GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2020 12:39   Güncelleme : 28-05-2020 13:49

Ünlü Gazeteci Emre Aygen İnternet Haberciler'de !

İşte O Gazeteci Emre Aygen*Çavuşesku dönemde Romanya'da, başından vurularak ağır yaralanan dönemin Sabah gazetesi muhabiri.  *Superpoligon, Akşam, Star gazeteleri ile Öküz dergisinde köşe yazıları yazmış olan, öğrencilerinin bayıldığı şeker gibi hoca. 

Ünlü Gazeteci Emre Aygen İnternet Haberciler'de !

Bakın ne diyorum?

 

“Her gün okuduğunuz gazeteler, dergiler, öte yandan TV ekranları, radyolar, internet sizlere haberler vermekte. Ne kadar önemli..  Doğru ya da çarpıtılmış veya yanlı habercilik. Biliyor musunuz, Türkiye'de her zaman buna benzer haberciliği yapılmaktaydı. 70'lerde akşamüstü Ulus'ta satılan başkent gazetesinde Süleyman Demirel öldü diye haberler verilirdi. 12 Eylül döneminde gazeteleri  denetleyen subaylar hoşuna gitmediği fotoğrafları, haberleri ve karikatürleri bile çıkarılırdı. 

 

O yıllarda gazetelerde o anda olmamış ama olma olasılığı olan gelişmelerin birinci sayfaları hazırlanırdı. İşte her an her şeyin olabileceği bir dönemden geçtik. Ben yurt dışında gazetecilik yaparken kendi gazetemde sayfadan çıkarılmış haberleri yurt dışındaki Türkçe radyolarına ya da o ülkenin gazetelerine geçerdim. Free-Lance Gazetecilik yapardım. O haberler yurt dışında haberleştirilince bu sefer bizim gazeteler de bu haberlere dayanarak haber yaparlardı.

 

Hayat böyle geçti... Gazeteciliğin sadece çıkar amaçlı yayın yapılmaya başladığı dönemlerde ben dahil hepimiz işten atıldık. İşsiz kaldık. Onurumuza dokundular. Sizin için her şeyi yaparız diyemedik. En azından ben yapamadım.

 

30 yıl önce Romanya'daki darbeyi izlerken yanımdaki Belçikalı meslektaşım kalbe gelen bir kurşunla hayatını kaybetti. Danny Heuw için Romenler kurşunları yediğimiz caddenin adını Danny olarak kalıcılaştırdılar. Ben de beynime 3 kurşun yemiştim. Allah rahmet eylesin Cumhurbaşkanı Özal örtülü ödenekten ayırdığı maddi katkılarla beş ameliyat yaptırdı. Şimdi hayattayım. Ama bizim memleket emekli olduğum zaman gazi sıfatıyla emekli etmedi. Niye biliyor musunuz? TRT için çalışırken vurulduğum aylar içinde SSK primlerimin TRT tarafından ödenmediği için. İçim burkuldu. Üç kuruş için biraz daha para almak için başvurmak gururuma dokundu. İşte Avrupa ile bizim memleketin farkı. Belçika Kralı Boduan ise hayatım boyunca sağlığımla ilgili masrafları üstlendi.

 

Emre Aygen kimdir...

*Çavuşesku dönemde Romanya'da, başından vurularak ağır yaralanan dönemin Sabah gazetesi muhabiri. 

*Superpoligon, Akşam, Star gazeteleri ile Öküz dergisinde köşe yazıları yazmış olan, öğrencilerinin bayıldığı şeker gibi hoca. 

*Önceleri mezun olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi 'nde ders vermesine karşın şimdilerde halen Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ders vermektedir. 

*Sina Akşin'in kızı ile evli olan tatlı insan.