DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-03-2022 17:35   Güncelleme : 03-03-2022 10:04

Ukraynalılar, güneydeki Kherson şehrinde savaşıyor..

 Ukraynalılar, güneydeki Kherson şehrinde savaşıyor..
 

WASHINGTON/KYIV/KHARKIV, 2 Mart (Reuters) - Ukraynalılar, Rusya'nın ele geçirdiğini iddia ettiği ilk büyük şehirde savaştıklarını söylerken, Moskova işgal gücünün şimdiye kadar ehlileştiremediği büyük nüfus merkezlerine yönelik ölümcül bombardımanını hızlandırdı .

Yaklaşık bir hafta sonra Moskova'nın Ukrayna hükümetini hızla devirme hedefinde başarısız olmasıyla birlikte, Batılı ülkeler, kolayca almayı umdukları şehirlere girmek için yeni, çok daha şiddetli taktiklere geçiş yapmaktan endişe duyuyorlar.

En yoğun bombardıman, doğuda, merkezi bombalanmış, yıkık binalar ve enkazdan oluşan bir çorak araziye dönüştürülen 1,5 milyonluk bir şehir olan Kharkiv'i vurdu.

Bir Ukraynalı gönüllü, kendisi ve diğer üç kişi, bir çarşafa sarılmış bir adamın cesedini ana meydandaki harabelerden çıkarmaya çalışırken, "Rus 'kurtarıcıları' geldi" diye alaycı bir şekilde ağıt yaktı.

Şehir merkezindeki bir polis binasının çatısı alevler içinde kalırken çöktü. Yetkililer, son 24 saat içinde kentte düzenlenen topçu ateşi ve hava saldırılarında 21, Çarşamba sabahı ise dört kişinin daha hayatını kaybettiğini söyledi.

Apple, Exxon, Boeing ve diğer firmalar, Başkan Vladimir Putin'in geçen hafta işgal emri vermesinden bu yana Moskova'yı mali ve diplomatik olarak izole eden Rusya pazarından dünya çapında bir şirket çıkışına katıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, yıllık Birliğin Durumu konuşmasında, "Ukrayna'ya girebileceğini ve dünyanın yuvarlanacağını düşündü. Bunun yerine, asla tahmin edemeyeceği veya hayal bile edemeyeceği bir güç duvarı ile karşılaştı: Ukrayna halkıyla tanıştı." Kongre.

ABD'li milletvekilleri ayağa kalktı, alkışladı ve kükredi, birçoğu Ukrayna bayrağı sallayarak ve ülkenin mavi ve sarı renklerini giydi. daha fazla oku

Rusya, sınırın yakınında Belarus'ta ikinci tur barış görüşmeleri için delegeler gönderdiğini söyledi, ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Rusya'nın barışı müzakere etmek istiyorsa bombalamayı durdurması gerektiğini söyledi.

Moskova Çarşamba günü, güney cephesinde yaklaşık çeyrek milyon nüfuslu bir eyalet başkenti olan Kherson'u ele geçirdiğini söyledi, ancak Ukrayna iddiaya karşı çıktı.

Bölge valisi bir gecede çevrenin ateş altında olduğunu ve Rus birliklerinin dükkanları ve eczaneleri yağmaladığını söylemişti. Çarşamba günü Zelenskiy'in bir danışmanı, Dinyeper nehrinin Karadeniz'e çıkışında bulunan limanda sokak çatışmalarının sürdüğünü söyledi.

Danışman Oleksiy Arestovych, "Şehir düşmedi, tarafımız savunmaya devam ediyor" dedi.

Güneyde de Rusya, Azak Denizi kıyılarının tamamını çemberle çevrelediğini söylediği Mariupol limanına yoğun baskı uyguluyor. Şehrin belediye başkanı Mariupol'un Salı gününden bu yana yoğun bombardıman altında olduğunu ve yaralılarını tahliye edemediğini söyledi.

Ancak doğu ve kuzeydeki diğer iki ana cephede, Ukrayna'nın en büyük iki şehri Kiev ve Kharkiv, girdi

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace bir radyo röportajında ​​Putin hakkında "Vahşetinin arttığını göreceğiz" dedi. "İstediğini yapmıyor, şehirleri kuşatıyor, geceleri onları acımasızca bombalıyor ... ve sonunda onları kırmaya ve şehirlere taşınmaya çalışacak."

Sakinlerinin geceleri yeraltı metrosuna sığındığı 3 milyon insanın başkenti Kiev'de, Rusya Salı günü bir Holokost anıtının yanındaki ana televizyon kulesini patlattı ve çevredekileri öldürdü.

Zelenskiy, milletine yaptığı son güncellemede, saldırının Rusların "Kiev ve tarihimiz hakkında hiçbir şey bilmediğini kanıtladığını" söyledi.

Daha önce, yoğun bir şekilde korunan bir hükümet kompleksinde yeşil savaş kıyafetleri giyen yorgun ve tıraşsız bir Zelenskiy, Reuters ve CNN'ye verdiği bir röportajda, savaşı sona erdirmek için görüşmelerin durması için bombalamanın durması gerektiğini söyledi.

"En azından insanları bombalamayı durdurmak, bombalamayı durdurmak ve sonra müzakere masasına oturmak gerekiyor."

'LOJİSTİK ZORLUKLAR'

Batılı hükümetler, Rusya'nın başkentteki ana ilerleyişi - Kiev yolu boyunca kilometrelerce uzanan devasa bir zırhlı sütun - günlerdir büyük ölçüde donmuş durumda. Salı günü üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, yiyecek ve yakıt kıtlığı gibi sorunları ve Rus birliklerinin moralinin bozulduğunu belirtti. daha fazla oku

İngiltere Savunma Bakanlığı Çarşamba sabahı yaptığı bir istihbarat güncellemesinde, "Rus kuvvetlerinin güneydeki Kherson'un merkezine girdiği bildirilirken, son 24 saatte eksenler arasındaki genel kazanımlar sınırlı kaldı." Dedi.

"Bu muhtemelen devam eden lojistik zorluklar ve güçlü Ukrayna direncinin birleşiminden kaynaklanıyor" diye ekledi. Bu arada, Rusya'nın özellikle Harkov, Kiev, Mariupol ve doğudaki Chernihiv şehri üzerinde yoğun hava ve topçu saldırıları düzenlediği belirtildi.

700.000'e yakın Ukraynalı, bir haftadan kısa bir süre içinde ülkeden kaçtı ve bu, on yıllardır Avrupa'daki insanların en hızlı yerinden edilmesi oldu.

Rus muhalefetinin önde gelen isimlerinden Alexey Navalny, bir sözcüden bir tweet'e göre, hapishaneden Rusların her gün savaşa karşı protesto etmeleri gerektiğini söyledi.

Putin, Ukrayna'yı silahsızlandırmak ve 44 milyonluk ülkeyi yönettiklerini söylediği "neo-Nazileri" yakalamak amacıyla geçen Perşembe günü "özel askeri operasyon" emri verdi. Ukrayna, Rusya'nın tehdit olarak adlandırdığı Batı ile daha yakın ilişkiler arıyor.

Rusya'nın ordusuna göre büyük ölçüde geride kalan Ukrayna'nın hava kuvvetleri hala uçuyor ve hava savunmasının hala uygulanabilir olduğu düşünülüyor - bu, askeri uzmanları şaşırtan bir gerçek. daha fazla oku

Washington ve NATO müttefikleri, Ukrayna'nın ülke üzerinde uçuşa yasak bölge uygulama talebini reddederek, bunun nükleer silahlı Rusya ile doğrudan çatışmaya yol açacağını savundu. Ancak Ukraynalıların savaşmasına yardımcı olmak için uçaksavar ve tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere silahlara yöneliyorlar.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, ülkenin yurt dışından Stinger ve Javelin füzelerinin yanı sıra başka bir Türk insansız hava aracı sevkiyatı almaya hazır olduğunu söyledi.

Reuters.com'a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun
Kayıt ol
Kiev'de Aleksandar Vasovic, Londra'da Kevin Liffey ve Moskova dahil olmak üzere diğer Reuters büroları; Yazan Stephen Coates, Simon Cameron-Moore, Peter Graff; Lincoln Feast ve Philippa Fletcher tarafından düzenleme

erek artan yoğun bombardıman karşısında direnirken, Rusya'nın şimdiye kadar ilerlemesi için gösterecek çok az şeyi var.

AdminAdmin