SİYASET
Giriş Tarihi : 09-01-2022 23:04   Güncelleme : 11-01-2022 09:01

Türk Mallarını iade eden edene

Biz bir taraftan teknoloji ülkesi olduk, İhracatta rekorlara koşuyoruz derken dost bildiğimiz ülkeler bile bazı gerekçeler ileri sürerek mallarımızı iade ediyor. Bu önemli iddia CHP’nin hafiye Milletvekili olarak bilinen Ömer Lütfi Gürer’den geldi. Gürer, stratejik sayılabilecek bazı ürünlerimizin, standartlara ve sözleşmelere uyulmadığı için iade edildiğini de öne sürdü. Bu önemli iddia CHP’nin hafiye Milletvekili olarak bilinen Ömer Lütfi Gürer’den geldi. Gürer, stratejik sayılabilecek bazı ürünlerimizin, standartlara ve sözleşmelere uyulmadığı için iade edildiğini de öne sürdü.

Türk Mallarını iade eden edene

 

ERDEM NOYAN- ANKARA

Meğer Irak ve İran bile bizim ürünlerimizi iade etmiş. Niğde Milletvekili Gürer’in açıklamaları gerçek den çok düşündürücü. Yurt dışına yaptığımız ihracat’ lar ile öğünürken, öbür taraftan da kalite standartları ve sözleşme hükümlerine uyulmadığı için ürünlerimizi iade eden ülkelerin sayısı da giderek arttığı öğrenildi.

Bir gün tarlalarda çiftçilerin sorunları, bir gün Meclis Kürsüsünden tarım ve sağlık sorunlarını dile getiren, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu kez de bir hafiye gibi iz sürerek yeni bir olayı daha ortaya çıkardı. Gürer’in ifadesine göre, 2021 yılında kalite standartlarına uyulmadığı ve sözleşme hükümlerinin yerine getirilmediği için 8 ülke ürünlerimizi iade etti. Bu ülkeler arasında baş da ABD olmak üzere Suudi Arabistan, İran, Irak, İtalya, İngiltere, Fransa,  Almanya bulunuyor.

Meclisin bir hafiye gibi iz sürerek sorunların üzerine gidişiyle tanınan Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu kez de bazı Türk Mallarının iadeleri ile ilgili sorununa el attı ve gizli kalan bilgileri ortaya çıkardı.

CHP Niğde Milletvekili Gürer’in sorusu üzerine Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un verdiği cevap bu gerçekleri ortaya çıkarmayla kalmadı ve bazı dost bildiğimiz ülkelerin bile ürünlerimiz iade ettiklerini  gün yüzüne çıkardı. Diğer bir değişle komşularımız olan İran ve Irak bile bizin önemli sayılabilecek ürünlerimizi Kalite standartlarına uymadığı ve sözleşme hükümlerine aykırı olduğu için iade etti.

Gürer, bu gün ilişki kurmaya çalıştığımız Suudi Arabistan’ın bile ürünlerimizi iade ettiğini belirterek bu konuda şunları söyledi: ‘’ iade edilen ürünler arasında en çok, Makine, cihaz, ev aletleri, Bakır, Demir Çelik, Tütün ürünleri, Sebze, Meyve, Kabuklu yiyecekler bulunmaktadır. Ürünlerimiz en çok Kalite Standartlarına aykırılık, sözleşme hükümlerine uyumsuzluk ve Karantina önlemleri medeniyle iade edilmektedir.’’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Türk mallarının en çok 2020 ve 2021 yıllarında iade edildiğini de belirterek şöyle konuştu :‘’geçtiğimiz yıllarda 8 ülke bizim ürünlerimizi çeşitli nedenlerle iade ederken sadece son bir yıl içinde yani 2021 yılında Almanya, S. Arabistan, İspanya, İtalya, ABD, Fransa, İngiltere ve İran bizim önemli nitelikteki ürünlerimizi iade etti. ‘’

Bir taraftan son yılların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık diye sevinirken, öbür taraftan mallarımızın iade edilmesinin düşündürücü olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Gürer’in iz sürerek ortaya çıkardığı ürün iadeleriyle ilgili yaptığı açıklama dikkat çekici, Gürer özellikle stratejik ürünlerinin iade edildiğini de öne sürerek şunları söyledi ‘’ kalite standartlarına aykırı ve sözleşme hükümlerine uyulmadan gönderilen mallar arasında, Demir Çelik, Bakır, Makina, Elektronik Cihazlar, Ev Aletleri, sebze meyve ve kabuklu yiyecekler bulunmaktadır. Bu önemli sayılabilecek olay araştırılarak nedenleri ortaya çıkartılmalıdır.’’