DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-01-2022 20:39   Güncelleme : 22-01-2022 20:39

Uzmanlardan kritik Putin uyarısı!

Moskova her ne kadar işgal iddialarını reddetse de, Ukrayna sınırına yaptığı ve yapmaya devam ettiği askeri yığınak, savaş korkularını giderek büyütüyor.

Uzmanlardan kritik Putin uyarısı!

Economist'te yayınlanan haberlerde, şu ifadelere yer verildi: 
 
Geçen haftaki diplomasi hiçbir sonuç vermedi. Vladimir Putin'in bazı taleplerini, kendisinin de çok iyi bildiği gibi, NATO'nun kabul etmesi imkansız. (Aslında temel olarak, NATO'nun hiçbir zaman yeni üyeler almamasını ve Rusya'nın tehdit ettiği herhangi bir ülkeden güçlerini çekmesini istiyor.) 19 Ocak'ta ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya doğru 'hareket etmesini' beklediğini söyledi.

14 Ocak'ta bilgisayar korsanları, Ukrayna hükümetinin web sitelerini sabote etti ve Ukraynalıları 'korku içinde daha kötüsünü beklemeleri' konusunda uyardı.

100 binden fazla Rus askeri, sahra hastaneleri ve yakıt depolarıyla Ukrayna'nın doğu sınırında toplandı. "Tabur taktik grupları", Ukrayna güçlerini bölecek ve başkent Kiev'i tehdit edecek iki cepheli bir saldırıya açık bir şekilde hazırlık yapmak üzere, Ukrayna'nın kuzeyinde Kremlin'e bağlı bir devlet olan Belarus'a geldi.

ABD, Rusya'nın kendisine bağlı askerlerin Ukrayna tarafından saldırıya uğradığını iddia ederek operasyon başlatmak istediğine dair kanıtları olduğunu söylüyor. Savaş ihtimali tehlikeli derecede yüksek görünüyor.

Rusya'nın tanklarına ve silahlarını havadan gösteren bir uydu görüntüsü kesinlikle endişe verici; Ruslara televizyon ekranlarında sunulan görüntü bundan başka bir şey değil. Savaş ihtimalinden neredeyse hiç bahsedilmiyor. Bu önemli, çünkü Putin Ukrayna'yı tekrar işgal etmeye kararlıysa, 2014'te Kırım'ı ilhak etmeden önce yaptığı gibi Rus kamuoyunu bir propaganda yağmuruna tutması beklenir.

Putin'in savaş açmanın risklerini ve olası ödüllerini nasıl değerlendirdiğini kimse bilmiyor. Ama burada düşünülmesi gereken bazı şeyler var.

Birincisi, Ukrayna'yı işgal ederse, Rusya'ya ekonomik olarak büyük zarar verir. Amerika ve AB, uzun bir mali ve ticari yaptırım listesi hazırladı. Hükümetin bu ekonomik darbeyi hafifletmek için güçlü rezervleri olmasına rağmen, Rus yaşam standartları daha da düşecek.
TOPRAKLARI ELE GEÇİRSE BİLE, TUTABİLECEK Mİ?

İkincisi, Ukrayna kuvvetleri, Putin'in burnunu kanatmaktan fazlasına muktedir. Rusya'nın üstün güçlerinin topraklarının büyük bir bölümünü ele geçirmesini engelleyemezler ancak Moskova'nın bu bölgeleri elinde tutmasını bir kabus haline getirebilirler.

Üçüncüsü, Rusya'da Ukrayna'da girişilecek ölümcül bir savaşa destek yok. Yıllardır, yapılan anket çalışmaları Rusların büyük kısmının ülkelerinin ve Ukrayna'nın dostane komşular olmasını tercih ettiğini gösterdi.

Putin'in popülerliği, ruble gibi düşüyor. Rus imparatorluğunu yeniden kurmaya yönelik Donkişotvari bir arayış, özellikle çok sayıda Rus öldürülürse, Putin'in başını ağrıtabilir.

ZAMAN TÜKENİYOR

Otokratlar bile halkın kendilerine karşı dönmesi konusunda endişelenmek zorunda. (Daha fazla yaptırımla hayat standartları düşebilecek seçkinlerden bahsetmiyorum bile.) Ters giden bir savaş, Putin'in iktidarı kaybetmesine ve onunla birlikte gelen her şeye mal olabilir. Bu pervasız bir kumar olur.

Batı'nın onu caydırmak için kusursuz bir yolu yok ama yine de denemeye devam etmeli. Savaş halen daha engellenebilir ancak zaman tükeniyor.

İngiliz parlamenter James Heappey "On binlerce insan ölebilir" açıklamasını yaparken, Estonya'nın Savunma Bakanı da uyarıyı yineledi ve "Her şey silahlı çatışmaya doğru gidiyor” dedi.

İNGİLTERE VE İSVEÇ ORDU ARAÇLARI GÖNDERDİ

Batılı ülkeler en kötüsüne hazırlanıyor. 17 Ocak'ta İngiltere, Ukrayna'ya binlerce tanksavar füzesi göndermeye başladı. Birkaç gün önce İsveç, varış yeri bilinmeyen üç Rus çıkarma gemisi Baltık Denizi'nden geçerken zırhlı araçları Gotland adasına sevk etti.

 

ETİKETLER:

Putin , Rusya

AdminAdmin