SİYASET
Giriş Tarihi : 16-07-2020 19:56   Güncelleme : 18-07-2020 16:20

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, 12 adanın acıklı hikayesini ele aldı..

Sessiz sedasız haksız yere, birer birer adaları işgal ederek, üzerlerine askeri yığınak yapan ve bazı adalarda da yunan papazların mangal yaktığı 12 adalar birer birer elden gidiyor..Tarihci Yazar Yusuf Hacaloğlu buna isyan ediyor..

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, 12 adanın acıklı hikayesini ele aldı..

      12 ADANIN ACILI HİKAYESİ

1912 yılında Uşi anlaşması ile geçici olarak  İtalyanlara bırakılan ve Türkiye’ye ait olan 12 ada, 1915 yılında Londra’da yapılan toplantılar sonunda Londra paktı anlaşması ile tamamen İtalyanlara bırakılmıştı, ancak işin ilginç yanı ise bütün bu anlaşmalar sırasında ve sonrasında hiçbir padişahın  bu anlaşmalara itiraz etmedikleri görülüyor,

Tarihci, yazarlarımızın bildirdiklerine göre, Ege’de bulunan birçok ada Lozan anlaşmasıyla Türkiye’ye bırakılmıştı, ancak son yıllarda sanki tarih tekerrür  ediyor ve Türkiye’ye ait ve burnumuzun dibinde buluna adalar birer birer Yunanlılar tarafında habersiz bir şekilde ele geçiriliyor. Hatta ele geçirilmekle kalmıyorlar bu adaları bazılarında da  askeri yığınaklar yapıldığı bilgiler geliyor. Yunanlılar bu küstahlıkla kalmadığı gibi  bazı adalarda da Yunan papazlarının mangal partileri düzenledikleri milletimizin  içlerini acıtıyor.

Ömrünü, bu konulara ayıran Tarihci, Yazar ve bir dönemin siyasetçisi Yusuf Hacaloğlu, birer birer elden giden 12 adalarla ilgili ilginç yazıları kaleme alıyor, son olarak kaleme aldığı 12 Adalar’la ilgi tarihi geçmişi gözler önüne serdi. Hacaloğlu hocamız bu yazıyı yazarken, Türkiye’ye ait 12 adanın Osmanlı döneminde nasıl elden çıkarak İtalyanlara bırakıldığı ve o denem ki Osmanlı Padişahlarının sessiz kaldığını tarihleri itibarı ile her ortamda anlatmaya çalışıyor, iş de bu günkü yazımı sayın hocamıza ayırdım,  noktası virgülüne dokunmadan Tarihci Yazar Yusuf Halaçoğlu hocamızın birer birer elden çıkan 12 adalarımızla  ilgili ilginç  hikayesi.’’ Osmanlı Devleti. bugün 12 Ada olarak bilinen adaları İtalya’ya bırakıyor. Sene 1912,Uşi Anlaşması’dır bu gördüğünüz anlaşma 12 adayı İtalya’ya bırakıyor fakat geçici olarak. Anlaşma şartlarına uyulmadığı  taktirde adalar tekrar Osmanlı Devletine geri verilecek. Fakat şartlara uyum sağlanmıyor. Bu yüzden 3 yıl sonra yani 1915’de Londra’da bu konu tekrar gündeme geliyor ve Londra Paktı denilen anlaşmada bu adaların tamamı İtalya’ya bırakılıyor. Bakınız itiraz eden hiçbir padişah yok. Hiç bir Sultan yok. Adaları İtalya’ya bırakmakla  kalmıyorlar aynı sene birde Çanakkale Boğazı’na dayanıyorlar  ve Çanakkale Savaşı’nı yapıyoruz. Yani 12 Adalar önce Uşi’de ,sonra da 1915 Londra’da İtalya’ya verilmiştir. Osmanlı temsilcilerinden biri Rumbeyoğlu Fahreddin Bey’dir.

ANLAŞMAYA GÖRE ADALAR HALEN TÜRKLERİNDİR

 Bu adam kim mi ? Türk milleti bir milli mücadele  verirken, Kuvayi Milliye’yi kurmuşken bu adam Kuvayi Milliye’nin karşısına Damat Ferit’in kurduğu Kuvayı İnzibatiye ile çıkan adamdır ve Yunan ordusunun yanında olmuştur. Savaş kazanılınca sürgün edilenlerin arasında yer almıştır.12 Adaları İtalya’ya bırakan heyetin içerisinde bu adam vardı. Şimdi asıl olaya gelelim…Uşi Anlaşması’nın ismini aldığı Uşi, Lozan şehrinin bir semtidir. Bu yüzden 1912’de imzalanmış olan Uşi Anlaşması, İtalyan tarihinde Lozan Anlaşması olarak geçer. Fakat bizim bildiğimiz yani 1923’te imzalanan Lozan Barışı ile bu anlaşma birbirine karıştırılmasın diye bu anlaşmaya Uşi denmiştir. İşte arkadaşlar sahte kiralık tarihçiler ,yani Kadir Mısıroğlu, Armağan ve çetesi, bu durumdan faydalanıyor ve 12 Adaların Lozan Anlaşması’nda gittiğini söylüyorlar. Halbuki o Lozan başka, bu Lozan başka. Ne yazık ki bunu bütün millete yutturdular ve böylece milletimizi Lozan barışına düşman ettiler. Bizim bildiğimiz Lozan Anlaşması’nda ise bilakis Ege’de birçok ada Türkiye’ye geçmiştir. Türkiye’ye Lozan Anlaşması ile geçen bu adalar ise, son 10 yılda Yunanistan’a bırakılmıştır. Bugün Yunan Papazlarının mangal yaptığı Ege adaları, uluslararası anlaşmaya göre halen Türklerindir. ‘’