SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-12-2020 19:43   Güncelleme : 13-12-2020 09:39

Türkiye koronavirüs aşı planı:

Koronavirüsle mücadele son hızla devam ederken tünelin sonunda ışık göründü. Covid-19 aşısının bulunmasıyla Türkiye'nin aşılama programı da belli oldu. Aşılamanın 25 Aralık'ta başlaması planlanıyor. Günde 450 bin aşı vurulacak..

Türkiye koronavirüs aşı planı:

Sağlık Bakanlığı, ilçe ilçe aşılama haritası hazırladığı öğrenilirken günde 450 bin kişinin aşılanacağı belirtildi. Aşılar ilk kimlere ve nasıl uygulanacak? Nasıl bir planlama yapıldı? işte merak edilen tüm detaylar...

119

Büyük bölümü tamamlanan çalışmalarda, önceliklerin belirlenmesinin yanı sıra, il ve ilçelere göre aşı haritası hazırlanıyor. 

219

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın edindiği bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’nda yürütülen, hükümet ve AK Parti’de yapılan toplantılarda paylaşılan bilgilere göre sistem şöyle işleyecek:

319

Hazırlıklar tamamlanmak üzere

Sağlık Bakanlığı, aşının nasıl taşınacağı, lojistiği, ilçelere kadar nasıl dağıtılacağı konusunda hazırlıkları tamamlamak üzere.

419

Kronik hastalar ve evden çıkamayacak durumda olanlar için aşılar evlerinde yapılacak.

519

Filyasyon ekibinde yer alan sağlıkçılarla birlikte aile hekimleri de aşılama çalışmalarında görevlendirilebilecek.

619

Diğer aşılardaki takip sistemi, Covid-19 aşısı için de geçerli olacak. Veri tabanı oluşturulacak. Aşılanan kişilerin takibi bu veri tabanı ile yapılacak.

719

Bakanlık ayrıca, tüm sağlık kuruluşlarına yazı göndererek, aşı yapılacak personel listesi oluşturmalarını istedi. Bu kişiler daha önce hastalığı geçirmemiş kişilerden seçilecek.