SİYASET
Giriş Tarihi : 25-06-2020 23:44   Güncelleme : 28-06-2020 17:57

YAZARIMIZ ERDEM NOYAN MECLİSDE UYGULAMAYA KONULAN YENİ KORONA TEDBİRLERİNİ YAZDI…

Bir Süre Önce Çalışanlarda tespit edilen Covit 19 Pozetif Vakaları TBMM'de Çok Sıkı Korona tedbirlerini getirdi,...

YAZARIMIZ ERDEM NOYAN MECLİSDE UYGULAMAYA KONULAN YENİ KORONA TEDBİRLERİNİ YAZDI…

 

TBMM KORANA VİRÜSÜNE KARŞI SIKI KORUNUYOR.

Türkiye Büyük Milet Meclisi yeni ve çok sıkı Corona  tedbirlerini yürürlüğe koydu. Korona vakalarının ortaya çıkması ile birlik de bazı tedbirleri acilen yürürlüğe koyan, TBMM Kriz yönetim Komisyonu, bazı personellerde pozitif vakalarının görülmesi üzerine daha sıkı tedbirleri getirdi, önceleri ziyaretçilere kapanan Meclis’e rağmen, son dönem de, bazı  personelde pozitif vakaların ortaya çıkması ile birlik de ikinci kademe tedbirler bu haftadan itibaren yürürlüğe konuldu. Tabi burada amaç çok yoğun bir çalışma temposu içine giren Milletvekillerine Covid-19 salgının buluşmasını önlemek olunca, kimsenin gözünün yaşına bakılmaksızın sıkı tedbirler yürürlüğe konuldu, daha önceleri uygulamaya konulan ziyaretçi  yasakları, maske takma mecburiyeti ve mesafe gibi tedbirler yanında bu kez de Meclis içinde yoğun temizlik çalışmaları dikkatleri çekmeye başladı, öğleki basın mensuplarına verilen dijital giriş kartları  bile değiştirildi, bunların yerine bir kez kullanımlık geçici kartlar verildi, burada amaç önceleri basın kartı karşılığında verilen ve sürekli değişik ellerin sürüldüğü ve  böylece mikrop taşıma riski taşıyan kartları yerine bir kişinin kullanacağı ve gün sonunda iptal edilen kartlar kullanılmaya başlandı.

Başka yeni tedbirlerde geldi, iktidar ve Muhalefetin kullandığı  Kulis koridorları, Grup toplantı salonları sürekli Staril ilaçlarla temizlenirken, kulislerde bulunan oturma grupları da yenilendi, koltuklar arasına zorunlu mesafeler konuldu, artık eskiden olduğu gibi Milletvekilleri kulislerde ve oturma gruplarında daha dikkatli davranmaya başladılar, mesafeye dikkat eder oldular, kulislerde, bahçelerde maskesiz dolaşan milletvekillerine artık rastlanmıyor. Özellikle genel kurul toplantılarında tansiyon yükselince bir birleri ile  yakın mesafe temasında buluna Milletvekilleri artık uzak mesafeden birbirleri ile sözlü tartışmaya özen göstermeye başladılar tabi bazen istisnalar da olmuyor değil tabi, ama buna da şükür, artık Grup sözcüleri bu konuda daha dikkatliler birbirlerini kışkırtmamaya özen gösteriyorlar daha dikkatli davranıyorlar ,tabi birbirlerinden korktukları için değil, başlarına  musallat olan Korona belasından, ama inanın Meclis şimdi çok daha güzel ve sakin, inanın çok daha huzurlu, koridorlarda o yoğunluklar yok artık, lokantalar neredeyse boş, Kulislerde artık yanaşık düzen oturulmuyor her şey sayın Milletvekilleri için ayarlanmış durumda, bu da çok normal tabi.

TÜM LOKANTALAR KAPATILDI..

Korona tedbirleri Meclis de sosyal faaliyetleri de kısıtladı, zaman zaman kampüs içinde bulunan spor alanları da artık boş, vekiller Korona korkusu nedeniyle buradaki spor faaliyetlerine de ara verdiler. Yönetim gerçek den  bu dönem işi çok ciddiye almaya başladı. Korona virüsünün kampüs içine girmemesi için arka arkaya yeni tedbirler  gelmeye  başladı, bu tedbirler arasında 100 yıl Bahçe Lokantası olarak bilinen ve Vekiller tarafından açık alan olduğu için tercih edilen bu lokanta ile Üyeler Lokantası hariç bütün lokantaların kapatılmasına karar verildi, amaç personelden ve dışardan gelecek tehlikelere karşı tedbir almak. Alınan tedbirler arasında kampüs içinde görev yapan tüm personele lokantaları kapandığı için  bundan sonra görev yerlerinde kumanyalar dağıtılacak. Kriz komisyonu tarafından alınan bir başka karar ile  de bundan sonra tüm personel Meclis yerleşkesi içinde Sosyal mesafe, maske ve el hijyeni olmak üzere tüm temizliğe daha dikkat edecek.

 

KAMPÜS İÇİNDE CEZA UYGULAMALARIDA GETİRİLDİ.

 

Meclis Kampüsü içinde ilk kez idari ceza tedbirleri de uygulanacak. Bu amaçla kampüs içinde tedbirleri kontrol etmek amacıyla, pandemi timleri oluşturuldu. Bu timler günün her saatinde alınan kararların uygulanması baş da olmak üzere salgınla mücadelede  uygulanan önlemlerin denetimlerini de yapacaklar, ayrıca timler, TBMM yerleşkesi içinde ortaya çıkacak ihlaller için tutanak tutabilecek ve gerekli idari yaptırımlarda uygulayabilecek. Gerçek den  Meclis’ de Korona nedeniyle üst düzeyde tedbirler uygulanmaya başladı, meslek hayatımın çoğunu bu çatı altında geçirdim, yaklaşık 7 yıl Parlamento Muhabirleri Derneği yöneticiliği yaptım ilk kez bu kadar sıkı ve yoğun tedbirlerle karşılaştım. Ancak, eğer Ülke genelinde, Korona ile kararlılıkla mücadele edilecekse, TBMM’de alınan bu tedbirler başka kurumlara da örnek olmalıdır.