DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-10-2020 11:32   Güncelleme : 07-10-2020 11:33

Ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti

Uzun zamandır gırtlak kanseri ile mücadele eden Rock müziğin ünlü gitaristlerinden Eddie Van Halen, yaşamını yitirdi. Ünlü gitaristin öldüğünü oğlu duyurdu. Kaynak: Ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti

Ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti

Hollanda'nın başkenti Amsterdam doğumlu ünlü gitarist Eddie Van Halen, gırtlak kanserinden yaşamını yitirdi. Ünlü gitaristin ölüm haberi, oğlu Wolf Van Halen tarafından sosyal medyadan duyuruldu.

Wolf Van Halen, "Bunu yazdığıma inanamıyorum ama babam Edward Lodewijk Van Halen, uzun süren kanser mücadelesini bugün kaybetti. O isteyebileceğim en iyi babaydı. Onunla sahnede ve sahne dışında geçirdiğim her an bir hediyeydi" ifadelerini kullandı.

ekran-alintisi-017.jpg

EDDIE VAN HALEN KİMDİR?

Eddie Van Halen 1955 yılında Hollanda'nın Nijmegen kentinde doğdu. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen'dır. Eddie Van Halen, önceleri piyano dersleri almış ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başladı. Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar verdi ve abisiyle enstrümanlarını değiştirdiler.

Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie Van Halen günde 8-9 saat pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Clapton'un Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma geldi.

unlu-gitarist-eddie-van-halen-hayatini-kaybetti-13650472-2560-m.jpg

1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson'ın ünlü Thriller'ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It'in gitar sololarını çalmasıyla tanındı. Eddie Van Halen, dünyanın sayılı solo gitaristlerindendir. Yazdığı Eruption şarkısıyla büyük bir ses getirdi. Shred tekniğinin öncülerindendir.

Eddie Van Halen, 1990'ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara sebep olduğunu söylediler. Ünlü isim çeşitli tedavi metotlarıyla dil kanserinden kurtuldu. Sağlık nedenleriyle ruhsal yapısı da bozuldu ve bu durum eşiyle boşanmasına sebep oldu. Eddie Van Halen'in oğlu da yeni albümlerde Van Halen ile birlikte çalıştı.

Kaynak: Ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti