GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 09:30   Güncelleme : 10-09-2021 11:35

Yanan Ormanların Yerleri Kasım Ayında Yeniden Tohumlanacak

Yanan Ormanların Yerleri Kasım Ayında Yeniden Tohumlanacak

 

Mehmet Çatakçı (Özel Haber)

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile Gazeteci Yazar Mehmet Çatakçı  yangınlar ve sonrası yapılacak işleri konuştu.

Genel Müdür Karacabey^28 Temmuz 13 Ağustos 2021 tarihleri arasında 54 ilde 317 orman yangını çıktığını belirterek,132.892 hektar ormanın yandığını,bu yanan yerlerin temizlenmesi için ihale açılarak bazı yerlerde temizlenme çalışmalarının başladığını belirtti.

Karacabey:Bu temizlenen bölgelerde Kasım ayından itibaren tohumlama yapılarak yeniden orman vasfını yanan yerleri kazandıracağız.Kasımda yağmurların başlaması ile yangından etkilenmeyen tohumların yeşerecektir.

Biz bunu da göz önünde bulundurarak diğer  kısımları havadan tohum serperek ormanlarımıza yeniden hayat vereceğiz.

Dünyada orman yangınlarına en erken müdahale ederek müdahale zamanını 40 dakikadan 12 indirdik.

Şu anda İHA larla 24 saat ormanlarımızı gözetliyoruz.

Bir karış ormanımızı asla kimselere heba etmeyerek yeniden orman vasfını kazandıracağız.

2022 yılında gerek uçak sayımızı gerek helikopter sayımızı ve gerekse personel ve araç gereç sayımızı daha da artıracağız.

İklim değişikleri de göz önünde tutacaklarını belirten Karacabey,ona göre de biz tedbirlerimizi alacağız.

Bu yıl sadece Türkiye de değil Dünyanın bir çok ülkesinde orman yangınlarını olduğunu,yangı söndürme sürelerinin Türkiye’den daha fazla olduğunu da belertti.

Şu anda     orman Genel Müdürlüğünün hava filosunda 3 amfibik uçak,39 helikopter,4 İHA bulunduğ,unu belirten Genel Müdür Karacabey yangınlara 21.090.personel,1078 arazöz,680 iş makinası ile yangınlara müdahale edilmiştir.

28 Temmuzdan itibaren kiralanan uçak sayısı 18 e,68 helikoptere,ve 9 İHA ya çıkarılarak yangınlar ile mücadele sürdürüldüğünü belirtti.

Genel Müdür Bekir Karacabey 2022 yılında da ormanlara yine Aromatik bitkilerin dikileceğini belirterek orman köylüsüne ormanlara sahip çıkmaları için daha özendirici çalışmaların yapıldığını da belirtti.