GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-02-2022 21:12   Güncelleme : 15-02-2022 23:13

Türkiye, Trafik’ de ‘’Lidar‘’ sistemine geçiyor.

Yeni uygulama ile Trafik Kurallarında işlenen suçlar ‘’Lidar’’ aracılığı ile ve Lazerle belirlenecek. Kesilecek cezalar anında e-devlet üzerinden adrese dayalı nüfus kayıt sistemine girilerek kişiye telefonları üzerinden anında bildirilecek. Uygulamaya deneme amacıyla Manisa-İzmir arasındaki karayollarında başlandı.

Türkiye, Trafik’ de ‘’Lidar‘’ sistemine geçiyor.

ERDEM NOYAN/ANKARA

Türkiye Trafik denetlemelerinde yepyeni bir döneme giriyor. Deneme amacıyla başlatılan yeni sisteminde bugüne kadar uygulanan radar sistemi dışında lazerle çalışan ‘’Lidar‘’ sistemi devreye giriyor. Bu sistemle artık kara yollarında gece- gündüz trafik denetimleri Lazer ışınları ile yapılacak.

Trafik Denetimlerini tepeden tırnağa değiştirecek olan yeni sistem ile 2 kilometrelik alanda gece-gündüz hareket halindeki ağır vasıtalar ve otomobillerin bütün hareketleri Lazer ışınları sayesinde anında tespit edilebilecek.

Bu sisten ceza kesme uygulamalarında da yenilikler içeriyor. Bu güne kadar radar sistemi ile yapılan denetimler sonunda trafik cezası işleyen sürücüye günler sonra, hatta aylar sonra tebliğ edilirken devreye giren lidar sistemi ile işlenen cezalar kişiye aynı anda iletilecek.

Türkiye’ de ilk kez uygulamaya girecek ‘’Lidar‘’sistemi deneme amacıyla Manisa ile İzmir arasında ki Karayollarında, Trafik ve Jandarma ekiplerince uygulamaya başlatıldı.

Pilot bölge olarak seçilen ve Manisa- İzmir arasındaki karayollarında deneme amacıyla uygulamaya alınan yeni trafik denetimlerinde halen uygulanan Radar sistemi de kullanılacak ancak Lidar sistemi ile  Trafik denetlemelerinde yeni bir çağ başlamış olacak.

İçişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, şu an uygulanan denetim sisteminde  ‘’elektromanyatik ‘’ sistemi kullanılarak denetlemeler yapılıyordu. Ancak yeni sistemde saniyeler içinde kural hatalarını belirleyecek ‘’ Lazer ‘’ sistemi devreye girmiş olacak.

Uygulama ile artık gece, gündüz, sis, kar, tipi, yağmur, karanlık gibi mazeretler ortadan kalkmış olacak. Bütün bu şartlarda karayolunda seyir halindeki araçların tamamı anında bütün hareketleri ile birlik de video yolu ile kayda alınacak. Bu sistem ile Karayolunda o an seyreden araç sayısı ne kadar olursa olsun hepsi lazer yolu ile kayda alınabilecek.

HIZLI CEZA KESME DÖNEMİ.

Ülkemizde uygulamaya başlanan yeni sistem ile artık aylarca süren ceza tebliğ dönemi de sona erecek. Bu sistem ile ve Lazer yolu ile kesilen cezalar anında e-devlet üzerinden adrese dayalı nüfus kayıt sistemine bakılarak kişiye telefonlar üzerinden anında bildirilecek. Böylece sürücün itiraz hakkı da ortadan kalkmış olacak.

Yeni sistemin devreye girmesi ile araç kullananlarla Trafik polisi arasındaki tartışmalarda son bulacak, çünkü Karayollarında seyir halinde yapılan kural hataları, trafik işaret kurallarına aykırı yapılan hareketler ve hız gibi kural hataları saniyeler içimde Lazer ile belirlenerek Video’ ya kaydedilecek böylece sürücünün itiraz hakkı da ortadan kalkmış olacak.

Yeni uygulama ile bir başka kolaylık da gelecek, bu güne kadar kesilen trafik cezalarının kişiye tebliği ya adrese, yada muhtarlar aracılığı ile yapılıyordu ve haftalarca hatta aylarca sürebiliyordu artık yeni sistemde kesilen cezalar anında kişiye elektronik yolla iletileceği için kırtasiye işi de ortadan kalkacak ve özellikle muhtarların şikâyetçi olduğu sorunlarda sona ermiş olacak.

AdminAdmin