SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-03-2021 16:53   Güncelleme : 01-03-2021 23:43

Vah benim güzel ülkem vah.

Bir yılda nereden nereye geldik. 59 milyon kişi borç batağına düştü, 34 milyon kişi bireysel borçlu durumuna geldi, icra iflas dosyası 22 milyona ulaştı. Bu tablo sadece Korona belasından başımıza gelmedi, bu tablo, önceki yıllardan birikerek gelen sorunların son bir yılda patlamasıyla oluştu.

Vah benim güzel ülkem vah.

                                BORÇLULAR ÜLKESİ TÜRKİYE

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, yıllardır biriken ancak Korona ile su yüzüne çıkan vatandaşın pür halini araştırdı ve yazdı, tablo içler acısı. Vatandaş feryat ediyor, ‘’ yeter artık sesimizi duyun ‘’ diyor

Bu güzel ülkem, dört mevsimiyle, doğal güzellikleriyle Dünya’nın dikkatlerini üzerine çeken, insanıyla, değerleriyle bir birbirlerine bağlı 83 milyon vatandaşın, son bir yılda içine düştüğü ekonomik sıkıntılar  tahammül sınırlarını da aşmış durumda.

Şimdi sizlere istemeyerek de olsa içine düştüğümüz içler acısı Ekonomik tabloyu ortaya koymaya çalışacağım. Yıllardır birikerek gelen sorunlar son bir yılda Korona belası ile birlik de su yüzüne çıktı ve vatandaşlar feryat etmeye başladı, nasıl feryat etmesinler, çünkü vatandaş borç batağına girmiş durumda.

Sevgili okuyucular, resmi rakamlar Memurun, İş cinin, Emeklinin, çiftçinin ve esnafın ne kadar zor duruma düştüğünü anlatıyor, gerçek den  bir dönem orta kesim dediğimiz kesim artık yok, toplum ya üst kesim, yada alt kesim diye ikiye ayrılmış durumda bu güzel ülkemin bu güzel insanları.

Bakın şimdi aşağıda sıralayacağım tablo acaba sizlere nasıl bir duygu veriyor. 83 milyonu bulan nüfusumuzun 59 milyon 123 bin kişisi borçla yaşar duruma gelmiş, bu nüfusumuzun yarısından fazlasının borç batağına düştüğünü gösteriyor.

Daha bitmedi gene resmi rakamlara göre, Bireysel Kredi borcu olan vatandaş sayısı ise 34 milyona ulaşmış durumda. İcra iflaslarda da rekorlar kırılmış, vatandaşların elindeki avucundaki birikimleri de Korona nedeniyle uçup gidince bu kez de icralarla başı derde girdi. Son bir yılda icra iflas dosyaların da patlama yaşanarak 22 milyona dayandı.

Yıllardır birikerek gelen sorunlara ilave, son bir yılda Korona’ yı da eklersek vatandaşın içine düştüğü bataklık gerçek den giderek daha da içinden çıkılamaz duruma geldi. Yasaklar ve kısıtlamalar yüzünden, son bir yılda 2 milyon esnaf siftah yapamadığı ve daha da fazla batağa düşmemek için kepenklerini kapattı.

Sevgili okuyucular, gene bu süre içinde kurulan 16 bin küçük ölçekli şirket yanında, 446 bin şirkette batmış duruma geldi. İnanın, 35 yıllık Gazeteciyim hiçbir dönemde bu kadar acı tablo ile karşı karşıya kaldığımızı hiç hatırlamıyorum, sebep ne olursa olsun ister beceriksiz yönetimler, ister başımıza musallat olan Korona belası olsun bu ülkemin güzel insanları bunları hiç hak etmiyor.

Hükümetler gelir geçer, hep de öyle olmuştur, ama bir iktidarın esas görevi vatandaşlarını her alanda mutlu ve mesut yaşatmaktır. Çalışanı, emeklisi, Çiftçisi, esnafı eğer mutsuzsa, bir önceki günü arar duruma düşmüşse burada eksik giden bir şeyler var demektir. İş de İktidarlara burada görev düşmektedir.

Artık zurnanın son deliğine gelmiş durumdayız. Ülkeyi yönetenler hiçbir ayırım yapmadan vatandaşın sorunlarını kendi sorunları gibi görüp, onlara kulak vermelidir, aksi taktir de Cumhurbaşkanımızın dediği gibi atı alan Üsküdar’ı  çok dan geçmiş olacaktır.