı olmadığı ortaya çıktı. Aslında bu seçimin en büyük kaybedeni en başta anket firmaları olarak söylenebilir. Trump’ın büyük fark ile kaybedeceği konusundaki tahminler ile ilgili olarak; özellikle telefonla cevaplanan anketlerin çok büyük yanılgıya sebep olduğu belirtiliyor. Tabi burada pandemi sebebiyle yüz yüze görüşmeler yapılamadı ve dolayısıyla sağlıklı sonuçlar alınamadı. Birde şu anda koronavirüs nedeniyle evde kilitli kalmaktan bıkmış genç seçmenlerin Trump'a doğru kaydığı ifade ediliyor. Son olarak, Trump’ın son günlerde yaptığı mitinglerinde katkısının yadsınamaz olduğu vurgulanıyor. Görünen o ki, birkaç güne kadar kimin başkan olacağı belli olacak. Kesin olmayan sonuçlara göre, Biden önde gibi…

Aslında burada hangi başkan gelirse gelsin cevaplanması gereken bazı sorular yer alıyor. Örneğin;

Trump ya da Biden, kötüleşen bir Amerika - Çin ilişkisini nasıl yönetecek önümüzdeki dönemde?

Yeni başkan, salgın gibi tüm dünyayı ilgilendiren konularda nasıl bir rol oynayacak?

Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası kurumları ve Paris iklim anlaşmaları gibi anlaşmaları benimseyecek mi yoksa onları yok mu sayacak?

Göçmen karşıtlığı artacak mı?

Kutuplaşma daha da derinleşecek mi?

Ve Amerika’nın ülkemizle birçok konuda yaşadığı fikir ayrılıkları nasıl çözülecek?

Trump ın Suriye”de terörist YPG gibi örgütlere verdiği desteğe  Bıden nasıl bakacak?

Bekleyip göreceğiz..